Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Town Heart

Atelier Archiplein 2017’den beri Fransa’nın Haute-Savoie şehrindeki Scionzier komününün kent merkezini yenilemek üzerine çalışıyor.

Kent Merkezi Yenileme: 1 Müze, 1 Meydan ve Kapalı Pazar Alanı

Meydan ve Kapalı Pazar Alanı
Atelier Archiplein 2017’den beri Fransa’nın Haute-Savoie şehrindeki Scionzier komününün kent merkezini yenilemek üzerine çalışıyor. Müdahalelerinden önce, kasaba merkezi, esas olarak dağlardaki kayak merkezlerine ve boş zaman etkinliklerine doğru bir geçiş bölgesi olarak işlev gören güçlü bir kimliğe sahip değildi. 2023’ün başlarında kasaba sakinlerine teslim edilen, yeniden geliştirilen “Kasabanın Kalbi”, belediyenin imajını değiştirdi, yeni kullanımlar getirdi, kamusal kullanımı canlandırdı ve sakinlerin yaşam kalitesini artırırken, aynı zamanda Scionzier kasabasının daha çekici hale gelmesini sağladı. Kasabalılara kültürel etkinlikler (konserler, sinemalar), haftalık pazar, Noel pazarı, bit pazarları ve karma satışların yanı sıra müzik festivalleri için yeni bir destinasyon, hepsi de geniş bir açık alan kazandırıldı.

Geniş ahşap pazar alanı yeni gelişim planının temel unsuru oldu. Burası yeniliğe işaret eden kentsel bir bağlantı noktası. Sakin ve sessiz bir mimari repertuara dayanan çatısı hem güven verici hem de gösterişli. Özenli geometrisi bir eşkenar üçgen şeklini alıyor. “Grenette de Scionzier” olarak adlandırılan bu tasarım, kullanımlar ve yeni bir kentsel semantik biçimi açısından yeni oluşturulan kolektif kentsel anlatının bir parçası. Burası üç ana tasarım kararına rehberlik etti: maksimum doğal ışığı garanti etmek için çatının şeffaflığı, kullanımları en üst düzeye çıkarmak için minimum yük taşıma noktaları ve son olarak masif ahşabın özel kullanımına izin veren bir yapısal sistem.

ALPEX
Proje, eski bir makina işleme fabrikasının rehabilitasyonundan ve belediye kültür merkezine genişletilmesinden oluşuyor. Bu yeni kültürüel merkez Scionzier’ın yeni kültürel merkezinin genişletilmesi için çok daha büyük bir çabanın bir parçası. Burası, cepheyi yeniden düzenleyen, girişi belirleyen ve özellikle binanın kamusal alanla yeni ilişkisine işaret eden sağlam bir Hauteville taş sütun dizisinden oluşan geniş bir sundurma ile donatılmış yeni merkezi meydanın çevresini tamamlıyor.

İçerde ise, bir dizi sıkıştırılmış ve açık alanda, eski fabrikanın uzun ve ince mekansallığı ortaya çıkıyor. Alçak kemerli bölmeler, ışığın bol miktarda nüfuz etmesine izin veriyor, geniş ve esnek bir kullanım ve alan yelpazesi sunuyor.

--

Proje Yeri: Fransa Haute-Savoie Scionzier

Proje Ofisi: Atelier Archiplein

Proje Tipi: Meydan Müze Pazar

Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım Kültür

İşveren: Municipality of Scionzier

Fotoğraf: Aurélien Poulat

Proje Başlangıç Yılı: 2017

Proje Bitiş Yılı: 2020

İnşaat Bitiş Yılı: 2023

Bu Ayın Bülteninden

Mustafa Toner (3)
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Mustafa Toner

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof.Dr. Celal Abdi Güzer'in bu ayki konuğu Toner Architects kurucusu Mustafa Toner oldu.

İncele Angle Right
Plaza De La Villa (24)
Proje

Plaza de la Villa

Mayorka'da işlevini kaybeden tarihi meydan Moneo Brock'un yeni tasarımlarıyla halka kazandırıldı.

İncele Angle Right
Ulusal Meclis İletişim Binası (4)
Proje

Ulusal Meclis İletişim Binası

Güney Koreli Haeahn Architecture ve New York merkezli H Architecture tarafından Seul'de tasarlanan Ulusal Meclis İletişim Binası bulunduğu yerdeki bitki örtüsüne zarar vermeyecek şekilde konumlanırken idari fonksiyon ve halka açık alanlar arasında iletişim kuran bir mekana dönüşüyor.

İncele Angle Right