Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Başkasının Hayalinde Dolaşmak

Orléans’un ilk mimarlık bienali, ArchiLab’ın mirasçısı olarak “Başkasının Hayalinde Dolaşmak” temasıyla bir tür hafıza akışı sunmayı amaçlıyor. Frac Centre’da düzenlenen bienal Nisan ayına kadar ziyaret edilebilir.

Küratörlüğünü Abdelkader Damani ve Luca Galofaro’nun üstlendiği Orléans Mimarlık Bienali, geçmiş ve geleceği birleştiren bir hafıza akışı biçiminde kurgulanmış. Frac Centre koleksiyonu ile davetli mimar ve sanatçıların üretimleri bu anlamda geçmiş ve gelecek arasında bir köprü olarak ele alınmış. Bienalde yer alan çalışmalar aracılığıyla izleyicileri, hayallerin içinde dolaştırmak ve onlara kendi hikayelerini anlatmak amaçlıyor. Küratörlere göre gelecek, paylaşarak ulaşılması gereken hayali bir boyut. Bienali de bu paylaşım için bir zemin oluşturma düşüncesiyle şekillendiriyorlar.

Bienal programı Frac Centre’ın yanı sıra kent içinde çeşitli mekanlara yayılıyor. Böylece kentsel gerçekliği –kent dokusunu, sesleri, kokuları- genel anlatının bir parçası haline getiriyor.

Bu Ayın Bülteninden

a679a0c885334b1e907b387aec754dc9 (1)
Referans

Topoğrafik Referanslar

İzmir’in merkezinde oldukça dar bir sokakta yer alan bitişik nizam bir parseldeki yapı, MartıD Mimarlık tarafından, Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Hizmet Binası olarak tasarlandı. Yapıda Kalebodur’un ürünleri kullanıldı.

İncele Angle Right
ad3f900bb5b3f870ea68fd23126059c2
Proje

Korunaklı Yüzeyler

Vector Architects, Çin’in dağlık Yangshuo bölgesinde atıl durumda kalmış bir şeker fabrikasını, yapının mevcut endüstriyel dokusunu öne çıkararak konaklama tesisine dönüştürüyor. Alila Yangshuo Oteli, kullanıcılarına eski ile yeni arasındaki ilişkiyi okutuyor.

İncele Angle Right
c1dbfe2b2b0a111a3e4ceddb685b82e5
Haber

Mekanda İki Boyutlu İzler

Akın Nalça, Emre Çıkınoğlu ve Umut Südüak “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları”nda mimarlık ve grafik tasarım ilişkisini değerlendirdiler. İki alanın ortaklaştığı, birlikte işledikleri ve ayrıştıkları durumları örneklediler.

İncele Angle Right
21874e5364ad89f36bf3aa0bbede4554
Söyleşi

Kavramsal Düşünceye Doğru

Rasa Stüdyo kurucuları Tuna Han Koç ve Fatma Zeynep Altınbaşlı, mimarlık eğitiminden yarışmalara ve profesyonel üretime uzanan ve ortamı şekillendiren dinamiklere değiniyorlar.

İncele Angle Right