Sosyal Medya

mart/2019
/bülten

HABER

Truva Koleksiyonu’na EDIDA 2018 Ödülü

Çanakkale Seramik’in Can Yalman Design tasarımı Truva Koleksiyonu, EDIDA 2018 Ödülleri’nde, Duvar Kaplama kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

30 yıldır 25 ülkede yayınlanan Elle Decoration dergisinin uluslararası tasarım yarışması EDIDA Uluslararası Tasarım Ödülleri-2018’in kazananları belli oldu. Elle Decoration editörlerinin seçimleriyle belirlenen ve toplam 15 kategoride dereceye girenlerin ödülleri, Ulus 29’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Dünya çapında 100’ün üzerinde kayıtlı endüstriyel tasarıma imza atan Can Yalman, Çanakkale Seramik için 2018 Troya Yılı kapsamında tasarladığı Truva Koleksiyonu ile Duvar Kaplama kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

Kültürel bir mirası, o dönemin bakış açısı ve duygusuyla ürüne aktarırken ürünü günümüz koşulları ve anlayışına adapte etmeye çalıştıklarını belirten Can Yalman, Çanakkale Seramik Truva Koleksiyonu ile ilgili: ‘’Truva, bir şehrin ötesinde çok katmanlı bir hikaye, değer ve kültür; 3500 yıllık tarihi boyunca taş, bronz ve metal işçilerinin en iyi örneklerine ev sahipliği yapmış yedi katmanlı bir şehir. Bu zenginliği alıp bir ürüne yedirmek çok zor; bu yüzden döneminin tasarım, estetik ve işçilik anlayışını inceleyerek Truva’nın mirasından parçaları çağımıza adapte edebileceğimiz ürünler tasarlamaya çalıştık.” dedi.

Truva Koleksiyonu, Troya’nın 3 bin 500 yıllık ihtişamlı geçmişine, dünya çapındaki değerine ve bu kültürel mirasın tanıtımına katkı sağlamak amacıyla tasarlandı. Truva Koleksiyonu, Diadem ve Iliada serilerinden oluşuyor. Truva’da bulunan Priam hazinesinin en görkemli parçası olan “Diadem”, Helen’in tacı olarak da biliniyor. Diadem, bu ihtişam sembolünün günümüze uyarlandığı seramik serisi olarak, tüm dünyaya bu değerli kültürün bir parçasını yansıtıyor. Homeros’un İlyada destanından adını alan Iliada serisi, Truva'nın yedi katmandan oluşan tarihini, dönemin primitif form ve desen anlayışı ile birleştirerek ihtişamlı antik çağ yaşamını günümüze taşımayı amaçlıyor. Seramikte üç boyutlu sade hatlar, altın, bronz detaylar, doğal taş kullanımı ile zengin bir kombinasyon oluşturuyor.