Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Fatih Yavuz & Emre Şavural

Fatih Yavuz ve Emre Şavural Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konukları oldu. "Neye öncelik verdiğiniz kişiden kişiye değişik bir şekilde yorumlanabilir. Kimi detay üzerinden bunu yürütür, kimi derzlerin sürekliliğine kadar indirgeyecek bir matematik mükemmeliyetinin peşinde koşar, kimisi çok tarif edemediğimiz bir hissiyat peşinde koşar. Biz projelerde sınırların keskinliğini şu anlamda çok tartışırız; ara mekan meselesini önemsiyoruz."

Celal Abdi Güzer: Mimarlıkla ilgili mükemmeliyet kavramı nedir? Detaya, malzemeye, incelmişliğe ilişkin bir şey mi yoksa yapı yaşam ilişkisine yönelik bir şey mi? Baktığım zaman iki şey çok dikkatimi çekiyor aslında. Ne tekrar ediyor diye baktığımda yapıların çoğu kendi kabuğu içinde bitmiyor. Hep dış mekanla bir geçiş ilişkisi içinde. Örtüler var, konsol altı var, arkad var, geçiş var... Bazı yapılarda çok açık bazılarında biraz daha belirsiz bir şekilde ama yapı hep bir tür çeperiyle çok boyutlu bir ilişki kurmaya çalışıyor. Dış mekanı kademelenmiş bir şekilde kapsıyor, içine alıyor, tanımlıyor. Bu da yapıya bir tür küçük ölçekte ve kendi çevresinde bile olsa bir bağlam değeri kazandırıyor. Benim gördüğüm çok önemli şeylerden bir tanesiydi bu. Aşağı yukarı bütün projelerde var diyebilirim böyle yarı açık mekanın programla tariflenmeyen bir unsurun programın doğrudan parçası haline getirilmesi ve birlikte ele alınaraka yapıyı oluşturması. İkincisi bir çok yapıda öne çıkan bir kesit hassasiyeti ve sürekliliği var. Yani bir ölçek hiyerarşisi, hem cephede okunabilen hem iç mekanda okunabilen hem kütle kompozisyonunda okunabilen bir şey. Dolayısıyla dışarıdan bu kademelenmiş yapıyı okumak mümkün olabiliyor. Bu nedenle malzemeye indirgenmemiş ama belli izler ve tutumlar var zaman içinde yerleşen. Böyle baktığın zaman mükemmeliyet nedir mimarlıkta? Peşinde koşulan şey nedir?

Fatih Yavuz: Jüri raporlarında, jürilerde hep söylenir: "Ne yapmak istedin? Ne sonuca vardın?" Yapmak istediğinle yaptığın arasındaki o boşluk meselesi... Bence mükemmeliyetçilik dediğimiz şey o aradaki boşlukla ilgili bir şey. Neye öncelik verdiğiniz kişiden kişiye değişik bir şekilde yorumlanabilir. Kimi detay üzerinden bunu yürütür, kimi derzlerin sürekliliğine kadar indirgeyecek bir matematik mükemmeliyetinin peşinde koşar, kimisi çok tarif edemediğimiz bir hissiyat peşinde koşar. Biz projelerde sınırların keskinliğini şu anlamda çok tartışırız; ara mekan meselesini önemsiyoruz. Mekanların arasındaki geçişin önemli bir şey olduğunu çokça tartışırız projelerde. İska'da çokça tartışmıştık, dinliyorsa Seden'le Ramazan hatırlayacaktır, yapılan ve çözülen projeler vardı orada ama tarif edemediğimiz bir şekilde bir şey daha istiyorduk, bulunduğu alanda kentsel bir boşluk olmayışı, bizim bunu sağlayıp sağlayamama sorgumuz bize yeni bir kapı açtı. Problem hamur şeklindeydi, yapının hacmen büyüklüğünü az çok biliyorduk, hissedebiliyorduk, ne kadar boşluk hakkımız var onları biliyorduk, hissediyorduk. Bu noktada onu hamur haline getirip onu kendi bakış açımızla yeniden bir kompozisyona dönüştürmek çok daha kolay oldu, çok hızlı oldu. Yanlış hatırlamıyorsam bir hafta gibi bir sürede proje yeniden çıktı. Ara mekan kavramı masada hep gündeme gelir, o sınırları eritmeye çalışırız aslında.

Emre Şavural: Niyetle sonuç arasındaki boşluk ne kadar azalıyorsa o kadar bizim zihnimizdeki ideale yaklaşıyor. Mükemmel de çok iddialı bir kelime, mükemmeli bulduk ya da bulamadık demek bizim işte çok mümkün değil. Bir de bunu süreçte söylemek zaten çok mümkün değil. İş bittikten sonra, vücut bulduktan sonra ya da proje aşamasında kalsa bile biraz daha ete kemiğe büründükten sonra uzaklaşıp meseleyi unutup başka zihinlerden ona yönelik eleştirileri dinledikten sonra niyetinizin ve yaptığınızın örtüşüp örtüşmediğini test edebiliyorsunuz. Dolayısıyla o süreç zaten şizofrenik bir süreç, bir türlü ideal mi değil mi tartışması hep masada. Geçenlerde deşifre etme sürecinde bir grafik çizmiştik, sürekli yükselen bir grafik var, bir notaya geliyor; meselenin zihinde hamur olduğu an, o anda hissedip bırakabildiğimiz işlerde artık stabil gitmeye başlıyor. Bundan sonra detaylarının çözülmesi, yapının inşaasına yönelik kararları barındırıyor. Ama bununla yetinmeyip daha fazla uğraşmaya başladığımızda bu sefer işin niteliği aşağı iniyor. Bu sefer kıymetli şeyleri geride bırakmış oluyoruz. Bunun reçetesi yok, biraz hissi.

