Sosyal Medya

şubat/2017
/bülten

REFERANS

İşlevsel Kademeler

Tasarım ve uygulama projesi NKY tarafından gerçekleştirilen Mersin Entegre Sağlık Kampüsü, her biri ayrı bir ana bilim dalına hizmet eden üç hastane blokundan meydana geliyor. Arazinin topoğrafyasına uyum sağlayan yapı, üç farklı kota oturarak kademeleniyor.

Kompleks toplam 1.300 yatak kapasitesiyle kadın doğum, çocuk poliklinikleri, genel poliklinikler ve onkoloji-KVC dallarını içeriyor. Topoğrafyaya kuzey-güney doğrultusunda yerleşen yapı, üç farklı kotta üç temel giriş tanımlıyor. Konumu itibariyle tesis hem kent merkezinden hem de ana yol üzerinden rahatlıkla görülüyor ve hastane bu bağlamda ilk ziyaretçilerine erişim kolaylığı sağlıyor. Yaklaşık 350.000 m2 kapalı inşaat alanına sahip kompleksi insan ölçeğinde sunmak ve kullanıcıları için tedavi edici bir ortam yaratmak, tasarımın ana prensiplerinden biri olmuş.

Yapıların dış cephe malzemelerinde uzun vadede dayanıklılık sağlamak ve temiz bir görünüm için, iç mekandaki işleve göre değişen cam ile Kalebodur ürünleri tercih edilmiş ve cephe genelinde bej renkler, standart kat yüksekliklerine göre şekillenen sabit modülasyonlarda kullanılmış. Kütleden kopan rekreasyon alanları ve düşey dolaşım kovalarında, aynı modülasyona sahip gri tonlarında kaplamalara yer verilmiş.

Dış mekanda sağlanan insan ölçekli görünüm, ahşap başta olmak üzere diğer doğal malzemelerin kullanımı ile iç mekanda da devam ettirildi. Hastane binasında 52 ameliyathane, 80 yataklı acil servis, 400'ün üzerinde poliklinik ve radyasyon onkolojisi gibi birçok ileri düzey tıbbi teknolojiye sahip birim ve merkez bulunuyor.

  1. Proje Adı: Mersin Entegre Sağlık Kampüsü
  2. Mimari Tasarım: NKY Mimarlık & Mühendislik
  3. Proje Yeri: Mersin, Türkiye
  4. Proje Alanı: 374.000 m2
  5. Proje Tarihi: 2016
  6. Fotoğraflar: © Zeka Sağlam