Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Alan Kadıköy

BBMD | Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık tarafından tasarlanmış olan proje 2016 yılında Kadıköy Belediyesi’nin çağdaş bir kültür tesisi yapma isteği ile başlamış. Yapı, tasarımının zamana yayıldığı ve temel ilkelerinin geniş bir katılımla belirlendiği bir sürecin ürünü olmuş.

Projelendirme sürecinde belediye yetkilileri, tiyatro sanatçıları, danışmanlar ve proje ekibi arasında gerçekleştirilen toplantılar ertesinde mekânsal ve altyapısal özellikleri tanımlanmış bir tiyatro yapısıdır.

Tasarım sürecindeki ana yaklaşım, hem zaman içerisinde oluşabilecek her türlü değişime ve farklı taleplere kolaylıkla adapte olabilen esnek bir iç mekan düzenine ve buna eşlik eden güçlü bir altyapıya, hem de zamanın etkilerine karşı dirençli ve dayanıklı bir yapı kabuğuna sahip çağdaş bir kültür yapısı elde edilmesi olarak özetlenebilir. Bir anlamda tiyatro binası, dışarıda zamana karşı durabilen, içeride ise zamanla birlikte değişebilen bir karakter sergilemektedir.

Yapı zemin üzerinde ve altında üçer kattan oluşmaktadır. Zemin üzerinde; giriş terası ve kafenin yer aldığı kolonad, iki salon (çok amaçlı bölünebilir salon ve kara kutu tiyatro salonu) ve bu salonlara hizmet veren bir yönde salon önü (giriş holü, fuayeler, tuvalet grupları, vb.), diğer yönde ise salon arkası (kulis, soyunma odaları, hazırlık odaları, depolar, vb.) olarak tanımlanabilecek dört ana bileşen yer almaktadır. Zemin katta, total olarak kullanılabilmesinin yanında hareketli katlanır paneller aracılığıyla farklı boyutlarda mahallere de bölünebilen çok amaçlı salon bulunmaktadır. Birinci katta ise yapının ana mekanı olarak tanımlayabileceğimiz çağdaş tiyatro salonu yer almaktadır. Zemin altında ise kapalı otopark, teknik mahaller, servis ve depo hacimleri bulunmaktadır. Salon arkası ile bodrum katlarda yer alan depo hacimlerini büyük hareketli bir yük platformu birbirine bağlamaktadır.

Yapının ana mekanı olan çağdaş tiyatro salonunun tasarımında, oyuncu-seyirci-mekan arasında kurulabilecek farklı olası ilişki biçimleri dikkate alınmıştır. Söz konusu ilişki biçimlerinin sınırlandırılmadan ve tüm potansiyelleri ile yatayda ve düşeyde ortaya çıkarılmasına imkan tanınması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; salon yönsüz kare biçiminde tanımlanmış, oyunculara salonun etrafında iki farklı kotta 360 derece dolaşım ve salona erişim imkanı veren mekânsal düzen önerilmiş, esnek kullanımı destekleyen hareketli koltuk düzeni ve çeperde konumlandırılan depolama hacimleri ile birlikte akustik, sahne mekaniği, ışık, ses ve görüntü konularında farklı seçeneklere bağlı olarak oluşturulmuş güçlü bir altyapısal sistem tesis edilmiştir.

Aktarılan özelliklerine bağlı olarak yapının, uzun süre birçok etkinlik kapsamında kesintisiz hizmet vereceği varsayılmış; uzun ömürlü ve kalıcı olması yönünde bir anlayış çerçevesinde yapı kabuğu ile ilgili malzeme kararları ve detay ilkeleri belirlenmiştir. Bu bağlamda dayanıklı ve bakım gerektirmeyen malzemelerden pres tuğla, titanyum çinko ve prekast beton tercih edilmiş ve detay çözümleri üretilmiştir.

Kadıköy Tiyatro (Alan Kadıköy) özetle, yerel yönetim tarafından üretilmiş, özellikle sahne sanatlarına ev sahipliği yapacak, sanatçılara özgürce teatral mekanı düzenleme imkanı veren ve altyapısal anlamda üst düzey donanıma sahip dayanıklı bir hangar yapısı olarak nitelenebilir.

Not: Projedeki yer ve duvar karolarında Çanakkale Seramik ürünleri kullanılmıştır.

--

Yer: Kadıköy, İstanbul

Ofis: BBMD | Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık

Tasarım: Özgür Bingöl, İlke Barka

İşveren: Kadıköy Belediyesi

Fotoğraf: Cemal Emden

Proje Yılı: 2016-2018

İnşaat Yılı: 2018-2020

Arsa Alanı: 3.880 m2

İnşaat Alanı: 8.291 m2

Bu Ayın Bülteninden

bfcc0cf3c3da363dbb279bb3ce5ecb05 (1)
Referans

Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi

CBN Mimarlık tarafından tasarlanan Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi, Malatya’nın gelişen bir bölgesinde, kentin merkezinden batısına doğru uzanan Yeşilyurt bölgesinde inşa edildi.

İncele Angle Right
c57fe2becf650029245b4ca41684c528
Proje

Monsenhor Airosa Evi

Portekiz Braga’da bulunan, üç adet tek tip geleneksel evden biri olan Casa Monsenhor Airosa, joão nuno macedo, arquitectos tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
0f3b31b494332f8dc8229b2741b12b2a
Proje

Felix Marina

Deren Uysal Architecture tarafından tasarlanan ve 2020 yılında inşa edilen eğlence mekanı Felix Marina, Marmaris’in merkezinde bulunuyor.

İncele Angle Right
86380716177e83f8b5916177fb3c2eb1
Proje

Pod Bukovou Kır Evi

Çekya’da, Jiřetín pod Bukovou köyünde bulunan kır evi Mjölk architekti tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
1e3d6bc85f30886070cfe80765ef041f
Proje

Özbinar Evi

ACARARCH tarafından yapılan yenileme projesine konu olan ev, 70’lerde EPA Mimarlık tarafından tasarlanan Aktur Datça Tatil Sitesi’nde yer alıyor.

İncele Angle Right
dce7cc30cc83db448d0e905d5a69b631
Söyleşi

Mimarın Ev Hali: Şebnem Buhara

Mimarın Ev Hali'nde Mimar Şebnem Buhara 'nın Göktürk'teki evindeyiz. Sanatla iç içe, samimi ve sıcak bir evde ailesi ile yaşayan Buhara'nın mimarlık ve iç mimarlık hakkındaki görüşlerini dinlerken sizi evinin yaşam alanında bir dekorasyon yolcuğuna davet ediyoruz.

İncele Angle Right
a6f698d2f44ce71999873f6c60a7b8f2
Proje

Flash Battery Genel Merkezi

Bir startup şirketinden, birkaç yıl içinde 60 kişi istihdam eden, İtalya’nın önde gelen lityum pil üreticilerinden birine dönüşen Flash şirketinin yeni genel merkezi, Studio Bocchi tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
a577f534b192caff2cafb7a067a76cfb
Proje

Amsterdam'da Sanat Evi

Amsterdam’ın kuzeyindeki eski bir sanayi bölgesinde bulunan Home for the Arts, i29 tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
4772254ea38abd3439f7178bf42babf6
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Meriç Öner

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor’da Prof. Dr. Abdi Güzer'in Şubat ayı konuğu SALT Araştırma ve Programlar direktörü Meriç Öner oldu.

İncele Angle Right