Söyleşinin tamamını izlemek için tıklayın.

Bu Ayın Bülteninden

be78b2084047ce0b47e2533dc1d99e6e (1)
Proje

Söğütözü İş Merkezi

Ankara’nın en merkezi ofis ve ticaret alanlarından birinde, çevre parsellerde yer alan alışveriş, ticaret ve otel yapılarıyla birlikte başarılı bir kentsel tasarım projesinin merkezinde konumlandırılan Söğütözü İş Merkezi’nin inşaatı tamamlandı.

İncele Angle Right
2cde2caef06d8d0d7000af4621b835bc
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Orçun Ersan

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in konuklarından biri Orçun Ersan oldu. "İlk vaka ortaya çıktığında hazırlığımızı yapmıştık, biraz da altyapımız müsaitti, yani şanslıydık. Bilgisayar ve teknolojik altyapının hazır olması çok önemli. Daha kolay adapte olduk. Yaklaşık 2 ay oldu. 2 aydır online evden çalışıyoruz."

İncele Angle Right
3f2a4d9adc30adb3f864c1816029521a
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Banu Uçak

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in konuklarından biri Banu Uçak oldu. "Ben mimarlığın etrafında dolaşanlardan biriyim. Mimarlık eğitimi aldım, mimarlığa karşı büyük bir sevgi duydum ve bu eğitimin tasarım yapma güdüsü dışında farklı avantajları olduğunu bizzat deneyimledim. Her şeyin başında aslında sizin tasarımcılar olarak günlük hayatta çok kullandığınız modelleme yeteneği iş dünyasında çokça fayda getiriyor, bunu da deneyimlemiş oldum."

İncele Angle Right
ac865e8c3f211dca89639fd570024c36
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Melike Altınışık

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in konuklarından biri Melike Altınışık oldu. "Mezun olduktan sonra yolum Londra'ya döndü. Orada Architectural Association'da bir master eğitimi aldım. Zaha Hadid bizim jürilerimize geliyordu ve kendisinden gelen iş teklifiyle benim hayatımda yeni bir sayfa açıldı. 2006 yılıydı ve neredeyse 6 buçuk yıl benim için uluslararası platformda çok ciddi tecrübeler edinmeme vesile oldu. "

İncele Angle Right
74089d9030e7a9a56be2f369b3ae8f29
Proje

Medina Turgul DDB Reklam Ofisi

Medina Turgul DDB Reklam Ofisi, Levent Büyükdere Caddesi bölgesinde bulunan bir plazada, 1.500 metrekarelik bir alanda yer almaktadır.

İncele Angle Right
6f000b2655580b63bc98bfb771502317
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Tülin Hadi & Cem İlhan

Tülin Hadi ve Cem İlhan Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konukları oldu. "Ben biraz ihtiyatlı iyimserlik tarafındayım belki. Herşeyin bir anda, bayramdan sonra eski hayat eski düzen moduna bir anda geçilebileceğini pek düşünmüyorum. Her şey çok normalleşse bile gerçek anlamda bunun etkisinden bir anda çıkılabileceğinden emin değilim."

İncele Angle Right
23be1bd2ed2cc12c090a498ea57a6f40
Proje

Akdeniz Beşeri Bilimler Merkezi

Aix-en-Provence'ta yer alan proje, Akdeniz Beşeri Bilimler araştırma kampüsünün genişletilmesini kapsıyor.

İncele Angle Right
35e045a1a6d0da668a377886e9976bcc
Haber

Kalebodur Arşivdeki Fotoğraflar Yarışması’nda Finale Kalan Fotoğraflar

Kalebodur Arşivdeki Fotoğraflar Yarışması'nda finale kalan fotoğraflar belli oldu. Kazananlar 22 Mayıs Cuma günü açıklanacak.

İncele Angle Right
f707d6b0caf4c03438268e57b72157ad
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Kadri Atabaş

Kadri Atabaş Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu oldu. "Yaptıklarıma bakmaya başlayınca bunların çoğunun delilik olduğunu farkediyorum. Yani bugünün rasyonel dünyasında neredeyse çoğu macera ve delilik gibi görünecek işler."

İncele Angle Right
a99227d5034405bf19be3bf16d544f6f
Referans

MU50

MU50, çeşitli bina kullanımlarına izin vermek, saha esnekliğini en üst düzeye çıkarmak, çevresel etkiyi azaltmak için geri dönüştürülebilir şekilde Teke Architects Office tarafından tasarlanmış küçük ölçekli, arsadan bağımsız bir modüler bir yapı.

İncele Angle Right