Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kapalı Spor Kompleksi

Arkinom Mimarlık tarafından tasarlanan ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi yerleşkesinde bulunan spor tesisinin inşaatı 2020 yılında tamamlandı.

Yer

Anadolu’da tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Niğde, barındırdığı kültürel ve coğrafi özellikleriyle güzide şehirlerimizden biri konumdadır. Son yıllarda şehrin sanayi ve eğitim faaliyetlerinin gelişmesinde ise, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bölge içinde lokomotif bir konumda olmuş ve bu güzel kentin büyümesine güç ve enerji vermiştir. Eğitim ve sanayi alanlarının gelişimin yanı sıra, sportif faaliyetler ve alınan başarılar Niğde'nin bu alanlardaki potansiyellerini görünür kılmaktadır. Bu noktada kentin, spor tesislerini çağdaş, uluslararası düzeye getirme adına; gelişen ve değişen ihtiyaçlara uyumlu hizmetler üretebilmek, bu hizmetleri Niğde halkının hak ettiği kalite ve konfora layık mekanlar sunabilmek amacıyla spor etkinliklerinin bir arada yapılabileceği; içinde salon sporları ile birlikte, yarı olimpik yüzme havuzu ve hizmet birimlerinin yer aldığı bir tesis organize edilmiştir.

Tasarım

Mekan kurgusu tasarlanırken dikkat edilen en önemli nokta; yapıyı yalnızca spor faaliyetlerinin yapılacağı bir tesisten çok, üniversiteli ve halkın spor faaliyetleri dışındaki gece-gündüz kamusal kullanım senaryolarına dahil olma potansiyellerini sağlayacak bir komplekse dönüştürme gayreti olmuştur. Yapı formunda, bölgenin mimari ve coğrafi dokusuna temas eden aynı zamanda da üniversite kurumunun geleceğe yönelik çağdaş ve dinamik yönünü temsil edecek bir biçim dili geliştirmeye çabalanmıştır. Malzeme renkleri seçilirken bölgenin renk ortalamaları referans alınmış ve yine yakın çevrede bulunan doğal malzemeler ile birlikte çelik strüktür ve kompozit yapı elemanları birlikte kullanılmıştır.

Program ve Planlama

Yapı "yüzme havuzu", "kapalı spor salonu (basket-voleybol-hentbol)" ve "salon sporları (squash, dans, fitnes, güreş vb.) aktivitelerini barındıracak şekilde üç ana işlev grubuna ayrılmıştır. Bu ayrım yapılırken, bu işlev guruplarının hem ayrı ayrı hem de bütünün parçası olarak çalışması hedeflenmiştir. Aynı anda yapılacak etkinlik ve müsabakalarda, yapı kompleks şeklinde çalışmakta ve bu üç ana işlev gurubunu bir omurga gibi bağlayan ön fuayede; kafeterya, restoran, oyun alanları gibi ortak alanlar gerektiğinde birbirlerinden izole olabilecek şekilde planlanmıştır.

TBF'nin belirlediği 3. seviye salon standartları ve TVF'nin belirlediği 1.lig voleybol standartlarına uygun şekilde 750 seyirci kapasiteli bir kapalı spor salonu planlanmıştır. İçinde engelli soyunma odalarının da bulunduğu 8 adet soyunma odası, Zemin katta ana fuayeye ve havuz alanına hizmet eden iki ayrı kafeterya, Asma katta ise hem salona hem de yüzme havuzuna hizmet eden bir adet restoran bulunmaktadır. Yine salon sporları içinde, masa tenisi, bilardo, güreş, boks, dans, kondisyon, tekli ve çiftli squash salonları planlanmıştır.

Ekolojik ve Sürdürülebilir Bir Spor Yapısı

Spor Kompleksi, içine yerleştiği peyzajda çevresiyle bir bütün olarak enerji etkin bir mimari düzlemde üretilmiştir. Dolayısıyla tasarımda topoğrafya verileri, kentsel ve coğrafik bağlam göz önünde bulundurularak kararlar alınmıştır. Özellikle havuzun nem kontrolü öncelikle pasif iklimlendirme standartlarını sağlayacak şekilde planlanmıştır. Havuzun mekanik sistemi bölgede mevcut olan yer altı termal suyu kullanabilecek şekilde alternatif olarak düzenlenmiş aynı zamanda ileride otopark gölgelik alanlarını oluşturacak güneş panellerine adapte olabilecek bir elektrik sistemi planlanmıştır.

Yapıda, yerel ve sürdürülebilir bölgesel malzemeler kullanılmaya gayret edilmiştir. Niğde'nin sıcak kuru iklimine uygun olarak, kabuğun toplam ısı geçirme katsayısı düşünülerek seyirci fuayelerinin yazın serin, kışın ise sıcak mekan konforunu sağlaması hedeflenmiştir. Yapı kabuğunda seramik ve aluminyum kompozit malzemeler ile cephede ikinci bir cephe yüzeyi oluşturularak yaz mevsiminin yakıcı güneş ışığı ve bina içindeki termal dengenin optimum düzeyde kalması istenmiştir. Yapının yan cephelerinde oluşturulan yırtıklar hakim rüzgar yönü düşünülerek, ısınan havanın vantilasyonu pasif rüzgar enerjisi kullanılarak sağlaması düşünülmüştür. Yapı formunda ön cephe ve arka cephede uzayan kabuk, bina çevresinde seyirci toplanma alanlarının üzerini örterek gölgelik alanlar yaratmaktadır. Çatı geometrisi yapının plastik etksini güçlendirirken bir yandan da yağmur sularını toplayacak sarnıçları sayesinde, depolanan suyun peyzaj ve özellikle sahanın sulaması olarak tekrar kullnaılması sağlanmıştır.

