Sosyal Medya

kasım/2017
/bülten

PROJE

Serbest Keşif

DL Atelier tarafından Çin’de gerçekleştirilen Sanbao Sanat Müzesi, içine yerleştiği bölgenin malzemelerini ziyaretçilere farklı deneyimler yaşatmak üzere bir araya getiriyor.

Sanbao Sanat Müzesi, Çin’in porselen merkezi Jingdezhen’e oldukça yakın bir konumda bulunan Sanbao köyünde yer alıyor. Son on yılda porselen sanatçılarının oldukça dikkatini çeken ve kişisel sanat atölyelerini inşa ettirmek için uygun bir alan olarak gördükleri Sanbao, gitgide porselen odaklı bir merkez haline gelmiş; bu yönüyle de porselen işletmeciliğinin mesken tuttuğu ve porselen rekabetinin yoğun olduğu bir konuma ulaşmış.

Sanatçılar ve eserleri arasındaki hikayeleri anlatma fikriyle yola çıkan proje ekibi aynı zamanda, ziyaretçilerle mekan arasındaki karşılıklı iletişimi güçlendirecek, hem duygusal hem de davranışsal olarak interaktif bir alan oluşturmayı amaçlamış. Ziyaretçilerle mekan yoluyla iletişim kurarak, onların çeşitli duygu durumlarını deneyimlemesine olanak vermek istemiş.

Titanyum çinko paneller, traverten ve Sanbao’dan çıkarılan hafif kırmızı renkli toprak kullanılarak inşa edilen müze yapısının form arayışı ise çevre, doğa ve peyzaj ile keskin bir zıtlık oluşturma fikriyle şekillenmiş. Salt geometrik bir form oluşturma üzerine odaklanan proje ekibi, temelde çizgisel hatlara sahip bu müze kütlesini oluşturmuş.

Birbirleriyle rastlantısal, mekanın kendisiyle ise belirsiz ilişkiler kurmasının beklendiği, çizgisel olmayan dolaşım alanlarına sahip müzede ziyaretçilerin mekan yoluyla keşif, beklenti, endişe, bekleyiş, hayal kırıklığı ve sevinç gibi çeşitli duygu durum evrelerini deneyimlemesi hedeflenmiş. Uzun ve şeffaf bir mekan olan ana koridoru çevreleyen sıkıştırılmış toprak duvarlar, ağaçlık alanı takip eden su yolu gibi süreğenliği kıran mekanlarıyla farklı fiziksel deneyimler sunan müze, ziyaretçilerine akarsu veya göleti izleme, sergi alanını gezme veya köşede dinlenmeye çekilme olanağı da sağlıyor.

Fotoğraflar: © Sun Haiting