Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Katowice Silesia Üniversitesi’nin yeni Radyo ve Televizyon Bölümü binası, kent merkezinin tarihi dokusuna uygun bir biçimde kurgulanmış. Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci ve Biuro Projektowe Małeccy’den oluşan ekip tarafından tasarlanan yapı, Polonya’da geleneksel mimarinin modern bir yaklaşımla yorumlandığı örneklerden birini sunuyor.

Tasarımın çıkış noktası, Katowice kentinin tarihi dokusunu meydana getiren tuğla yapıların özgün niteliklerini öne çıkaracak yeni bir mimari yorum ortaya koyma arzusu. Bu yaklaşımla birlikte, mevcut yerleşime arka plan oluşturan bir tasarım gerçekleştirilmiş. Bölgede kömür madeni işçileri için tasarlanan kiralık konutların biçim ve malzeme özellikleri incelenerek ortaya konan tasarımda izlenen yaklaşım mevcut dokunun korunmasını ve yeni binanın bu dokuya uyumunu temel alıyor. Ana aks üzerindeki bitişik nizam konut dizisine eklenen eğitim yapısı da tuğla cephelerin malzeme özelliklerini tekrar ediyor.

Yüzlerce tuğladan meydana gelen ajur cephede, Silezya’ya özgü mimari dil, Avrupa’da temellenen modern mimari yaklaşımla yorumlanıyor. Cephe mimari ekip tarafından bir tür tül perde gibi ele alınmış, bu sayede tıpkı evlerin perdeleri gibi gün ışığını kontrollü bir biçimde içeri alan bütüncül bir eleman olarak işlemesi öngörülmüş. Avrupa’nın son kömür yakıtlı fırınlarından birinde elde edilen tuğlalar farklı periyodlarda pişirildiği için renk özellikleri farklılaşmış. Böylece görsel olarak da özgün bir model elde edilmiş. Tuğlalar yalnızca cephe tasarımında değil, iç mekanda da temel yapı malzemesi olarak kullanılmış.

Yapının iç avlusundan sağlanan giriş, cadde ile yapı arasındaki bağlantıyı da güçlendiriyor. Bu bağlantı fiziksel olduğu kadar, üniversitelilerin kentlilerle etkileşimini güçlendiren sosyal bağları da pekiştiriyor.

Fotoğraflar: © Jakub Certoxicz

Bu Ayın Bülteninden

8b59a2adcb777683c9e852e5a0e9d4d2
Söyleşi

Hayatı Tasarlamak

Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor’da Celal Abdi Güzer’in sorularını yanıtlayan Murat Artu, Bodrum’da sürdürdüğü mesleki yaşamını anlatıyor ve Türkiye’de mimarlık yapma biçimlerini değerlendiriyor.

İncele Angle Right
3039360b84820a06d9f46a654ddf8ffd
Haber

WAF 2018

Türkiye’den 12 mimarlık ofisinin 21 farklı proje ile finalde yarışacağı World Architecture Festival (Dünya Mimarlık Festivali) Kasım ayında Amsterdam'da düzenlenecek.

İncele Angle Right
0d1b85521dcbcddff204b0b9914a8657
Söyleşi

Birlikte Üretim Deneyimleri

WE’re ofisinin kurucuları Ali Önalp ve Burak Yardımcı, farklı projelerde genişleyip daralan ekiplerinin birlikte çalışma deneyimini ve bu pratiğin mimarlık alanındaki potansiyelini değerlendirdi.

İncele Angle Right
5e2c0ac1d400e0766a1ecbc7d7cbfbf2
Referans

Kurumsal Çizgiler

Boeing Türkiye Ofisi’nin iç mekan konsept tasarımını ve uygulama projesini gerçekleştiren Görkem Volkan Design Studio, mekandaki referanslarını uçakların yapısından alırken kurumsal değerleri de yansıtıyor.

İncele Angle Right