Son haliyle Niğde Ömer Halisdemir Spor Kompleksi'in, sosyal, ekonomik ve iklimsel sürdürülebilirlik ilkeleriyle bölgenin örnek spor yapılarından biri olması hedeflenmektedir.

Not: Havuz ve salonlarda Kalebodur ürünleri kullanılmıştır.

--

Yer: Niğde, Bor

Ofis: Arkinom Mimarlık

Tasarım: Erdem Dokuzer, Cafer Mustafa Çetindaş

Yardımcı: Neşe Dokuzer, Melih Ünlüler

İşveren: Niğde Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanlığı

Yüklenici: AK-KOÇ İnşaat

Fotoğraf: Şahika Erdoğmuş

Proje Yılı: 2014-2015

İnşaat Yılı: 2015-2020

Arsa Alanı: 17.306 m2

İnşaat Alanı: 10.500 m2

Bu Ayın Bülteninden

132dd43b6f836bdabd38ebb30e42d312 (1)
Referans

FNN Sürdürülebilirlik Merkezi

Acararch tarafından tasarlanan FNN Sürdürülebilirlik Merkezi; Tekfen İnşaat’ın Adana Ceyhan’daki Makine Bakım Tesisleri (GAT) içinde yer alan, arşiv, müze ve idari ofis işlevlerine hizmet eden bir yapı.

İncele Angle Right
41f6d0bcf99334038977e0c02c148558
Proje

Vitry-le-François Klinik/Okul

Fransa’da, Vitry-le-François bölgesinde bulunan klinik/okul, Vallet de Martinis Architectes tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
ac6450123621d5805a0a16383ff68ee4
Proje

Kutu Yuva - Konteyner Anaokulu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEU) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bünyesinde kurulan ACT FOR-Harekete Geç proje topluluğu tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlanan Kutu Yuva - Konteyner Anaokulu, İzmir Menderes’te inşa edildi.

İncele Angle Right
dd1ab3c65759905a86aea481b5e15d08
Haber

Öncü Mimarlar: Charles Rennie Mackintosh

Charles Rennie Mackintosh, Büyük Britanya'da Glasgow tarzının lideri olan İskoç mimar ve tasarımcı. Kendi benzersiz estetiğini yaratmak için İskoç ve Japon etkilerini Art Nouveau ile harmanlayan Mackintosh, modernizmin öncülerinden biri sayılıyor.

İncele Angle Right
8172856e5eb5d9cdc54f010b16d72c38
Proje

Saint-Urbain Blokları

LAN (Local Architecture Network) ve TOA (Tāmaki Makaurau Office Architecture) tarafından tasarlanan konut, ofis, alışveriş ve otel işlevlerine sahip karma proje Strazburg’da inşa edildi.

İncele Angle Right
8c4a7a2b1e80549db6fb2974eafaddbe
Haber

Durmuş Dilekci İstanbulSMD, Tamer Aksüt İzmirSMD Başkanı Oldu

İstanbul ve İzmir Serbest Mimarlar Derneği'nde gerçekleşen genel kurul toplantılarında yeni dönem yönetim kurulları, üyeler, başkanlar, sekreterler ve saymanlar belirlendi.

İncele Angle Right
4cc79a471f2ca4554134ffecec8822e7
Proje

Hill House

1904 yılında tamamlanan Helensburgh'daki Hill House’un tasarımı, Mackintosh’un geleneksel İskoç değerler ile modern/uluslararası fikirleri harmanladığı üslubun önemli bir örneği.

İncele Angle Right
d919f8c4fd75f7489169324705d9c8ad
Proje

Munch Müzesi

Norveç’in Oslo şehrinde yer alan Munch Müzesi, estudio Herreros tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
48ac90461e6350fe1cda5c456305b4c9
Söyleşi

Europe 40 Under 40 Kazananları ile Söyleştik

The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies ve The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design kurumları tarafından her yıl, 40 mimara verilen Europe 40 Under 40 ödülünün 2020 listesinde yer alan Emre Açar, Kemal Serkan Demir, Mennan Elmacı ve Burak Pekoğlu ile söyleştik.

İncele Angle Right
2556c4dcacce98eefe6d1f94cff55a1c
Proje

Willow Tea Rooms

Mackintosh'un en eksiksiz iç mekan tasarımı olarak kabul edilen Willow Tea Rooms, mimar tarafından tasarlanan ve günümüze kadar ulaşmış çay evleri arasındaki en iyi örneklerden biri. Catherine Cranston'ın hamisi olduğu yapı, 1901-1903 yılları arasında inşa edilmiş.

İncele Angle Right
804ee997f5eddc91bb973f060fe9d0fb
Proje

Glasgow Sanat Okulu

Charles Rennie Mackintosh Society tarafından şaheser olarak tanımlanan okulun inşaatı 1909 yılında tamamlandı.

İncele Angle Right