Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Mekanda İki Boyutlu İzler

Akın Nalça, Emre Çıkınoğlu ve Umut Südüak “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları”nda mimarlık ve grafik tasarım ilişkisini değerlendirdiler. İki alanın ortaklaştığı, birlikte işledikleri ve ayrıştıkları durumları örneklediler.

Neslihan Şık moderatörlüğünde 18 Aralık’ta gerçekleştirilen panelde, uzmanlıkların ayrışarak sınırlarının keskinleştiği dönemde iki farklı disiplinin birbiriyle ilişki kurma biçimleri tartışıldı.

Akın Nalça mimari üretim süreçlerinde grafik tasarımcılardan neler beklendiğini, grafik tasarım öğeleriyle mekana neler katılabildiğini örnekler üzerinden anlattı. Mekanda okunabilirlik konusunda grafik tasarımın öneminin altını çizdi. İstanbulSMD’nin kurumsal kimlik ve grafik tasarım çalışmalarını da yürüten Emre Çıkınoğlu, Peter Behrens’in kurumsal kimlik geliştirmeye yönelik çalışmalarını, grafik tasarımlarını ve o günden bugüne alanların birbirinden ayrışma serüvenini anlattı. Mimarlık yayınları ve sergilerinde grafik tasarımın nasıl konumlandığını değerlendirdi. Umut Südüak ise iki alanın birbirinden farklı yönlerini, çalışıldıkları mecralar ve boyutlar açısından değerlendirdi.

Fotoğraf: Euraka Car Park

Bu Ayın Bülteninden

a679a0c885334b1e907b387aec754dc9 (1)
Referans

Topoğrafik Referanslar

İzmir’in merkezinde oldukça dar bir sokakta yer alan bitişik nizam bir parseldeki yapı, MartıD Mimarlık tarafından, Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Hizmet Binası olarak tasarlandı. Yapıda Kalebodur’un ürünleri kullanıldı.

İncele Angle Right
ad3f900bb5b3f870ea68fd23126059c2
Proje

Korunaklı Yüzeyler

Vector Architects, Çin’in dağlık Yangshuo bölgesinde atıl durumda kalmış bir şeker fabrikasını, yapının mevcut endüstriyel dokusunu öne çıkararak konaklama tesisine dönüştürüyor. Alila Yangshuo Oteli, kullanıcılarına eski ile yeni arasındaki ilişkiyi okutuyor.

İncele Angle Right
21874e5364ad89f36bf3aa0bbede4554
Söyleşi

Kavramsal Düşünceye Doğru

Rasa Stüdyo kurucuları Tuna Han Koç ve Fatma Zeynep Altınbaşlı, mimarlık eğitiminden yarışmalara ve profesyonel üretime uzanan ve ortamı şekillendiren dinamiklere değiniyorlar.

İncele Angle Right
2289db5ad1bb1f8a08c16d91e5c5c6d9
Haber

Başkasının Hayalinde Dolaşmak

Orléans’un ilk mimarlık bienali, ArchiLab’ın mirasçısı olarak “Başkasının Hayalinde Dolaşmak” temasıyla bir tür hafıza akışı sunmayı amaçlıyor. Frac Centre’da düzenlenen bienal Nisan ayına kadar ziyaret edilebilir.

İncele Angle Right