Sosyal Medya

mart/2016
/bülten

ETKİNLİK

Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor MIPIM Fuarı’nda

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor toplantı dizisinin, “Türkiye’deki Mega Projelere Mimari Bakış” başlıklı paneli, Fransa’nın Cannes kentinde yapılan gayrimenkul fuarı MIPIM 2016’da, Türk mimarların katılımıyla gerçekleşti.

Mimar, sosyolog, yazar, gazeteci ve düşünürlerle bir araya gelerek toplumu ve mimarlığı yakından ilgilendiren konularda tartışma platformu oluşturmayı hedefleyen Kalebodur, Cannes’da yapılan MIPIM 2016’da düzenlediği panelde, “Türkiye’deki Mega Projelere Mimari Bakış” konusunu tartışmaya açtı.

Panel, gayrimenkul sektörünün en önemli küresel buluşmalarından biri olan MIPIM’in ana programında, önemli oturumlardan biri olarak yer aldı. Gazeteci Cüneyt Özdemir’in yönettiği panele, konuşmacı olarak Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Murat Tabanlıoğlu, Enis Öncüoğlu ve Murat Kader katıldı. Uluslararası kentleşme ve mega projelerin ele alındığı panelde, mega projelerin kentlerin dokusuna uygunluğunun önemine dikkat çekildi. Özellikle İstanbul’da son 10 yıldır gündeme gelen yeni havaalanı, üçüncü köprü gibi mega projeler tartışıldı ve “mega” kavramının ne olduğu ve mimarlıkta nasıl algılandığı üzerinde duruldu.