Sosyal Medya

aralık/2018
/bülten

HABER

Elif Uras’ın Mekana Özgü Yerleştirmesi Kaynak Galata’da

Elif Uras’ın farklı coğrafyaların kültürel izlerinden beslenerek tasarladığı mekana özgü yerleştirmesi Kaynak ve sanatçının son yıllardaki üretimini belgeleyen kapsamlı monografisi Galerist öncülüğünde ve Kale Grubu desteğiyle hayata geçirildi.

Seramik malzemeyle 10 yılı aşkın bir süredir uğraşan ve bu mecrayı özgün görsel dili ile yorumlayarak resimle ilişkilendiren Elif Uras, ortak miras, kültürel melezlik, gelenek ve çoğulluk gibi kavramları sorguluyor. Kaynak, çeşitli tarihsel ve modern referans noktasından ilham alıyor, onları harmanlayarak dönüştürüyor.

Mozaik çinilerden oluşan bir duvar, çeşme işlevi gören seramik tanrıça heykeli ve yine aynı malzemeden üretilmiş çerçevelere yerleşen resimlerden meydana gelen Kaynak, Uras’a göre seramikle olan mekansal denemelerinin bir uzantısı. Yaklaşık 2.500 mozaik parçanın bir araya geldiği mekana özgü Yıldız yerleştirmesi, Çinili Köşk’ün dış cephesinden yola çıkılarak oluşturulmuş. İznik seramik geleneği, modern resim, antik Çin ve Yunan heykelleri gibi farklı kültürel “kaynak”lardan beslenen Uras, bunları harmanlarken yeni bir dil araştırdığını belirtiyor. Kaynak ismi bir yandan sanatçının ilgilendiği sanatsal üretimlere işaret ederken bir yandan da seramikle ilişkilenen ve Galata’daki işlerine de temel oluşturan su ve ışık gibi doğal kaynaklara da gönderme yapıyor.

Kale Grubu’nun 2018 yılı içinde başlattığı seramik sanatını destekleme projesi kapsamında sanatçının ilk monografisi de tamamlandı. Editörlüğünü L. İpek Ulusoy Akgül’ün üstlendiği ve Ahu Antmen, Kathy Battista, Amy Smith-Stewart ve Merve Ünsal gibi yazarların makalelerini içeren kitapta, Uras’ın pratiğinin feminist temelleri, seramik çalışmalarında geleneksel teknikleri kullanımı, özgün desen ve resimleriyle seramik işleri arasındaki ilişki değerlendiriliyor. Editörün sanatçıyla yakın zamanda gerçekleştirdiği söyleşinin de yer aldığı monografi ile Uras’ın son dönem sanatsal üretimi belgeleniyor. Galerist Yayınevi tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan kitabın dağıtımı dünyanın farklı noktalarında yapılacak.

Sergi kapsamında Galata Rum İlkokulu’nun yanında bulunan ve eskiden okulun deposu olarak kullanıldığı bilenen mekan da ilk kez bir sanat gösterimine ev sahipliği yaparak uzun sürenin ardından kullanıma açıldı. 26 Kasım’da açılan sergi 30 Aralık tarihine kadar burada ziyarete açık olacak.