Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Güncel Senaryolar

Meksika’daki Pátzcuaro Adliyesi’nin tasarımında Mauricio Rocha ve Gabriela Carrillo, kanunlardaki yeni düzenleme ile birlikte uygulanmaya başlayan halka açık duruşmalara elverişli, esnek kullanım senaryolarıyla çeşitlenen ve bulunduğu çevreyle güçlü ilişkiler kuran bir mimari ortaya koyuyor.

Yürürlüğe giren yeni kanun düzenlemeleri, Meksika’da duruşma salonlarının fiziksel yapısını da dönüştürecek bir dalgaya sebep olmuş. Duruşmaların halka açık gerçekleştirilebilmesini öngören bu sistem üzerine geliştirilen projede salonların organizasyonu yeniden ele alınmış, ihtiyaçlar yasal süreçlerin öngördüğü şekilde tespit edilmiş.

Hakimler, sanıklar ve ziyaretçilerin kullanımına yönelik tasarlanan alanlar, kullanım senaryolarıyla ilişkili olarak konumlanmış ve bu alanlar arasında basit bir dolaşım kurgulanmış. Bina merkezinde konumlanan bahçeyle birbirine bağlanan tuğla ve keresteden üretilmiş hacimler, taş duvarla çevrelenirken güvenlik ve mahremiyet yönünden çeşitlenen alanlar sunuyor.

Ana bahçeyle birbirinden ayrılan simetrik konumdaki iki ana mahkeme salonunda, ses yalıtımı ve akustik için elverişli olacak şekilde ahşap yüzeyler kullanılmış.

Binanın orta bölümünde konumlanan giriş, doğrudan iki mahkeme salonuna bağlanırken, personel ve ziyaretçi girişleri için bloklar arasındaki bir açıklık oluşturulmuş. Bekleme odasından mahkeme salonuna özel bir koridorla ulaşan sanıklar içinse binanın altında ayrı bir giriş bulunuyor.Resepsiyon ve hakimler tarafından kullanılan ofislerin bulunduğu yapılar, tuğla duvarları ve eğimli kiremit çatıları ile önemli ölçüde yağış alan bu bölgenin bahçeli mimarisine referans veriyor. Bu anlamda projede, kasabanın çeperinde eğimli bir araziye yerleşen kütlenin yanı sıra taş bloklarla ayrılan dış bahçeler de önemli bir yer tutuyor. Blokların boşluklu konumlanışıyla da yapıya ferah bir etki kazandırılmış. Bölgede bulunan volkanik taşların kullanımı, binanın çevreyle ilişkisini görsel olarak da güçlendirmiş.

Fotoğraflar: © Sandra Pereznieto, Rafael Gamo, Alejandro González

Bu Ayın Bülteninden

98b31bf104ddde3d75fda21f68d791b1
Söyleşi

Mekanın Yetkin İfadesi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Celal Abdi Güzer'in konuğu olan Şevki Pekin, Viyana'da aldığı mimarlık eğitimini, mimarlığın iletişim kanallarına ve profesyonel üretimlerinin arka planına dair görüşlerini aktardı.

İncele Angle Right
48e7178a049375853209d6d4d1a0d7c9
Haber

WAF 2017 Finalistleri Açıklandı

Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan World Architecture Festival (WAF) 2017 kapsamında finale kalan projeler açıklandı. Türkiye’den de 19 projenin yer aldığı ödül programının kazananları, 15-17 Kasım tarihlerinde Berlin’de belirlenecek.

İncele Angle Right
7a9262c726d86405609cd2312e523993
Haber

Şikago Mimarlık Bienali 2017

Şikago Mimarlık Bienali 2017, “Make New History” başlığıyla çağdaş mimarlık üretimlerinin hem inşa hem de söylem bağlamında tarihle ilişkilenmek üzere attıkları adımlara odaklanıyor. Bienal 16 Eylül - 31 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

İncele Angle Right
d3cd6f94628f00388807e99dd0d5865e
Söyleşi

Çokseslilik Arzusu

Rhizome Architects kurucuları Berk Arınç ve Hasan Agah Erkan ile ofisin yapısını, uluslararası mimarlık yarışmalarını ve ofisin gerçekleştirdiği konut projelerini konuştuk.

İncele Angle Right