Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Modern İglo

Void Architecture tasarımı Glass Resort, ilhamını iglo yerleşimlerinden alan ve çevresiyle kuvvetli bir görsel ilişki sunan konaklama birimlerinden meydana geliyor.

Çağdaş ve ayırt edici ahşap evlerden oluşan yerleşim, Finlandiya’nın Laponya bölgesinde kış tatili deneyimini farklı bir biçimde yaşatma isteğiyle ortaya konmuş. Tasarım, evin konforunu ormanın ve gökyüzünün çetin manzarasına açılan konaklama birimlerine taşıma düşüncesiyle şekilleniyor. Bunun için geleneksel yerleşim dokusuna gönderme yapan bir model kurgulanmış.

İki kat yüksekliğe sahip ahşap evlerden her biri geniş cam yüzeylerle manzaraya açılıyor ve iç mekan ile doğa arasındaki sınırları muğlaklaştırıyor. Cam yüzey çatıya kadar uzanıyor; bu sayede ormanı, gökyüzündeki yıldızları ve hatta Kuzey Işıkları’nı izleme olanağı sunuyor.

Ahşap konstrüksiyon sıcak bir mekan algısı yaratmak üzere özellikle tercih edilmiş. Çokgen planlı ikiz birimlerden oluşan hacimler lamine ahşaptan ve ısıtılan üç katlı camdan meydana geliyor. Her birim, 40 m²’lik alanda çift kişilik oturma bölümüne, mutfağa, sauna ve açık hava spasına sahip.Tesisin ana binası, birbirini kesen iki kütlenin birleşiminden meydana geliyor ve ölçeğiyle konaklama birimlerinden ayrılıyor. Ana kütle, panoramik bir balkona ve bir restorana ev sahipliği yapıyor. İkinci kütlede ise resepsiyon, ofisler ve diğer teknik alanlar yer alıyor.

Fotoğraflar: © Timo Laaksonen

Bu Ayın Bülteninden

1d486e90008a2395df5863c43eb99b5f (1)
Referans

Düşey Vurgu

Adnan Kazmaoğlu Mimarlık Araştırma Merkezi tasarımı Neocadde 188, sadeliği ve ışığı odağına alan bir yaklaşımla kurgulanmış.

İncele Angle Right
149856d350a6da4516b6665bbd68c4b8
Söyleşi

Dünden Bugüne Akademi

“Eğitim yapıları çok ciddi bir konu. Gençlerin geleceklerini karartabilecek de olabilirsin; onlara yaşam sevinci ve özgürlüğü sunacak, farklı bir şey de mümkün dedirtecek ortamlar da kurabilirsin.” - Haydar Karabey

İncele Angle Right
d14bfd748b04f2a4221303cc5ad3ffcc
Söyleşi

Mimarlığın Yeni Mecraları

NODE Architects kurucusu Doğan Türkkan, yarışmaları odağına alan pratiklerini ve bu pratiğin akademiyle kurduğu teması anlattı.

İncele Angle Right
88c66747ed278ccd0f7d08d5043598cc
Haber

Kaleseramik UNICERA’da

Kaleseramik, 5-9 Şubat tarihlerinde UNICERA İstanbul Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda yenilikçi ürünleriyle yer alıyor. CNR Expo 5. Salon'daki Kale standı, ziyaretçilerine deneyim alanları sunuyor.

İncele Angle Right