Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Serpentine Pavyonu Ziyarete Açıldı

Bu yıl Meksikalı mimar Frida Escobedo tarafından tasarlanan Serpentine Pavyonu, 15 Haziran’da Londra'daki Kensington Bahçeleri'nde ziyarete açıldı. Meksika’daki konut mimarisinden referanslarla tasarlanan pavyon kapalı bir avlu formunda kurgulanmış.

Açılı bir şekilde yerleştirilen iki dikdörtgen hacimden oluşan pavyonun hacimlerinden biri Serpentine Gallery’nin doğu cephesi ile hizalanırken, diğer hacim Greenwich’den geçtiği kabul edilen baş meridyene paralel yerleşiyor. Beton çatı kiremitlerden örülmüş, geçirgen duvarlarla çevrelen mekanların tavanında ise eğrisel, yansıtıcı yüzeyler bulunuyor. Pavyonun içine ayrıca üçgen bir havuz yerleştirilmiş.

Tasarımın hem bağlamı ve ölçeği belli sergileme alanındaki geçiciliğe, hem de yaz bitiminde taşınacağı henüz belirsiz kalıcı yerine uygun olabilmesi için pavyon, içinde bulunduğu mekanı yansıtırken aynı zamanda mekandan bağımsız olmayı amaçlıyor.

Serpentine Pavyonu’nu tasarlayan 18. mimar olan Escobedo, bu görevi üstlenenler arasındaki en genç isim. Ayrıca 2000 yılındaki Zaha Hadid’in pavyonundan beri pavyon projesini tek başına üstlenen ilk kadın mimar.

Fotoğraflar: © Iwan Baan, Laurian Ghinitoiu

Bu Ayın Bülteninden

10946de7671d3d7f5c3e06d7fd6db5dd (1)
Proje

Peyzaja Açılan Teraslar

Bangkok merkezli STU/D/O Architects tarafından tasarlanan Inter Crop Office, binanın temel tasarım öğesi haline gelen pirinç teras konseptiyle, Bangkok’ta yeni bir iş yeri atmosferi örnekliyor.

İncele Angle Right
aaa8986af1ec3cae43e5a462e5b9f516
Söyleşi

Sanat Ekseninde Mimarlığa Bakmak

“Sanat, mimarlık, tıp, düşünce, her şey insanlık tarihinde köklenmiştir ve o bilgiden olabildiğince yararlanmanız lazım. Ama bunu es geçip tepeden başlarsanız ancak bir yere kadar gidersiniz ve sonunda çökersiniz.” –Jale Erzen Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'un bu ayki konuğu olan Jale Erzen Türkiye'de sanat ve mimarlık eğitimini, bu alanların tarihsel ve güncel durumlarını değerlendirdi.

İncele Angle Right
115a2730720a324b28eb01965053023d
Referans

Geleneksel İzler

EDDA Mimarlık tarafından Tuzla'da tasarlanan konut projesi kalabalık aile üyelerinin bir arada yaşama hedefiyle, birbiri ile aynı üç ayrı konut kurgulanmış. Evler, geniş aile üyelerinin yanı sıra, misafirlere de rahatlıkla hizmet edebilecek ayrı bir misafir katını da içeriyor.

İncele Angle Right
48359331e603ed8a2a6615b2f53f12b0
Söyleşi

Çok Yönlü Anlatıların Peşinde

Oda Mimarlık kurucusu Yiğit Öztürk, farklı açılımlara olanak tanıyan bir anlayış üzerine inşa ettiği pratiğini anlatıyor ve mimari görselleştirme üzerine değerlendirmelerini aktarıyor.

İncele Angle Right