Sosyal Medya

haziran/2018
/bülten

HABER

Serpentine Pavyonu Ziyarete Açıldı

Bu yıl Meksikalı mimar Frida Escobedo tarafından tasarlanan Serpentine Pavyonu, 15 Haziran’da Londra'daki Kensington Bahçeleri'nde ziyarete açıldı. Meksika’daki konut mimarisinden referanslarla tasarlanan pavyon kapalı bir avlu formunda kurgulanmış.

Açılı bir şekilde yerleştirilen iki dikdörtgen hacimden oluşan pavyonun hacimlerinden biri Serpentine Gallery’nin doğu cephesi ile hizalanırken, diğer hacim Greenwich’den geçtiği kabul edilen baş meridyene paralel yerleşiyor. Beton çatı kiremitlerden örülmüş, geçirgen duvarlarla çevrelen mekanların tavanında ise eğrisel, yansıtıcı yüzeyler bulunuyor. Pavyonun içine ayrıca üçgen bir havuz yerleştirilmiş.

Tasarımın hem bağlamı ve ölçeği belli sergileme alanındaki geçiciliğe, hem de yaz bitiminde taşınacağı henüz belirsiz kalıcı yerine uygun olabilmesi için pavyon, içinde bulunduğu mekanı yansıtırken aynı zamanda mekandan bağımsız olmayı amaçlıyor.

Serpentine Pavyonu’nu tasarlayan 18. mimar olan Escobedo, bu görevi üstlenenler arasındaki en genç isim. Ayrıca 2000 yılındaki Zaha Hadid’in pavyonundan beri pavyon projesini tek başına üstlenen ilk kadın mimar.

Fotoğraflar: © Iwan Baan, Laurian Ghinitoiu