Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Birleşen Parçalar

Skylab Architecture tasarımı SINBIN, merkezine oyunu, üretimi ve her türlü işbirliğini koyan bir kültür merkezi olarak kurgulanmış. Yapı, Gordon Matta Clark’ın kesik binalarından esinlenilerek iki depo binasının kesilip tadil edilmesiyle gerçekleştirilmiş.

Amerika’nın Portland kentinde yer alan kültür merkezi, doğal ve yapılı çevre arasında bir denge kurma arzusuyla tasarlanmış. Hareketi ve farklı etkinlikleri tetikleyen bir mekan yaratmak hedeflenmiş. Proje alanında yan yana bulunan iki depo binasının kesilip birbirine eklemlenmesiyle elde edilen tasarımda depolardan birinin çatısı diğerinin üzerine yerleştirilmiş. Bu sayede iki ayrı bina birbirine kaynaşmış ve yeniden işlevlendirilmiş.

Yapının zemin katında sosyal alanlar ve atölyeler bulunuyor. Sanat, müzik, performans ve kayak alanları burada yer alıyor. İkinci kat ise mülk sahibinin yaşam alanı olarak kurgulanmış. Teras katında da yapının yerleştiği alanın yaklaşık üçte birini kapsayacak biçimde yeşil alanlar oluşturulmuş. Ayrıca yağmur suyu toplama sistemleri eklenmiş.

Binanın dolaşım şeması, katlar ve etkinlik alanları arasındaki bariyerleri ortadan kaldırıyor; üretimi, hareketi farklı biçimlerde deneyimleme imkanı tanıyor. Mekanlar arasındaki geometrik geçişler bir yandan yapıların eski hallerinin çerçevesini izlemeye olanak tanırken bir yandan da tümüyle farklı şekiller ortaya çıkarıyor.

Performans salonundan iç mekandaki kayak alanına, ateş çukurlarına uzanan farklı karakterdeki mekanlar arasında anlamlı bir diyalog kurulması ve düşüncelerin özgürce paylaşılması için zemin hazırlanmak üzere gerçekleştirilen tasarım, formuyla da bunu desteklemeye çalışıyor.

Fotoğraflar: © Skylab Architecture

Bu Ayın Bülteninden

b6b69e3b24e2b17a0115da04f36756f6 (1)
Referans

Dingin Barınak

Studio EG Mimarlık tarafından tasarlanan ve uygulaması yapılan Acarkent MB Evi, doğa içinde dingin bir barınak sunuyor.

İncele Angle Right
6babc2cb20755f9756b3121b408f49a0
Haber

Archisections 2018

Kalebodur’un sponsor olduğu “Archisections –Yeşil & Mavinin Sonsuz Tonları’’ buluşması 18-19 Ekim tarihlerinde “Daha Yeşil, Daha Mavi Ekolojik Yapılaşma ve Şehirlerde Doğaya Nefes Aldırmak!” ana temasıyla İstanbul’da gerçekleşecek.

İncele Angle Right
36ba583fb737df1c4da3f0411bbba813
Söyleşi

Kesişen Deneyimler

Per Se ofisinin kurucularından Ali Derya Dostoğlu ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide farklı deneyimlerin bir araya geldiği ofis yapısını ve mimarlık ortamını konuştuk.

İncele Angle Right
a7e99d76d87c4919449d940dac3ec0e6
Haber

Ankara’ya Yeni Bir Kale

Kale Ailesi yeni mağazasıyla şimdi Ankara’da.

İncele Angle Right