Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Dijital Ortamda Mimarlık Pratikleri

Mimarlığın dijital teknolojiyle birlikte geçirdiği dönüşümünün ve yeni üretim biçimlerinin tartışıldığı “Mimarlık ve… Dijital Üretim” panelinde Sinan Demir, Efe Gözen, Gökhan Karakuş ve Deniz Tümerdem deneyimlerini aktardılar.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve Kalebodur işbirliği ile Salt Galata’da düzenlenen “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları” kapsamında gerçekleştirilen “Mimarlık ve… Dijital Üretim” etkinliğinde, bu iki olgu arasındaki ilişki tasarımın ilk aşamasından model prototiplemeye, 1:1 ölçekte enstalasyonlardan inşaat kontrolüne veya restorasyon taramalarına kadar geniş bir spektrumda ele alındı. Atölye kurucularından Engin Ayaz moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşmacılar bu ilişkiyi kendi üretim pratikleri çerçevesinden örneklendirip değerlendirdiler.

Gökhan Karakuş, dijital üretim araçları aracılığıyla doğayla kurmaya çalıştıkları bağa değinip teknolojinin biyofilik tasarım (doğa dostu tasarım) yöntemlerini hayata geçirmek için iyi bir yol sunduğuna dikkat çekti. Özellikle dijital üretimlerin temelini oluşturan matematiğin mimarlık ve doğa ilişkisinde oynadığı rolün altını çizdi. Sinan Demir, gelişen teknoloji ile birlikte bilgiye ulaşmanın giderek kolaylaştığını ve dolaysıyla “kendin yap” projelerinin yaygınlaştığını söylerken atölyesinde geliştirdiği projelerden örnekler verdi. Efe Gözen, Burcu Biçer ile birlikte kurdukları Fabb’da gerçekleştirdikleri robotik üretimleri ve Deniz Tümerdem ise parametrik tasarım yöntemleri ile tasarladıkları örüntüleri anlattılar.

Bu Ayın Bülteninden

0bd4f59c3e83d8edc4d142765ee38b9f (1)
Proje

Serbest Keşif

DL Atelier tarafından Çin’de gerçekleştirilen Sanbao Sanat Müzesi, içine yerleştiği bölgenin malzemelerini ziyaretçilere farklı deneyimler yaşatmak üzere bir araya getiriyor.

İncele Angle Right
dc03db23d30858dd5cb7034cc57308ff
Söyleşi

Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin 30 Yılı

“Hak etmediğimiz bir biçimde mesleğimiz değer kaybediyor. Mimarlığın toplum nezdindeki gücü geçmiş yıllara göre azalıyor.” Aytek İtez Celal Abdi Güzer’in konuğu olan Yeşim Hatırlı, İlhan Selim Kural, Coşkun Erkal, Yurdanur Sepkin, Şükrü Ünal ve Aytek İtez TSMD’nin kuruluşunu ve bugüne kadar geçen 30 yılı anlattı.

İncele Angle Right
a43a3e6fbab14c2134a4f311c6174960
Haber

Füreya

Kale Grubu 60. yılını kutlarken Türkiye’de çağdaş seramik üreten ilk sanatçılardan biri olan Füreya Koral’ı anlama ve anlatma isteğiyle üretimlerini ve hayat hikayesini Füreya Retrospektifi’nde bir araya getiriyor.

İncele Angle Right
ac7dd21c1eda2ffda538a04281d10ed1
Söyleşi

Öğrenmeyi Öğrenme

Mimarlığın sürekli bir öğrenme olduğunu düşünen Motto Mimarlık kurucuları Heves Beşeli ve Onur Özkoç, çokdisiplinli ofis yapılarını ve dönüşen yapma biçimlerini anlattı.

İncele Angle Right