Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

SEV Çekmeköy Ortaokulu İç Mekan Tasarım Projesi

KPM Kerem Piker Mimarlık'ın tasarladığı SEV Çekmeköy Ortaokulu İç Mekan Tasarım Projesi, İstanbul'un Çekmeköy ilçesinde yer alıyor.

Mimari projesi 2018 yılında hazırlanan SEV Çekmeköy Ortaokulu’nun iç mekân tasarımı projesi inşaatın başlangıcı ile eş zamanlı olarak 2021 yılında KPM Kerem Piker Mimarlık tarafından hazırlandı. Yapımı iki yıl süren ve yaklaşık 16.000 metrekarelik kapalı alana sahip olan ortaokul kampüsü, 40 derslikte öğrenim görecek toplam 720 öğrenci için tasarlandı.

Mimari projede öngörülen yatay doğrusal kurgunun ürettiği tekdüze mekanların, 10 dakikalık teneffüs molalarının daha verimli kullanılabileceği sosyal nişler olarak yeniden değerlendirildiği iç mekân tasarımı projesi, öğrenmenin sınıflarla sınırlı kalmaması ilkesi ile yapının her alanında farklı nitelikte öğrenme mekanlarının tasarlanması esasına dayanıyor.

Projede sınıfların girişleri için önerilen hazırlık odaları sayesinde sınıf mekanının daha konsantre birer eğitim alanına dönüştürülebilmesi sağlanabiliyor. Sınıflar ile koridorlar arasındaki geçirgen duvarlar sayesinde ise görsel sürekliliğin ve açıklığın sürdürülebilmesi mümkün olabiliyor.

Yapının merkezinde yer alan omurganın okulun tüm öğrencilerini bir araya getiren bir forum alanı olarak düzenlenmesi, yemekhane ile forum arasındaki sınırın okulun tüm hafızasını taşıyan bir raf sistemi ile sağlanması, forum alanının kendisinin de bir öğrenme alanı olarak gerekli altyapı ile donatılması iç mekân tasarımı projesini biçimlendirilen önemli kararlardan birkaçı olarak sayılabilir.

Yabancı dil derslikleri arasında yer alan duvarların hareketli duvarlar olarak tasarlanması sayesinde bu dersliklerin birleştirilebilmesi ve ortak derslerin bu alanlarda daha büyük öğrenci kapasiteleri ile gerçekleştirilebilmesi sağlandı.

Özellikle sınıflar başta olmak üzere koridorlar ve kapalı spor alanları dahil tüm mekanlarda akustik konforun ön planda tutulması, seçilen yapısal malzemelerin bu nitelikleri ile de öne çıkması hedeflendi.

Okulda kullanılan mobilyaların çoğu, sandalyeler ve ofis sistemleri hariç olmak üzere, projeye özgü olarak KPM tarafından tasarlandı. Yapının yönlendirme ve görsel iletişim tasarımı ise Okay Karadayılar ile birlikte KPM tarafından tasarlandı.

Okulların ıslak hacimlerinde Kale Banyo ve Kalebodur ürünleri kullanıldı. Kalesinterflex porselen plakalar da Oditoryum cephesinde ve ıslak hacimlerinde yer aldı.

Bu Ayın Bülteninden

5
Referans

Ekinteks Moda

Bilgi Mimarlık tarafından tasarlanan Ekinteks Moda binası Denizli'de bulunuyor.

İncele Angle Right
1
Etkinlik

Kalebodur ile Kahve Molası: Noyan Vural Architecture

Kahve Molası'nda durağımız Noyan Vural Architecture oldu.

İncele Angle Right
Neuer Kanzlerplatz 8
Proje

Neuer Kanzlerplatz Ofis Kompleksi

JSWD’nin tasarladığı "Neuer Kanzlerplatz" ofis kompleksi, Almanya’nın Bonn şehrinde yer alıyor.

İncele Angle Right
Itu
Etkinlik

Kaleseramik Fabrikasında İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencilerini Ağırladık

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerini Kaleseramik fabrikasında ağırladık.

İncele Angle Right
Akyunus (6)
Referans

Akyunus Apartmanı

Arten İnşaat Mimarlık tarafından tasarlanan Akyunus Apartmanı, Fenerbahçe’de bulunuyor.

İncele Angle Right
Kaomi6
Proje

Kaomi Müzesi ve Çay Ambarı

PAVA Architects tarafından tasarlanan Kaomi Müzesi ve Çay Ambarı, World Architecture Festival 2023 (WAF) Creative Re-use kategorisinde ödülü kazandı.

İncele Angle Right
Tone1
Etkinlik

T-One Porselen Tezgah Fabrika Ziyareti

Türkiye'nin ilk porselen tezgahı T-One, doğduğu topraklarda Türkiye'nin önde gelen tezgah imalatçılarını ağırladı.

İncele Angle Right
043 Modusarchitects Tartan School ©Marco Cappelletti
Proje

Tartan School

Mimarlık ofisi MoDusArchitects, İtalya’nın Terlano kasabasının dışında yer alan mevcut bir okulun ek binasını tasarladı. Okul, Güney Tirol bölgesindeki Bolzano ve Merano şehirleri arasındaki Adige Vadisi’nde yer alıyor.

İncele Angle Right
Veil House2
Proje

Veil House

Kanada’nın Winnipeg şehrinde yer alan ödüllü proje Veil House, 5468796 Architecture tarafından tasarlanmış.

İncele Angle Right