Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Cyrus Tang Foundation Center

The Architectural Design and Research Institute of Zhejiang University tarafından tasarlanan Cyrus Tang Vakfı genel merkez binası, yönetim ofisleri, müze, sergi salonu, konferans salonu, eğitim salonu gibi işlevler içeren bir yapı kompleksi.

Suzhou kentinin Wujian İlçesindeki Doğu Tai Gölü Ekolojik Parkı’nda bulunan yapı etrafını saran geniş peyzaj alanlarının içinde “çözünen” bir üslup ile tasarlanmış. Sürekli büyüyen ve gelişen vakfın sürekli artan mekansal ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapı, içinde bulunduğu topografyaya organik bir plan ile yerleşerek, gelecekte yapılma ihtimali olan ekler için esnek bir çerçeve sunuyor.

Yapının temel mekanlarının tümü, 7 metre tavan yüksekliğine sahip 1 katlı bir gövdede toplanarak yapının dikey izdüşümünün asgari olması amaçlanmış. Çatı bahçesi, hem peyzajın yapının üstünde de devam etmesini hem de parkın çeşitli manzaralarına bakan bir etkinlik alanı oluşturuyor. Tek katlı binadan yükselen, müze, sergi, çok işlevli salın gibi diğer işlevlere hizmet eden yapılar ise bu çatı bahçesinin ardına gizlenmiş. Ana gövdeden yükselen bu heykelimsi yapılar hem yapının tekilliğini hem de mekanlar arasındaki hiyerarşiyi vurguluyor.

Tek katlı ana yapı büyük ölçüde cam perde duvarlar ile çevrelenmiş. Farklı saydamlığa sahip yeşil camlardan oluşan cephe etrafındaki bambu ağaçlarını yansıtıyor. Ana yapıdan yükselen diğer binaların cepheleri de bambu ağacını hatırlatan dikey desenlere sahip.

Ofisler yıl boyu ancak sergi salonu ve çok işlevli salonlar zaman zaman kullanılıyor olduğu için tüm bu işlevlerin tek çatı altında toplandığı bir mekansal organizasyon tercih edilmiş. Böylelikle her mekanın gerektiğinde tekil gerektiğinde ise bütünleşik olarak kullanılabilmesine olanak sağlanmış. Bununla birlikte, mekanlar tekil olarak kullanıldığında her alanın kendi giriş ve çıkışı da mevcut. Ofisler batıda, müze güneydoğuda konumlandırılarak, yapının batı bölümünde sakin bir alan yaratılmış. Kuzeydeki etkinlik merkezi ile bağlantı içinde olabilmesi için çok işlevli konferans salonu ise ana yapının kuzeyine yerleştirilmiş. Doğudaki ikincil ana girişin hemen yanında ise sergi alanı bulunuyor.

Çin Yeşil Bina Sertifikası dahilinde iki yıldız alan yapı jeotermal ısı pompaları, yapıya bütünleşik fotovoltaik paneller, günışığı tüpleri, yeşil çatı, otomatik güneş kırıcılar, enerji etkin aydınlatma ve akıllı bina yönetimi gibi birçok teknoloji içeriyor.


Proje Yeri: Suzhou, Çin Halk CumhuriyetiProje Ofisi: The Architectural Design and Research Institute of Zhejiang University (UAD)Tasarım Ekibi: Dong Danshen, Yang Yidong, Teng Meifang, Lin ZaiguoFotoğraf: Zhao Qiangİnşaat Bitiş Yılı: 2019Arsa Alanı: 15.000 m2

Bu Ayın Bülteninden

15e74bd8706c42cfedd47de3c8304192 (1)
Proje

Villa Tonden

HofmanDujardin tarafından Tonden Hollanda’da tasarlanan villa bir tatil evi olarak düzenlenmiş.

İncele Angle Right
6095e99e7b8183848bd0da140e0b082d
Proje

Konak Namazgah Hamamı Restorasyonu

İzmir’in Konak İlçesi’nde bulunan Namazgah Hamamı’nın restorasyonu Artı3 Mimarlık tarafından yapıldı ve 2019 yılında tamamlandı.

İncele Angle Right
85071b7f445aea768bec6415cdc02c44
Proje

Nova York Apartmanı

FCstudio tarafından tasarlanan apartman São Paulo kentinin Brooklin Novo mahallesinde yer alıyor.

İncele Angle Right
d20be57a2bfccb1560a54f1273c02c2a
Referans

SE Evi

İşlevsel, samimi ve modern bir eve sahip olma arzusuna sahip genç bir çift için Ankara'da projelendirilen yapı, bahçe yönünde, doğal ışığı içine tümüyle alırken yol cephelerinde daha kapalı ve batı güneşine karşı korunaklı tasarlanmış.

İncele Angle Right
429400312d9e606b06dc6e8fc8bcfaeb
Haber

Kalebodur'la Eskiz Yarışması’nda Finale Kalan Eskizler Belli Oldu!

Kalebodur’la Eskiz Yarışması'nda finale kalan eskizler belli oldu. Katılan herkese teşekkür ederiz. Kazananlar 24 Ağustos haftası açıklanacak.

İncele Angle Right
3aee02fdbf0afdb99a8691bc7bad35c1
Proje

Brabant Ofisi

Studio Piet Boon tarafından projelendirilen tek katlı ofis yapısı, çevredeki çiftliklerin ahır mimarisinden esinlenilerek tasarlanmış.

İncele Angle Right
18de4fec69b516a5802635c161139a0b
Proje

Bayraklı Sahili Yaya Köprüsü

Bornova Deresi üzerinde yer alan yaya ve bisiklet köprüsü, İzmir Deniz çalışmaları kapsamında kıyının, yayalar, bisikletliler ve servis araçları için daha erişilebilir bir mekan olmasını sağlamak amacı ile projelendirildi.

İncele Angle Right
2eb5ff4e43fa9754aabba6fdfcfe24c4
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: H.Cenk Dereli

Mimarlar Konuşuyor online serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Ağustos ayındaki konuğu H.Cenk Dereli oldu.

İncele Angle Right
d7a72f58e72db6c7db460c11a3ffdb27
Proje

No. 9 Rhapsody Ofisi

Çin’in Guangzhou şehrinde faaliyet gösteren 9 Studio Design Group'un kendisi için tasarladığı ofis, çeşitli biçimler ve farklı tertiplerde yeniden düzenlenebilen molbilyalar/mekanlar içeren, açık bir çalışma ortamı sağlıyor.

İncele Angle Right