Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Rainer Schmidt “Kalebodur ile Mimarın Mutfağı” Toplantı Dizisinin Konuğu Oldu

1990’lardan beri çok sayıda büyük ölçekli peyzaj tasarımı projesi ile uluslararası öneme sahip mimarlar ile çalışan, Rainer Schmidt Peyzaj Mimarlığı ofisinin kurucusu Rainer Schmidt, Kalebodur’un, kendi alanlarında önemli tasarımcıları ağırladığı “Kalebodur ile Mimarın Mutfağı” toplantı dizisinin konuğu oldu.

21 Şubat Cuma günü SALT Galata’da yaptığı konuşmasına “Eskiden üsluplar vardı ancak günümüzde peyzaj mimarisinin belirli bir tarzı yok; peyzaj mimarlığı her düşünceye açık” diyerek başlayan Schmidt, tasarım dilinin tasarımcının yönelimlerini değil, kullanıcının mekan ile olan etkileşimini yansıtması gerektiğinin altını çizdi.

“Başka kültürler için proje üretmek benim için bir hobi gibi” diyen Schmidt sunumuna 30 yılı aşkın kariyerinden yapılara örnekler vererek devam etti. Berlin duvarının yıkılmasının ardından, ofisin kurulduğu yıllarda oluşan arz ile ofisin gelişmesi ve büyümesinde katkı sağlayan, Munich Garden Show, Campus University Düsseldorf, Prinz Eugen Park, Berlin University Bielefeld, Quartier Weser, Bavarian National Museum, Münih Havalimanı, Carrera Park City gibi erken dönem projelerinden bahsetti.

2000’li yıllarda Avrupa projelerin yavaşlaması ve özellikle de 2009 krizi sonrası uluslararası projelere odaklanan ofisin Çin’de Land Rover Tower, Masterplan Fangcun Huadi Guangzhou, Culture Wave City, Campus Lu Xun Academy of Fine Arts, Katar’da Doha Aerospace City ve Türkiye’de Villa Çubuklu gibi projeleri ile konuşmasına devam etti.

Rainer Schmidt, konuşmasını 4 adet projesine daha derinlemesine odaklanarak bitirdi. İlki Stuttgart’ta yer alan ve inşaatı 2013 yılında tamamlanan Parkextension Killesberg- ‚Green Joint projesinde, eski taş ocağının kalıntıları üzerine kurdukları yapay ve farklı kotlara oturan tepecikler ile kullanıcıların ilişkisinden bahsetti. Suudi Arabistan’da King Salman Park, Baishadao Financial Center ve son olarak Kuran’da geçen bitkilerin her biri için bir bahçe içeren ancak yapımı duraksamış olan Cezayir’deki El Djazair Ulu Camisi peyzaj projesi ile sunumunu sonlandırdı.

Bu Ayın Bülteninden

86a83bce99ca1d26294b3757656a1d89 (1)
Proje

Komşuluk

Kemeraltı’nın geçmişi ve bugününden, Sefarad Yahudilerinin yolculuğundan ve bölgenin kentsel dokusundan ilham alan yerleştirme NOBON tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
5a3cc62dbcc15bff4c675cdae0744f1b
Proje

Çoker Evi

Per Se Mimarlık tarafından tasarlanan Çoker Evi, Çanakkale Ayvacık’a bağlı Söğütlü Köyü’nde 2019 yılında inşa edildi.

İncele Angle Right
30f8339f5b83ee8b868af412aa8fb8e1
Proje

Perdix Şarap Evi

İzmir Urla’da bulunan şarap evi NVA Noyan Umur Vural mimarlık ofisi tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
2f4aa8b61c024731f58cb06751b0d8da
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Ahmet Tercan ve Esin Tercan

Ahmet Tercan ve Esin Tercan Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konukları oldu.

İncele Angle Right
666b5e1f107f9effca82aea56ea4a6d7
Referans

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ek Binası

Celal Abdi Güzer ve Lale Özgenel mimari tasarımı, Altan Proje tarafından mimari uygulaması yapılan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ek Binası 2019 yılının sonunda inşa edildi.

İncele Angle Right