Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Boşluktan Doğan Ritim

Parque Humano’nun Meksika’nın Morelia şehrinde bir vadide yer alan yapısı Bosque Altozano, gabion duvarlardan oluşmuş kütlesinde açılan boşlukla, plan düzleminde de kendini belli eden perspektif etkisi kuruyor. Vitrayla gelen kehribar rengi de doğanın renkleriyle gün içinde değişen dengeler kuruyor.

Restoran, mutfak, açık teras, yaşama alanı, golf alanı, duş ve giyinme işlev ve mekanlarını içeren yapı, Meksika Morelia’da, güney ve doğuya bakan bir vadi yamacında yer alıyor. Yazın 28, kışın 6 dereceyi bulan sıcaklıklara sahip iklim koşullarında yapı, Monarco Dağı vadisine hakim manzarasıyla yumuşak bir eğime uyum sağlayarak ikamet ediyor. Homojen taş kütlesinde bir oyuk açan ve yapıyı davetkar bir nesneye çeviren ise, perspektifi asimetrik cam duvarlarla kurulmuş geniş açıklığı. Görünümü çarpıtan ve vurgulayan bu etkileyici açıklık, perspektif çizimlerin doğuşunu, Rönesans’ı anımsatarak doğa manzarasını çerçeveliyor.

Vitraylar aracılığıyla doğal ışığın filtrelenmesiyle oluşan kehribar rengi atmosfer, renkli mekanlarla iç içe geçiyor ve gün içinde, uçsuz bucaksız turuncu, kırmızı ve sarı tonlarıyla rengarenk bir süreklilik yaratıyor. Yapının ışıkla kurduğu ilişki iç mekanda da devam ediyor. İki ahşap tepe penceresinden süzülen ışık, pencereden gelen renkli ışığı dengeliyor. Işığın yanı sıra, onunla bütünleşen dokunsal malzeme kullanımı da istenilen mekan hissini yaratmaya yardımcı oluyor. Mekanın içinde açıkta bırakılmış çelik strüktürler ve cephede yaratılan boşluğun plan kurgusuna olan etkisi, zengin bir yapısal dil kurarken yerel taşların kullanıldığı gabion duvar ve zeminler, çatıdaki keresteler ve diğer ahşap nesneler de bu dili kuvvetlendiriyor.

Fotoğraflar: © Paúl Rivera

Bu Ayın Bülteninden

09feda5125bcdc3bca7a4e99872e5548
Referans

Çevresine Uyan Tasarım

Bahadır Kul Architects tasarımı Sivas Arena, iklim verileri göz önüne alınarak kurgulanmış ve kullanım yoğunluğuna karşı dayanıklılık ön planda tutulmuş.

İncele Angle Right
4a24ff76825115088457a98c9b0633c8
Söyleşi

İzlerin Dışına Çıkmak

Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor söyleşi dizisinin konukları Arif Suyabatmaz ve Hakan Demirel, farklı iki jenerasyonu buluşturan mimarlık pratiklerini, uluslararası mimarlık mecrasında Türkiye’nin yerini ve işlerini değerlendiriyorlar.

İncele Angle Right
d2eca765c017cfabf51853f33528c46f
Haber

Kışa Özgü İleri Dönüşüm

A! Ne Hoş ekibi Kalebodur'un eski kataloglarını yeniden işlevlendirerek Fulya Mağazası için bir kış köşesi tasarladı.

İncele Angle Right
607b7e7ccc424df7c934c0f52c426faf
Söyleşi

Detaylardaki Denge

Mürekkep Tasarım Atölyesi kurucuları Merve Yılmaz, Eray Aksoy, Meriç Hepsağ ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide iç mekan tasarımlarının detaylarını konuştuk.

İncele Angle Right