Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Barınakta Oyun

Studio EG Mimarlık tarafından tasarlanan ve uygulanan, Megi Kids ve Play Kafe isimli proje çocuklara ve ebeveynlere yönelik tasarlanmış bir aktivite mekanı.

Müşterilerin beklentisi doğrultusunda, 0-6 yaş aralığındaki çocukların eğlenerek öğrenme, sanatsal aktiviteler, atölye programları, yoga vb. gelişimi etkileyen ve öğrenmeye açık duyusal, bedensel ve zihinsel atölye konsepti oluşturularak, çocukların akranlarıyla tanışma, iletişim kurma ve yeni beceriler öğrenme konusunda etkileşimli fırsatlara sahip olması hedeflenmiş.

Aynı zamanda ebeveynlerin de dinleneceği ve çocukları ile birlikte zaman geçireceği bir mekan olan Megi’nin bir diğer amacı ise, çocukların ebeveynleriyle veya onlar olmadan güvenle oynayabilecekleri, teşvik edici ve eğlenceli bir öğrenme ortamı sağlamak.

Barınak, korumak, sahiplenmek simgesi ile yola çıkılan projede mekanın da koruyucu, sahiplenen bir konsepte sahip olması amaçlanmış. Shopping alanı ve atölye alanlarını bölen hareketli kapının çatıyı yani barınağı simgeleyen şekli aslında tasarım konseptinin temelini de oluşturuyor. Nitekim, aynı barınak şekli soyutlanıp kapılarda ve duvar kaplamalarında da kullanılmış.

Oyun alanlarında renk dağılımında eşit şekilde kullanılmaya özen gösterilmiş. Doğal ahşap kullanımı, mekanın sürdürülebilir doğallık içerisinde olmasını sağlamakta. Özel olarak tasarlanan oyun alanında soyutlanmış özel sıra dağlar grafiği ve soyut ağaç kitaplığı, çocuklara aynı zamanda sosyallik ve çevre bilincini aşılamak üzere tasarlanmış.

Editörün notu: Projede Kalebodur ürünleri kullanılmıştır.

--

Proje Ofisi: Studio EG Mimarlık

Tasarım Ekibi: Emre Eslek, Gökhan Gökhan, Begüm Şenel

Fotoğraf: Alt Kat Photograpy

Proje Yılı: 2019

Bu Ayın Bülteninden

273de1f529d6b84af1ca0ae1af2f12a6 (1)
Proje

Peyzajın Altında Gizlenen Yaşam Merkezi

TECE Mimarılık tarafından tasarlanan AKBANK Akademi Yaşam Merkezi, bir yapı olmaya çalışmayan, tam aksine barındırdığı yoğun programı peyzaj içinde kaybederek gizleyen ve ihtiyaç olan aktif yeşil alanı çoğaltan bir yapı kompleksi.

İncele Angle Right
c4e8447e86011ed107683a4af2fa52f4
Proje

Bulgaristan Kırsalında Bir Ev

2019 yılında inşa edilen konut yapısı, Bulgaristan’ın Kirdzhali bölgesinde kırsalda yer alan modern bir köy evi olarak tasarlanmış. SE Mimarlık’tan Selim Velioğlu, Ersen Gömleksiz ve Erce Funda tarafından tasarlanan yapı 770 m2 arsa alanında 140 metrekarelik inşaat alanına sahip.

İncele Angle Right
ea167ea109a34e32218ec3a008e5a82a
Proje

Yamaca Yerleşen Şeffaf Cepheler

Birsel Saygılı ve Burçak Sönmez tarafından tasarlanan, Azam Gayrimenkul tarafından geliştirilen Çiftlik Park projesi, Beylikdüzü Marina’dan yükselen konut sitelerinin yerleştiği yamacın en üst noktasında yer alıyor.

İncele Angle Right
bb8706aba612b116c2a9a02199b5fe03
Etkinlik

Kalebodur ile Mimarın Mutfağı: Spela Videcnik

Harvard Graduate School of Design, ENSA Paris Val de Seine ve Ljubljana Mimarlık Fakültesi dahil olmak üzere çeşitli mimarlık okullarında dersler veren, uluslararası birçok prestijli projede imzası olan Spela Videcnik, 15 Kasım Cuma günü SALT Galata’da ‘Kalebodur ile Mimarın Mutfağı’'nın konuğu oldu.

İncele Angle Right
d9bbb2f3d932c49d26dfdcce3fdb0999
Etkinlik

Yarım Asırlık Arşiv

SALT Araştırma’nın Kalebodur desteğiyle çalışmalarını sürdürdüğü Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi bağlamında düzenlenen 1950’LERDEN 2000’LERE TEKELİ-SİSA MİMARLIĞI isimli konferans 23 Kasım Cumartesi günü SALT Galata’da yapıldı.

İncele Angle Right
3e1fccd29c6827fd258f5d9a9d9b9c76
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Mennan Elmacı

"Güney Kore'deki kentler, öğrenciyken tasarlamaya çalıştığınız mekanların, mezun olduktan sonra bilfiil içinde yaşama imkanı sunuyor. Bu sayede, yalnızca gezip, görüp fotoğraf çekmek ve şablonlaştırmaktan ziyade o mekanın içinde yaşayarak zihninizde farklılaştırabiliyorsunuz." - Mennan Elmacı.

İncele Angle Right
ab3ea9e4bae3e0d326322d4122daf8f1
Etkinlik

İTÜ'de Mimarlık Öğrencileriyle Uygulamalı Anlatım

Geliştirdiği inovatif ürün ve teknolojilerle mimarlara ilham veren Kalebodur, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle ‘Mimarlıkta Yapı ve Yapım Yöntemleri Dersi’ kapsamında bir araya geldi.

İncele Angle Right
d061891c3ccf310c048dd5f73b2129fa
Söyleşi

Konuk Editör: Dürrin Süer ve Metin Kılıç

Kasım ayının konuk editörleri MartıD Mimarlık’ın ortakları Dürrin Süer ve Metin Kılıç: ilk ve son yaptıkları yapıları ve bu yapıların kariyerlerindeki yeri, tecrübeleri; kendilerini etkileyen Berlin, Venedik, Seattle gibi kentler ve içindeki yapılar; mesleki açıdan çarpıcı olan anılarından bahsetti.

İncele Angle Right