Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Medina Turgul DDB Reklam Ofisi

Medina Turgul DDB Reklam Ofisi, Levent Büyükdere Caddesi bölgesinde bulunan bir plazada, 1.500 metrekarelik bir alanda yer almaktadır.

Tarihi bir binadan plazaya taşınacak şirket yetkililerinden gelen ana talep üzerine, plaza hissinin kırılması yönünde tasarım yapılmıştır. Bu nedenle kişisel ve dönüştürülebilir mekanların olması hedeflenmiştir. Hem ofis hem ev hissini bir arada yaşamak talebi ile ilgili katlarda kitchenette ve lounge alanları önerilmiş, planda ölü noktalara yerleştirilirken aynı sirkülasyon güzergahında olmalarına karar verilmiştir. Projenin ana amaçlarından biri de belirlenmiş kısa bir teslim süresi nedeniyle şirketi bir an önce yeni mekanına taşımaktır. Bu nedenle çok çabalı tasarımlardan ziyade, pür net hızlı çözümlere yönelim gösterilmiştir. Yeni ofisin kimliği için yapılan çalışmalarda önerilen klasik-ciddi/sakin-sade/renkli-canlı olmak üzere 3 seçenekten sakin-sade olan seçilmiştir.

Mevcut ofislerinde 3.000 m2’lik bir alanı kullanan firma için, yeni ofis binalarında 1500 m2’lik bir alan mevcutta bulunmaktadır. Belirtilen m2 sıkıntısı doğrultusunda öncelikle şirket bu binaya fiziksel olarak taşınabiliyor mu araştırılmış ve fitout projeleri hazırlanmıştır. Alan kaybını geri kazandırabilmek için, düşey yüzeylere çok kullanımlı işlevler yüklenmiştir. Ofis metrekarelerinin küçülmesinden dolayı; 3. Katta kullanım ihtiyacına göre iki ayrı küçük toplantı odasına ya da tek bir büyük toplantı odasına dönüştürülebilen aynı zamanda gerektiğinde kayar panelleri açılarak katın bir parçası da olabilen bir toplantı odası tasarlanmıştır. Ofisin hemen hemen her yerinde çalışanların hayal gücünü ve üreticiliklerini desteklemek amacıyla hem yazılabilir duvarlar hem de yazılabilir cam yüzeyli kayar paneller tasarlanmıştır.Binada şirkete ait 4 kat olmasına rağmen bir plaza binası olduğu için iç mekandan bağlantıları yoktur ve bu katlar 2 kat halinde birbirlerinden kopuktur. Fiziksel kopukluk, iç mekanda yeni merdivenler tasarlanarak, ortak malzemeler kullanarak ve özel üretim noktasal tasarımlar ile bağlantılar sağlanarak giderilmiştir. 3. ve 4. katları birleştiren bir döner merdiven tasarlanmıştır. İki katı bağlayan döner merdivende tamamen özel detaylar kullanılarak daha önce tasarlanmamış bir uygulamayla sonlandırılmıştır. Merdivenin tasarımında yelpaze formunda brüt beton dökme basamaklar tercih edilmiştir. Bu basamaklar sürekli devam eden hem basamakların altından geçerek onları taşıyan hem de her iki yanda korkuluk görevi üstlenen çelik ince lameller kullanılarak taşınmıştır. Sonuç olarak bir omurgayı andıran ikonik bir merdiven tasarımı ortaya çıkmıştır.

Bunların yanı sıra şirketin 4 ayrı alt firmasının da kat bazında yerleşimi sağlanmıştır. Her bir firmanın kendine özel kimliği konvansiyonel/dijital/teknik olmak üzere kat bazında hissettirilmiştir. Bina tasarımından kaynaklı, ofis kullanımı için verimli olmayan dar açılı alanlar dinlenme-toplantı gibi işlevlere ayrılmış; bu durum dezavantaj yerine avantaja çevrilmiştir.

--

 • Proje Yeri: İstanbul
 • Proje Ofisi: Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
 • Tasarım Ekibi: Hasan Çalışlar, Natali Koçyan, Özge Üstündağ, Aslı Germirli, Nimet Bekar
 • Mekanik Projesi: DSM Mühendislik
 • Elektrik Projesi: Bileşim Elektrik
 • Fotoğraf: Cemal Emden
 • Mimari Mesleki Kontrollük: Medina Turgul DDB
 • Proje Başlangıç Yılı: 2017
 • Proje Bitiş Yılı: 2018
 • İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
 • İnşaat Bitiş Yılı: 2019
 • Toplam İnşaat Alanı: 1.520 m2

Bu Ayın Bülteninden

be78b2084047ce0b47e2533dc1d99e6e (1)
Proje

Söğütözü İş Merkezi

Ankara’nın en merkezi ofis ve ticaret alanlarından birinde, çevre parsellerde yer alan alışveriş, ticaret ve otel yapılarıyla birlikte başarılı bir kentsel tasarım projesinin merkezinde konumlandırılan Söğütözü İş Merkezi’nin inşaatı tamamlandı.

