Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Fortune Art Homestay Bina-3: Yabancılar

Wutopia Lab’in “Yabancılar” projesi, Çin’in Zhangjiakou şehrinde, Xiyaotou köyünde bulunuyor.

225 metrekare alana sahip yapı, manzara ve diğer unsurları dışarıda bırakarak huzurlu ve içe dönük bir konaklama imkanı sunuyor. Proje mimarı Mu Zhilin, daha önce kırsal bölgeler için tasarladığı ancak uygulanmayan projelerinin ‘ahşap çatı çerçevesi, sıkıştırılmış toprak, tuğla, beton ve camı kullanarak, bölgeselciliğin etkisinden kurtulamamış, kırsala uygun bir tür bölgesel mimari yaratma çabası’ olduğunu söylüyor. Ayrıca bu projelerin kırsal bölgelerdeki yerel halka ‘yerli gibi davranan ancak bir yabancı gibi hissettiren’ yapılar olduğunu da belirtiyor. Bu sebeple Xiyaotou köyü için yapıyı tasarlarken, taklitçi bir kimlikle yerliymiş gibi davranmaktan ziyade, bir yabancı olarak yerli hayatı, sosyal yaşam ve çevresini nasıl etkileyebileceği ve değiştirebileceğine odaklanılıyor.

Xiyaotou köyündeki eski konutlar, sürekli duvarlarla çevrili. Mimar proje için, alandaki gelenekselliği sürdürerek, benzer bir çevre duvarı tasarlıyor. Duvar 7 metreye yükseltiliyor, böylelikle yapıda kalacak misafirlerin kendi güvenli ve bağımsız bölgelerini yaratması hedefleniyor. Teknik açıdan bakıldığında, bu duvarlar kuzeyde bulunan yapıyı, sıcaklık ve gölgelenme gibi iklimlendirme özelliklerini gözeterek hava değişiminden koruyacak. Bu sayede, asgari elektrik kullanımı ile kışın sıcak bir ortam sunarken, yazın serin bir yaşam mekanı yaratacak.

Diğer taraftan, bu uzun ve kapalı duvarlar manzarayı ve komşuluk ilişkilerini engelliyor. Ancak yapının farklı bir amacı var: yabancıların (misafirlerin) içe dönmesini sağlayan bir yer yaratmak... Köyün rustik ancak özel olmayan manzarasını reddeden yapı, köye gelen yabancılara nefes alabilecekleri ve dünyadan kopabilecekleri bir mekan sunuyor. Böylelikle yapı, misafirlere bir derin bir içe dönüş ile rahatlama imkanı sağlıyor.

Yapının iç mekanları manastır odalarını andırıyor. Sessiz, sade ve gösterişten uzak bir iç mekan tasarımı ile kullanıcıların inziva deneyimi güçlendiriliyor. Mekanda saat dahi bulunmuyor; zamanın akışı doğal ışıkla deneyimleniyor. Yapıdaki bu zaman deneyimi kullanıcıları, saatlerin bilinmediği eski günlerdeki özgürlüğe götürmeyi amaçlıyor.

Mimar, yapı için etkili ve hoş duran bir renk seçmeye karar veriyor. Görüntünün ötesinde dokunsal bir deneyim yaratan, grimsi ve gün ışığında kırık beyaza dönen bir boya kaplaması tercih ediyor, bu da mekanın kendisine dair bir merak duygusu yaratıyor. Halihazırda var olan kırık duvar ve avlu da tasarımda sabit tutuluyor. Çevre dostu olmayan bir yıkım hareketine dahil olmayı tercih etmeyen mimar, aynı zamanda kırık duvarın ve avlunun, kullanıcıların hafızasında yer almaya devam etmesini istiyor.

Her oda ayrı birer yapı olarak tasarlanmış; yapıda koridor bulunmuyor. Odalar dış mekana açılıyor. Klasik Çin avlu tipolojisine bir örnek oluşturmak amacıyla, geleneksel yapı tipi yeniden tasarlanıp kurgulanıyor. Avlunun çekirdeğinde de merkez bir orta avlu bulunuyor. Çin’in geleneksel orta avlularında bulunan ve kullanıcıların çevresinde toplandığı ve sosyalleştiği ateş çukuru, ne yazık ki yapı yönetmeliği sebebiyle bu yapıda yer alamıyor.

--

Yer: Zhangjiakou, Çin Halk Cumhuriyeti

Ofis: Wutopia Lab

Tasarım: Yu Ting, Mu Zhilin, Shi Difan, Mi Kejie

İnşaat Alanı: 225 m2

İnşaatı Yılı: 2019-2021

Fotoğraflar: CreatAR Images

Bu Ayın Bülteninden

3f6e630bc7dc5d12e364719ee9a18fd2
Proje

Campo de la Verdad’da Bir Apartman

Cordoba’nın tarihi merkezinin karşısında, son yıllarda ciddi bir dönüşüm geçiren Campo de la Verdad bölgesinde inşa edilen konut, Ignacio Laguillo Díaz, Paco Marqués Vilaplana ve Obra Harald Schönegger tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
562392dbc2d4e86cd20d738e9dde0d65
Proje

Villa M

Triptyque Architecture tarafından tasarlanan Villa M, şehir, doğa ve sağlık arasında yeni bir mekan yaratmayı hedefliyor.

İncele Angle Right
ecfffebb353dacea218a66202a1e7166
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Mehmet Soylu

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu UZ Mimarlık'ın kurucularından Mehmet Soylu oldu.

İncele Angle Right
73a8946468d0a90a3c81e55181b6c92d
Proje

La Providence Lisesi

Fransa’da Saint-Malo’da inşa edilen ve 3 birime bölünmüş bir eğitim kurumu olan proje ALTA Architectes tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right