Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Doğanın Teknolojisi

Doğayla bütünleşik, çok yönlü bir mimari programa sahip Domein Oogenlust kampüsü, ticari birimleri, ofisleri ve sergi alanlarını içeriyor. Tasarımı Architecten|en|en ofisi tarafından gerçekleştirilen yapıda doğa, teknolojinin üstlendiği işlevleri yeniden devralıyor.

Hollanda’da bulunan Oogenlust firması için tasarlanan yeni genel merkez kampüsü, firmanın eski binasından izler taşıyacak şekilde tasarlanmış. Doğa ve doğal öğeler tasarımın merkezine yerleşirken mevcut binanın ahşap cephe kaplaması, sergi alanlarının cephe panelleri olarak yeniden değerlendirilmiş. Kampüse yerleşen tüm yeni işlevler, firmanın sahip olduğu değerler ve organizasyon şeması göz önüne alınarak benzer bir mantıkla kurgulanmış.

Doğa, tasarımın her aşamasında etkin bir rol oynuyor. Alanın sahip olduğu biyolojik çeşitlilik, çevreye çeşitli türlerde yeni ağaçların eklenmesiyle geliştirilmiş. Günümüzde teknolojik elemanlar ile çözülen gölgelendirme, havalandırma gibi birtakım teknik detaylar, cephede zaman içinde büyüyecek bitkilerle, sarmaşıklarla ve doğal malzeme kullanımıyla çözülmüş.

Yapının hemen önünde bulunan geniş gölet hem yağmur suyunun biriktirilmesinde hem de firmanın teknolojik çalışmalarında kullanılıyor. Yapıya giriş bu gölet üzerinde bulunan köprü aracılığıyla sağlanıyor. Ardından yapı açıklığının altından bir avluya ulaşılıyor ve Plaza adı verilen bu mekan seralara, atölyelere ve ağaçlık alana ev sahipliği yapıyor.

Fotoğraflar: © Ronald Otter, Bas Gijselhart

Bu Ayın Bülteninden

e87b49c7486e0508617d203fb97d46f3 (1)
Söyleşi

Müşterek Üretim Süreçleri

Buda Mimarlık ortakları Burak Pelenk ve Eda Yazkurt Pelenk ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide ekibin mimarlık ortamına ve eğitime yönelik görüşlerini konuştuk.

İncele Angle Right
ce741757f070d5e3e5e71f9c8f1da313
Haber

WAF 2016 Kazananları Belli Oldu

16-18 Kasım tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali kapsamında Tabanlıoğlu Mimarlık Beyazıt Devlet Kütüphanesi ile “Yeni ve Eski” kategorisinde ödülün sahibi oldu.

İncele Angle Right
43f02b0451e56e4b77cd811b735e09a1
Haber

Kalebodur ile Mimarlık Programı Devam Ediyor

Kalebodur ile Mimarlık programı Cüneyt Özdemir’in sunumuyla yayınlanmaya devam ediyor. Programın yeni bölümlerini her Cuma Youtube kanalı üzerinden takip edebilirsiniz.

İncele Angle Right
7b7ce820e2d5ad9f302e5483f4d7cad6
Haber

Mimarlık ve Edebiyat

İstanbulSMD ve Kalebodur'la Pazartesi Konuşmaları Mimarlık ve Edebiyat etkinliği, Cem Erciyes ve Ahmet Ümit'in katılımıyla gerçekleşti.

İncele Angle Right