İncele Angle Right
2cde2caef06d8d0d7000af4621b835bc
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Orçun Ersan

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in konuklarından biri Orçun Ersan oldu. "İlk vaka ortaya çıktığında hazırlığımızı yapmıştık, biraz da altyapımız müsaitti, yani şanslıydık. Bilgisayar ve teknolojik altyapının hazır olması çok önemli. Daha kolay adapte olduk. Yaklaşık 2 ay oldu. 2 aydır online evden çalışıyoruz."

İncele Angle Right
3f2a4d9adc30adb3f864c1816029521a
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Banu Uçak

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in konuklarından biri Banu Uçak oldu. "Ben mimarlığın etrafında dolaşanlardan biriyim. Mimarlık eğitimi aldım, mimarlığa karşı büyük bir sevgi duydum ve bu eğitimin tasarım yapma güdüsü dışında farklı avantajları olduğunu bizzat deneyimledim. Her şeyin başında aslında sizin tasarımcılar olarak günlük hayatta çok kullandığınız modelleme yeteneği iş dünyasında çokça fayda getiriyor, bunu da deneyimlemiş oldum."

İncele Angle Right
ac865e8c3f211dca89639fd570024c36
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Melike Altınışık

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in konuklarından biri Melike Altınışık oldu. "Mezun olduktan sonra yolum Londra'ya döndü. Orada Architectural Association'da bir master eğitimi aldım. Zaha Hadid bizim jürilerimize geliyordu ve kendisinden gelen iş teklifiyle benim hayatımda yeni bir sayfa açıldı. 2006 yılıydı ve neredeyse 6 buçuk yıl benim için uluslararası platformda çok ciddi tecrübeler edinmeme vesile oldu. "

İncele Angle Right
6f000b2655580b63bc98bfb771502317
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Tülin Hadi & Cem İlhan

Tülin Hadi ve Cem İlhan Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konukları oldu. "Ben biraz ihtiyatlı iyimserlik tarafındayım belki. Herşeyin bir anda, bayramdan sonra eski hayat eski düzen moduna bir anda geçilebileceğini pek düşünmüyorum. Her şey çok normalleşse bile gerçek anlamda bunun etkisinden bir anda çıkılabileceğinden emin değilim."

İncele Angle Right
56deee9c8b3ef31ab2217d42ab44efea
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Fatih Yavuz & Emre Şavural

Fatih Yavuz ve Emre Şavural Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konukları oldu. "Neye öncelik verdiğiniz kişiden kişiye değişik bir şekilde yorumlanabilir. Kimi detay üzerinden bunu yürütür, kimi derzlerin sürekliliğine kadar indirgeyecek bir matematik mükemmeliyetinin peşinde koşar, kimisi çok tarif edemediğimiz bir hissiyat peşinde koşar. Biz projelerde sınırların keskinliğini şu anlamda çok tartışırız; ara mekan meselesini önemsiyoruz."

İncele Angle Right
23be1bd2ed2cc12c090a498ea57a6f40
Proje

Akdeniz Beşeri Bilimler Merkezi

Aix-en-Provence'ta yer alan proje, Akdeniz Beşeri Bilimler araştırma kampüsünün genişletilmesini kapsıyor.

İncele Angle Right
35e045a1a6d0da668a377886e9976bcc
Haber

Kalebodur Arşivdeki Fotoğraflar Yarışması’nda Finale Kalan Fotoğraflar

Kalebodur Arşivdeki Fotoğraflar Yarışması'nda finale kalan fotoğraflar belli oldu. Kazananlar 22 Mayıs Cuma günü açıklanacak.

İncele Angle Right
f707d6b0caf4c03438268e57b72157ad
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Kadri Atabaş

Kadri Atabaş Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu oldu. "Yaptıklarıma bakmaya başlayınca bunların çoğunun delilik olduğunu farkediyorum. Yani bugünün rasyonel dünyasında neredeyse çoğu macera ve delilik gibi görünecek işler."

İncele Angle Right
a99227d5034405bf19be3bf16d544f6f
Referans

MU50

MU50, çeşitli bina kullanımlarına izin vermek, saha esnekliğini en üst düzeye çıkarmak, çevresel etkiyi azaltmak için geri dönüştürülebilir şekilde Teke Architects Office tarafından tasarlanmış küçük ölçekli, arsadan bağımsız bir modüler bir yapı.

İncele Angle Right