Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Duruluk Vurgusu

Vaillo + Irigaray mimarlık ofisinin İspanya’da bir 19. yüzyıl yapısına müdahale ederek onu psikoloji merkezine dönüştüren projesi, geçmişin fiziksel izlerini yeni bir yorumla yeniden değerlendiriyor.

Tasarım önerisi, tarihi yapının orijinal değerlerini koruyup öne çıkarmak üzerine geliştirilmiş. 19. yüzyılda kendine geniş yer bulan pavyon tipolojisi, tasarlanmış bir peyzaj içinde, çevresiyle uyumlu bir ölçek sunuyordu. Bunun örneklerinden biri olan yapı, bu ölçeği ve yaklaşımı sürdüren yeni bir ek ile birlikte günümüz koşullarına uygun hale getirilmiş ve sağlık yapısı olarak yeniden kullanıma açılmış. Tarihi yapıyı merkeze yerleştiren mimarlar, yeni ek ve düzenlemeleri birer “protez” olarak adlandırıyorlar. Bu hem eksik parçaların tamamlanmasını hem de işlevini kaybetmiş dokuların yeniden işlev kazanmasını temsil ediyor.

Tasarımdaki hakim geometri, mevcut binadan ilhamla sürdürülürken yapı teknolojik olarak da günümüz koşullarına cevap veriyor. Bu anlamda eski ile yeni arasında dengeli bir öneri ortaya konuyor. Brüt beton yapıda malzemenin doğal krem tonları hakim olarak kullanılmış.

Fotoğraflar: © Rubén P. Bescós

Bu Ayın Bülteninden

59384c772491e6d2154e612fd09e861b (1)
Referans

Ritimde Süreklilik

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Gülermak A.Ş. Yönetim Binası’nın iç mekan, cephe ve peyzaj tasarımını gerçekleştiren Eskiz Mimarlık, doğal malzeme tercihiyle yapıyı çevresinden ayrıştırıyor.

İncele Angle Right
4848d69b2688069f09d89d3b9e8fd5f7
Söyleşi

Üretimde Demokratikleşme

Dodofis kurucuları Burcu Kırcan Doğan ve Fırat Doğan ile Türkiye’de mimarlık yarışmalarının durumunu, mimarlık ofislerine kattıklarını ve mesleğin geleceğine dair görüşlerini konuştuk.

İncele Angle Right
b304e804af8493a0c9c1ac0ca938976f
Haber

Kalebodur Unicera 2018’de

Türkiye’de seramik sektörünün öncü kuruluşlarından Kaleseramik, UNICERA İstanbul Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda yenilikçi bir yaklaşımla tasarlanan ürünleri ile birlikte yer alıyor.

İncele Angle Right
85b2cedbd692b78ab0950b5798cbe46b
Söyleşi

Kurumsal Arka Plan

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor söyleşilerinde Celal Abdi Güzer'in sorularını yanıtlayan Murat Tabanlıoğlu, yaklaşık 200 kişilik bir ekibe sahip olan Tabanlıoğlu Architects'in yapısını anlatıyor ve ofis yapılanmasına göre biçimlenen iş yapma biçimlerini değerlendiriyor.

İncele Angle Right