Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Pop Up Park İstanbul

5-15 Ekim tarihleri arasında Beşiktaş Barbaros meydanında kurulan Pop Up Park, Cross Change ve SpaceCrafters tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Etki odaklı tasarım stüdyosu Cross Change (TR) ve mimarlık firması SpaceCrafters (NL) tarafından tasarlanan ve Hollanda’nın yaratıcı endüstriler fonu Creative Industries Funds NL tarafından desteklenen 1,5 yıllık “Bir Üretim Aracı Olarak Gelenek” projesinin ikinci fazı olan “Pop Up Park İstanbul”, kamusal alanda karşımıza çıkan çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilmeyi hedefliyor.

Beşiktaş’ın en işlek meydanlarından birinde, şehir sakinlerinin bir sonraki otobüsü, vapurdan inen arkadaşını beklerken keyifle duraklayabileceği, meydanı keşfedebileceği ve çeşit çeşit aromatik bitkiler eşliğinde dinlenebileceği bir alan olarak tasarlanan Pop Up Park İstanbul, her gün meydandan geçen yüzbinlerce İstanbullunun hizmetine sunuldu.

Pop Up Park İstanbul, modern şehirlerdeki kamusal alanların nasıl çok işlevli tasarlanabileceği ve farklı şekillerde kullanılabileceği sorusuna cevap bulmayı amaçlayan; deneysel bir tasarım ve uygulama projesi olarak hayata geçti.

Tekerlekli mobilyaların farklı kompozisyonlarla alternatif kullanım alanları yaratabildiği çok işlevli bir park önermesi olan park ilhamını, Türk kültürünün uzun yıllardır bir parçası olan, keyifle sosyalleştiğimiz çay bahçelerinden alıyor. Şehrin hızla değişen kullanıcı kitlesi ve ihtiyaçlarına, çok işlevli, mobil, özelleştirilebilir yapısı ile keyifli bir duraklama alanı sunmayı hedefliyor. Proje, kültürümüze “şifa vererek” giren ve daha sonra “sosyal bir buluşturucu”ya evrilen çayı, beraber çay içme geleneğini, Beşiktaş Belediyesi desteği ile yeniden kamusal alanın merkezi buluşma alanı olarak geri getiriyor.

Parkı oluşturan oturma, aydınlatma, masa elementlerinin tamamının tekerlekli oluşu, kullanıcının ister yalnız, ister pandeminin getirdiği sosyal mesafe kurallarına riayet ederek tasarlanmış oturma elemanları sayesinde arkadaşları ile beraber vakit geçirebileceği, ister bir çember halinde, ıhlamur ağaçlarının altında etkinlik yapabileceği esneklikte farklı kullanım şekillerine olanak sağlar. Tüm oturma ve aydınlatma elemanları aynı zamanda birer tekerlekli çay bahçesidir. Her birinde bir bardak sıcak suyunuza bir dal koparıp atarak içebileceğiniz 9 farklı tıbbi aromatik bitki ekilmiştir. Adaçayından biberiyeye, ıtırdan limon otu melisaya uzanan çay bitkilerine ek, çayını şekerli sevenler de düşünülerek ekilen şeker otu ile paketlere sıkışmamış doğanın bereketi şehir sakinlerine hatırlatılmak istenmiştir. Aydınlatma elemanları, güneş panelleri kullanılarak tasarlanmış yeşil enerjili birer hareketli sokak aydınlatmasıdır, meydanın akşam müdavimlerine güvenli, sıcak bir oturma alanı sağlar.

15 Ekim 2020 tarihine kadar açık kalan Pop Up Park İstanbul, kurulduğu Beşiktaş Barbaros Parkı’nda arkadaşları ile buluşmak isteyen, vapuru beklerken soluklanmaya ihtiyacı olan, pandeminin yarattığı sosyal yorgunluğu güveli bir alanda, ıhlamur ağaçları altında dindirmek isteyen, Beşiktaş’a yolu düşen şehir sakinlerini ağırladı.

--

Yer: İstanbul, Beşiktaş

Ofis: Cross Change, SpaceCrafters

Tasarım: Jurgen Ten Hoeve, Tuğçe Akbulut

Mimari Proje Ekibi: Jurgen Ten Hoeve

İşveren: Creative Industries Fund NL

Grafik Tasarım: Tolgahan Akbulut

Fotoğraf: Mail Murad

Bu Ayın Bülteninden

2508d3a480e2e6696235176cc534d1b9 (1)
Haber

Mimarlığın Uç Beyi Nezih Eldem

SALT Araştırma, Kalebodur destekli Mimarlık ve Tasarım Arşivi çalışmaları kapsamında arşivini erişime açmaya hazırlandığı Nezih Eldem’in “uçlar”daki mimarlık anlayışı, eğitimciliği ve üretimlerine dair yeni bir program dizisi başlatıyor.

İncele Angle Right
d0548997d804f5f58e746e1d4a7b0c19
Referans

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Hizmet Binası

Küp Tasarım Ofisi tarafından tasarlanan yapı, 2013 yılında TMMOB tarafından açılan serbest, bölgesel ve tek kademeli yarışma ile elde edildi.

İncele Angle Right
e3fd0ecd78c4246381bad917eb5b5463
Proje

Grand Palais Sineması

Fransa’nın güneybatısındaki Cahors'un tarihi merkezinde, Bessières Meydanı yeniden düzenleme projesinin parçası olan, 1.051 seyirci kapasiteli, 7 salonlu Grand Palais sinema salonu Antonio Virga tarafından tasarladı.

İncele Angle Right
e158c1c6497d5687ce683192d858369e
Haber

Kalebodur’la Maket Yarışması

Kalebodur’la Maket Yarışması, mimari üretimin temel taşlarından mimari maketi konu alıyor ve bu alanda üretimleri olan tasarımcıları öne çıkarmayı amaçlıyor.

İncele Angle Right
2de50154ef9a5709aad3b9c9d50a81a6
Proje

Outside In

Bedaux de Brouwer ve i29 mimarlık ofisleri tarafından, dört kişilik bir aile için tasarlanan villa, Hollanda’nın Hilvarenbeek kentinde, 2020 yılında inşa edildi.

İncele Angle Right
e004fefbcb039e8a6fbc029f51f16c65
Proje

Silivri Ortaokulu

Uygur Mimarlık tarafından tasarlanan ve “İstanbul’da 45 Kamu Yapısı” olarak adlandırılan projelerden biri olan Silivri Ortaokulu, İSMEP kapsamında, İstanbul’da yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilen okullardan biri.

İncele Angle Right