Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Yerleşik Düzen

AS Mimarlık tasarımı Wind Ankara, ortak açık alanlar etrafında sıralanan konutlardan ve bir kuleden meydana geliyor. Böylece yapılar yeşil alandan etkin bir biçimde faydalanıyor.

Ankara’nın Çayyolu bölgesinde bulunan projenin çıkış noktasını, yalnız konumuyla değil, barındırdığı tüm öğelerle birlikte bulunduğu alanda farklılık yaratacak mimari bir dil kurma fikri oluşturmuş. Topoğrafyanın çok zorlu olmadığı bölgede, arazi içindeki tüm yapıların merkezinde yeşilin ön planda tutulduğu ortak kullanım alanlarını aynı ölçüde hissetmesi hedeflenmiş.Yapılaşmanın net şekilde tarif edildiği projede bir adet 19 katlı konut bloku ile on dört adet eş müstakil konut yapısı bulunuyor. Kule, yerleşimi ve açısı itibariyle güneye bakıyor. Böylece yılın tüm aylarında ışık alan kulenin aynı zamanda ortak yeşil alana gölge yaratmayacak şekilde konumlanması sağlanmış. Nadiren uygulanan bir konut üretim biçimi olarak her katta tek daire bulunacak şekilde planlanan yapısıyla kule, bölgedeki benzerlerinden farklı bir tipolojiyle kurgulanmış. Böylelikle her bir daire dört cephesi ile arazinin panoramik manzarasına hakim hale getirilmiş. Yapının cephesinde ise Kalebodur ürünleri tercih edilmiş.

Toplam 365 m² büyüklüğünde 5+2 daireler, kullanıcıların konforunu sağlayacak detaylarla donatılmış. Tek katlı daireler, geniş yönden ortak alana hakim manzaraya açılan bir adet salonu, kendi içinde ayrı bir yaşam alanı barındıran mutfağı, tümü özel banyoya sahip bir ebeveyn, üç adet çocuk yatak odasını, bir oturma odasını, alternatif ve ferah bir yaşam alanı sunan ve mutfak alanı ile entegre çözülmüş kış bahçesi alanını ve servis alanlarını kapsıyor. Kulenin son katında yer alan 6,5+2 dubleks konut ise hem manzarası hem geniş ve ferah iç planları ile farklı bir yaklaşımla kurgulanmış.

Müstakil konutlar ise ortak alana bakan cepheleri ile her konutun kendisine ait olan sakin bahçeleri arasında tamamen geçirgen ve derinlikli şekilde planlanmış. Hacim, ışık, derinlik gibi kavramları yorumlayan ve tüm mekanların ihtiyaca yönelik olarak, ayrı ayrı düşünülerek düzenlendiği bir yapıya sahiptir. Her biri toplam 760 m² büyüklüğündeki 6+2 villaların bodrum katında yer alan dinlenme alanları, zemin katında bulunan geçirgen ve derinlikli yaşam alanları ve tüm araziye hakim, özel teraslı ebeveyn süiti dikkat çekici nitelikte.

Bununla birlikte, motorlu araç trafiğinin arazi içerisinden bağımsız hale getirilmesi ile tüm alan nitelikli yeşil kurgusunu ve sakinliğini koruyacak şekilde, yaya kullanımına bırakılmış, araçlar ise yer altında, mümkün olan en rahat hareket şekli ile konumlandırılmış.

Proje Yeri: Çayyolu, Ankara
Proje Tarihi: 2016
Yapım Tarihi: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 25.000 m²
İşveren: Voga-Taha İnşaat
Ana Yüklenici: Voga-Taha İnşaat
Mimari ve İç Mimari Proje: AS Architects
Mimar: Ayşin Sevgi KarakurtFotoğraflar: Fethi Mağara

Bu Ayın Bülteninden

7fa6bffed8d11b53da3770c95b7b7eb4
Söyleşi

Mimarlığın Ömrü Üzerine

“Her zaman tarihi kent merkezlerinde yer alan ve etrafı halihazırda çevrelenmiş proje alanlarında tasarlama şansımız olmuyor. Pek çok proje yeri aslında yeni ve sıfırdan üretilmiş yapılı çevreler ve yerleşimlerde oluyor. Bu yeni, çağdaş yerleşimlerde biz de kendimize şunu soruyoruz: Bu yapılar ne kadar süre var olacak?” - Sergei Tchoban Sergei Tchoban, Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor’da Celal Abdi Güzer’in sorularını yanıtladı.

İncele Angle Right
57e8d07b05b8d32618cc9f20614870f8
Proje

Göğe Açılan Mekan

1980’lerde Slovenya’da bir sağlık merkezi olarak inşa edilen Olimia Termali’nin dönüşüm sürecini yürüten Enota, son aşama olan Termalija Aile Merkezi’ni tamamlayarak tesisi modern bir termal olarak kullanıma açtı.

İncele Angle Right
54ce8207f3c5b0d7ff1969f7de1b39dc
Haber

Elif Uras’ın Mekana Özgü Yerleştirmesi Kaynak Galata’da

Elif Uras’ın farklı coğrafyaların kültürel izlerinden beslenerek tasarladığı mekana özgü yerleştirmesi Kaynak ve sanatçının son yıllardaki üretimini belgeleyen kapsamlı monografisi Galerist öncülüğünde ve Kale Grubu desteğiyle hayata geçirildi.

İncele Angle Right
3dc86ee1430425982a3544ce3518e491
Söyleşi

Kent ile Kır Arasında

ZAAS kurucuları Ayça Taylan ve Zeynep Şankaynağı ile bir ayağı kente, bir ayağı da kıra temas eden mimari pratiklerini, kırsal alanın dinamiklerini ve sanatla iç içe geçen tasarım anlayışlarını konuştuk.

İncele Angle Right