Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Aksların İzindeki Formlar

Tayvan’da konumlanan Beigang Kültür Merkezi, çevresindeki aksları kenetleyerek kamusal kullanımlara mekan açan bir düğüm noktası olarak Mayu Architects tarafından tasarlanmış.

İçine yerleştiği çevrede kültürel bir düğüm noktası oluşturma amacını taşıyan Beigang Kültür Merkezi, 400 izleyici kapasiteli oditoryumu, kalıcı ve geçici sergi alanları ile sivil bir mimarlık örneği olarak yükseliyor.

Çevresindeki trafik akslarının kesişiminden hareketle, binanın formu da L biçiminde kesişen iki ayrı parçadan meydana geliyor. Daha büyük olan kol oditoryuma ev sahipliği yaparken daha küçük olan diğer uzantıda sergi alanları yer alıyor. Kollarda farklı malzemelere yer verilerek işlevsel ve hacimsel farklılık vurgulanmış.

Zemin katta, kat yüksekliği boyunca şeffaflaştırılan kütle, üst kattaki masif hacimle zıtlık yaratıyor. Bu şeffaflık ile hacmin havada yüzüyormuş izlenimi yaratması amaçlanmış. Ayrıca zemin kotundaki hareketliliğin, kamusallık vurgusu yapan bu binada içeri ile dışarıyı bağlaması ve mekansal bir süreklilik yaratması istenmiş.

İç mekanda bulunan doğrusal dolaşım aksları, L biçimli yapının çekirdeğinde bağlanıp dikeyde dinamik bir giriş alanı da tanımlıyor.

Yapının önündeki peyzaj alanı ise rampa ve basamaklarla kademelendirilmiş, yapıdan kent doğru uzayan bu alana hem erişilebilirlik artırılmış hem de hareket katılmış.

Fotoğraflar: © Shawn Liu Studio

Bu Ayın Bülteninden

0808ad910c21ce25747ddff8c6552e51
Söyleşi

Mimarlığın Disipliner İlişki Ağları

Architecture+Design Summit 2017 kapsamında gerçekleştirilen Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor panelinde Aydan Volkan, Dürrin Süer ve Yeşim Hatırlı, Celal Abdi Güzer'in moderatörlüğünde Türkiye'de mimarlık üretimi ve üretim sürecinde disiplinlerarası ilişkileri tartıştılar.

İncele Angle Right
4e6dc9edf3632fb26427d42c55c6dece
Haber

Ahmet Alataş ile Kale Talks

8 Haziran’da gerçekleşen Kale Talks’ın konuğu olan Ahmet Alataş, öğrencilik hayatı ve ilk meslek yıllarından itibaren şekillenen bakış açısını, bu süreçte edindiği deneyimleri ve insan kullanımı ile onun doğayla ilişkisi üzerinden şekillendirdiği projelerini paylaştığı keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

İncele Angle Right
84768347b6573654558e5e07f7a98bac
Haber

16. Venedik Mimarlık Bienali: Freespace

26 Mayıs – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 16. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin teması belli oldu. Küratörler Yvonne Farrell ve Shelley McNamara, demokratik ve özgür mekanların peşine düşmek adına temayı “Freespace” olarak belirlediklerini açıkladılar.

İncele Angle Right
b38b3c91f9a554ba9ba2b6c7cb3f1762
Söyleşi

Bugünün Koşullarını Okumak

Hem mimari üretimler hem de araştırma projeleri ve sergiler gerçekleştiren Mahal Mimarlık ortakları Burcu Tüm, Pınar Bayraktar ve Simge Balcı ile feminist okumalarla şekillenen ofis yapılanmalarını ve mimarlık ortamına dair görüşlerini konuştuk.

İncele Angle Right