Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Cengiz Bektaş - Nevzat Sayın Söyleşisi

Kalebodur’un desteklediği Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin Cengiz Bektaş Arşivi kapsamında gerçekleştirilen söyleşide Bektaş Özyönetim Mimarlık İşliği’nin çalışma yöntemi ve ilkeleri değerlendirildi.

23 Aralık Cuma günü Salt Galata’da gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Işıl Uçman Altınışık ve Burak Altınışık’ın üstlendiği söyleşide Cengiz Bektaş’ın 1978’de kurduğu Bektaş Özyönetim Mimarlık İşliği ve üretim süreçleri tartışıldı. 1980-1984 yılları arasında Cengiz Bektaş ile birlikte çalışan Nevzat Sayın da anıları üzerinden dönemi ve işliği değerlendirdi.

Özgürlükçü, eşitlikçi ve katılımlı bir iş yapma biçimini benimseyen Cengiz Bektaş’ın, işliğin temel amaçlarını, çalışma ortamının niteliklerini ve işliğe katılanlardan beklentilerini ilkeler halinde sıraladığı “Katılımlı Tasarım için; Özyönetim İşliği” metni üzerinden ilerleyen söyleşide Bektaş ve Sayın, birlikte çalıştıkları dönemi anlattılar.Tasarım sürecinde tartışma ortamının çok zayıf olduğunu söyleyen Cengiz Bektaş, mimarın öncelikle bulunduğu yerin değerlerini tanıması gerektiğini vurguladı. Yurtdışında elde ettiği deneyimlerin ardından mimarlığın yapılma yöntemi üzerine düşünmeye başladığını ve bu konuda birtakım ilkeler belirlediğini anlatan Bektaş, Özyönetim İşliği’nde de bu ilkeleri gerçekleştirmeyi hedeflemiş.

İzmir’de aldığı mimarlık eğitiminin ardından Bektaş Özyönetim Mimarlık İşliği’ne katılan Nevzat Sayın ise, burada edindiği tecrübeleri aktardı. İşliğin bir nevi ütopya olduğunu vurgulayan Sayın, eşitlikçi bir çalışma ortamında herkesin projeler konusunda söz sahibi olduğu, fikirlerin açıkça ifade edildiği ve tartışıldığı bir mimarlık pratiği içinde yetişmenin, kendisi ve orada bulunan herkes için bir şans olduğunu ekledi.

Bu Ayın Bülteninden

c3d2b108085a29b997339d1100c7fedf (1)
Proje

Mekandaki İllüzyon

Kengo Kuma tasarımı Aitoku Anaokulu, iki katlı yapının kütle etkisini azaltmak ve ölçeği çocuklar için küçültmek adına parçalı bir kurguya sahip. Faklı yönlere doğru kırılan çatı örtüsü ve saçaklar da bu parçalı yaklaşımı, kent dokusundan esinlenerek devam ettiriyor.

İncele Angle Right
894335544f871a5f6a6d4667c3ac8c34
Söyleşi

Var ile Yok Arasındaki Çizgi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor programının konuğu olan Ziya Tanalı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra başladığı mesleki yaşamını ve bugüne kadar mimarlık ortamında yaşananları değerlendiriyor.

İncele Angle Right
4310ea1d0eeda980ba01e87aaba320c8
Haber

2016 Uluslararası RIBA Ödülü Açıklandı

Birleşik Krallık Mimarlar Odası (RIBA)'nın dünyanın en iyi yeni binasını ödüllendirmek için düzenlediği 2016 Uluslararası RIBA Ödülü yarışması sonuçlandı. Grafton Architects tasarımı UTEC projesi ödülün sahibi oldu.

İncele Angle Right
401c2e1d7509981701a7251d79feb17a
Söyleşi

Hayattan Kopmayan Mekan Arayışları

Mimari yarışmalardaki başarısıyla tanıdığımız Mert Velipaşaoğlu ile tasarım anlayışını ve yarışmalar konusundaki görüşlerini konuştuk.

İncele Angle Right