Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Özbinar Evi

ACARARCH tarafından yapılan yenileme projesine konu olan ev, 70’lerde EPA Mimarlık tarafından tasarlanan Aktur Datça Tatil Sitesi’nde yer alıyor.

Yunus A. Özdemir, projeyi anlatıyor:

Parkları, bisiklet yolları, alışveriş noktaları, pazar yeri ve sosyal tesisleriyle geleneksel bir kır yerleşkesi yaklaşımıyla tasarlanmış olan site, mekânsal değerini korumaktadır. Başlangıçta sıcak iklim koşullarına göre tasarlanmış olan sitenin, huzurlu mahalle yaşantısıyla yıl boyu sürekli kullanımı da yıldan yıla artmıştır. Yerleşim planı ölçeğinde değerini koruyan site, yapı ölçeğinde malzemelerinin zamanla yıpranmasıyla kullanıcılar tarafından revizyona uğramıştır. Özbinar ailesi de evlerinin güçlendirilerek yenilenmesi amacıyla tadilat sürecini başlatmıştır.

Mevcut ev, ‘Yasemin’ adıyla bilinen (salon-mutfak, avlu ve iki yatak odası bulunan) orta büyüklükteki ev tipidir. Zemin kattaki açık mutfak ve yaşam alanı, aynı kattaki yatak odasından bir avlu aracılığıyla koparılmış olup, bu avludan üst kattaki yatak odasına merdiven ile ulaşılmaktadır. Böylece avlu hem tüm mekânların organizasyonunu hem de mekânların doğal ışık ve havalandırma ihtiyacını karşılamaktadır.

Mevcut yapının mekânsal işleyişi kullanışlı bulunduğundan, yenileme projesinde farklı bir mekânsal organizasyona gitmekten, mekânsal akışı bozacak eklentiler yapmaktan kaçınılmıştır. Mevcut odalar sıcak iklimde kullanılmak üzere tasarlandığından minimum şartlara göre boyutlandırılmıştır. Soğuk aylarda artacak olan iç mekân kullanımı düşünüldüğünde, odaların ışık ve yalıtım sorunu belirmiştir. Özellikle salon alanını artırmadan nasıl daha yaşanılır hale geleceği üzerinde durulup iç avluyla birlikte çalışabilmesinin yolları aranmıştır. Bunu sağlamak için iç avluyla salon arasındaki duvar kaldırılıp sürgü camlı bir duvar tasarlanmıştır Böylece salon ile iç avlu arasında mekânsal süreklilik oluşturularak bütüncül mekân sağlanmıştır. Bütüncül mekânın diğer parçası da mutfaktır. Bu üç mekânın birlikte çalışıyor olması mekân ekonomisi sağlamıştır. Salonun, evin girişinde bulunan teras ve bahçeyle ilişkisi de değerlendirilmiş, benzer yöntemle salonun ön cephesi de cam duvar olarak tasarlanmıştır. Bu duvarlar istendiğinde büyük ebatlarda açılabilen sürgü cam ve tamamı açılabilen güneş kırıcı lameller olarak tasarlanmıştır. Böylece salon, iç avlu ile ön bahçe arasında bir ara mekân olarak tanımlanmıştır.

Yataydaki bütünlüğü düşeyde de devam ettirebilmek hedefiyle dolaşım öğelerine vurucu bir yorum getirilmiştir. Merdiven ve üst kattaki köprünün tasarımında, evin diğer bölümlerinde bulunmayan sarı renk ve akrilik malzeme kullanılarak dikkat çekici bir etki sağlanmıştır. Bu odak kendi içindeki kararlılığıyla düşeyde mekânları birbirine bağlayarak evin farklı birimleri arasında cazibesiyle zengin mekânsal deneyimler sunmuştur. Zemin kattaki salon-mutfak, yatak odası ve üst kattaki iki yatak odası arasındaki dolaşımın dış mekâna çıkmadan sağlanabilmesi amacıyla üst kata çıkan merdiven, cam duvarlarla iç mekâna dâhil edilmiştir. Bu müdahaleyle birlikte iç avlunun doğal havalandırma etkisini korumak için zemin kattaki cam duvarlar tamamen açılır olarak düzenlenmiştir. İç mekan-dış mekan sınırlarını eriterek kısıtlı alanda daha fazla mekânsal deneyim sunmayı hedefleyen projede, diğer yandan da sınırları eritilmiş mekanları bir bütün olarak tanımlamak için net, çizgisel bir saçak tasarlanmıştır.

--

Yer: Datça, Muğla

Ofis: Acararch

Tasarım: Emre Açar, Yunus Özdemir, Çağrı Helvacıoğlu Aydoğu

Yüklenici: Acararch

İnşaat Alanı: 110 m²

Bu Ayın Bülteninden

bfcc0cf3c3da363dbb279bb3ce5ecb05 (1)
Referans

Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi

CBN Mimarlık tarafından tasarlanan Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi, Malatya’nın gelişen bir bölgesinde, kentin merkezinden batısına doğru uzanan Yeşilyurt bölgesinde inşa edildi.

İncele Angle Right
c57fe2becf650029245b4ca41684c528
Proje

Monsenhor Airosa Evi

Portekiz Braga’da bulunan, üç adet tek tip geleneksel evden biri olan Casa Monsenhor Airosa, joão nuno macedo, arquitectos tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
0f3b31b494332f8dc8229b2741b12b2a
Proje

Felix Marina

Deren Uysal Architecture tarafından tasarlanan ve 2020 yılında inşa edilen eğlence mekanı Felix Marina, Marmaris’in merkezinde bulunuyor.

İncele Angle Right
86380716177e83f8b5916177fb3c2eb1
Proje

Pod Bukovou Kır Evi

Çekya’da, Jiřetín pod Bukovou köyünde bulunan kır evi Mjölk architekti tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
dce7cc30cc83db448d0e905d5a69b631
Söyleşi

Mimarın Ev Hali: Şebnem Buhara

Mimarın Ev Hali'nde Mimar Şebnem Buhara 'nın Göktürk'teki evindeyiz. Sanatla iç içe, samimi ve sıcak bir evde ailesi ile yaşayan Buhara'nın mimarlık ve iç mimarlık hakkındaki görüşlerini dinlerken sizi evinin yaşam alanında bir dekorasyon yolcuğuna davet ediyoruz.

İncele Angle Right
a6f698d2f44ce71999873f6c60a7b8f2
Proje

Flash Battery Genel Merkezi

Bir startup şirketinden, birkaç yıl içinde 60 kişi istihdam eden, İtalya’nın önde gelen lityum pil üreticilerinden birine dönüşen Flash şirketinin yeni genel merkezi, Studio Bocchi tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
86a7bc427ead62a7ab3ec7670dfe66e2
Referans

Alan Kadıköy

BBMD | Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık tarafından tasarlanmış olan proje 2016 yılında Kadıköy Belediyesi’nin çağdaş bir kültür tesisi yapma isteği ile başlamış. Yapı, tasarımının zamana yayıldığı ve temel ilkelerinin geniş bir katılımla belirlendiği bir sürecin ürünü olmuş.

İncele Angle Right
a577f534b192caff2cafb7a067a76cfb
Proje

Amsterdam'da Sanat Evi

Amsterdam’ın kuzeyindeki eski bir sanayi bölgesinde bulunan Home for the Arts, i29 tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
4772254ea38abd3439f7178bf42babf6
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Meriç Öner

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor’da Prof. Dr. Abdi Güzer'in Şubat ayı konuğu SALT Araştırma ve Programlar direktörü Meriç Öner oldu.

İncele Angle Right