Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Mekandaki İllüzyon

Kengo Kuma tasarımı Aitoku Anaokulu, iki katlı yapının kütle etkisini azaltmak ve ölçeği çocuklar için küçültmek adına parçalı bir kurguya sahip. Faklı yönlere doğru kırılan çatı örtüsü ve saçaklar da bu parçalı yaklaşımı, kent dokusundan esinlenerek devam ettiriyor.

Japonya’nın Saitama kentinde konumlanan anaokulu, okul öncesi çocuklar için eğitim ve bakım merkezi olarak işliyor. 150 çocuğa hizmet veren yapı, ahşap ve metalin bir arada kullanıldığı endüstriyel bir dil ortaya koyuyor. Kapasitesi gereği geniş bir kütleye sahip olan bina, ölçeği hem çocuklar için daha uygun hem de kent dokusuyla daha uyumlu bir hale getirmek adına parçalı bir yapıda kurgulanmış. Bunun yanı sıra cephede kullanılan ahşap elemanlar ve gri renkli kaplama malzemeleri düşey bir ritim kuruyor ve kütle algısına benzer şekilde etki ediyor.

İki katlı yapının üst örtüsü, farklı doğrultulara ve yönlere uzanan kırma çatılardan ve saçaklardan meydana geliyor. Kengo Kuma, bu sayede hem kentsel dokuya hem de bölgenin topoğrafyasına uyumlu bir dil kurmak istediklerini ifade ediyor.

Ahşap malzeme kullanımı iç mekanda da devam ettirilmiş; duvarlarda, zemin kaplamalarında ve mobilyalarda ahşap tercih edilmiş. Altyapı sistemlerinin ve kirişlerin olduğu gibi bırakıldığı yüksek tavandan sarkan beyaz tüller ise avize olarak kullanılmış. Mekanı olduğundan daha küçük algılatan bu hamle, hem dersliklerde hem koridorlarda kendine yer bulmuş.

Fotoğraflar: © Katsumasa Tanaka

Bu Ayın Bülteninden

894335544f871a5f6a6d4667c3ac8c34
Söyleşi

Var ile Yok Arasındaki Çizgi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor programının konuğu olan Ziya Tanalı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra başladığı mesleki yaşamını ve bugüne kadar mimarlık ortamında yaşananları değerlendiriyor.

İncele Angle Right
af1b896d1ef493129ef596267f27ab6a
Haber

Cengiz Bektaş - Nevzat Sayın Söyleşisi

Kalebodur’un desteklediği Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin Cengiz Bektaş Arşivi kapsamında gerçekleştirilen söyleşide Bektaş Özyönetim Mimarlık İşliği’nin çalışma yöntemi ve ilkeleri değerlendirildi.

İncele Angle Right
4310ea1d0eeda980ba01e87aaba320c8
Haber

2016 Uluslararası RIBA Ödülü Açıklandı

Birleşik Krallık Mimarlar Odası (RIBA)'nın dünyanın en iyi yeni binasını ödüllendirmek için düzenlediği 2016 Uluslararası RIBA Ödülü yarışması sonuçlandı. Grafton Architects tasarımı UTEC projesi ödülün sahibi oldu.

İncele Angle Right
401c2e1d7509981701a7251d79feb17a
Söyleşi

Hayattan Kopmayan Mekan Arayışları

Mimari yarışmalardaki başarısıyla tanıdığımız Mert Velipaşaoğlu ile tasarım anlayışını ve yarışmalar konusundaki görüşlerini konuştuk.

İncele Angle Right