Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Hong Kong Palace Museum

Rocco Design Architects Associates Hong Kong Palace Museum projesini tamamladı.

RDA’nın Hong Kong Saray Müzesi, Batı Kowloon Kültür Bölgesi (WKCD) gelişiminin önde gelen projesi olarak resmi olarak açıldı. Hong Kong’da Çin sanat ve eski eşyalarının yeni merkezi olacak bina, Yasak Şehir’deki Pekin Saray Müzesi’nden 900’den fazla nesne, 160 adet A sınıfı eserleri dahil olmak üzere ulusal hazineye ev sahipliği yapıyor.

Binanın amacı Hong Kong için bir kamusal alan ve yeni bir şehir simgesi oluşturmak, aynı zamanda yeni nesillerin Çin kültürel tarihiyle bağlantı kurması için bir platform oluşturmak. Etkileşimli ve deneyimli sergiler düzenleme ve tarihi eserlere yeni bir ışık tutmak hedefleniyor.

30.000 metrekarelik bina, Art Park’ın yanındaki WKCD’nin batı ucunda yer alıyor ve Victoria Körfezi’ne geniş bir manzara sunuyor. Tasarım, Çin mirasını günümüz kullanıcısına getirmenin ruhuna uygun olarak, antik Çin mekân kavramlarını çağdaş bir mimari dilde yeniden yorumluyor. Pekin Sarayı’ndaki sıralı avlular aracılığıyla mekân keşfi kavramına dayanarak, HKPM üç avlu oluşturuyor ve ziyaretçileri binaya çekiyor. Dikey yerleşim, Hong Kong’un yoğun ve sıkı şehir dokusuna atıfta bulunuyor ve aynı zamanda zemin seviyesinde mümkün olan en fazla açık alan ve peyzaj alanlarını koruyor.

Üç avlu, şehir ve çevresine farklı yönlerden panoramik manzaralar sunuyor. Giriş avlu doğuya yöneliyor ve Batı Kowloon Kültür Bölgesi’nin doğu ucunda yer alan Xiqu Merkezi manzarasına bakıyor. Güney avlusu ve açık hava platformu güneye doğru döndürülmüş ve ziyaretçilere Hong Kong’un ikonik gökyüzü manzarasını sunuyor ve müzenin en dikkat çekici noktalarından biri olması planlanıyor. En üstteki Batı avlusu yine batıya doğru döndürülmüş. Lantau Adası ve Uzakdoğu Çin Denizi manzarasına sahip. Avlular müzenin sosyal merkezi haline geliyor ve ziyaretçiler sergilenen sanatı tartışmak, çevreyi seyretmek ve gördükleri sanatı düşünmek için burada toplanma olanağı buluyor. Ziyaretçiler şehri benzersiz bir şekilde deneyimleyebiliyor ve devam eden Lantau yeniden imar projesi ile geleceği hayal edebiliyor.

Binaya yaklaşırken, ziyaretçiler büyük yükseltilmiş bir meydanda geçiyor. Burada geleneksel tören ve dans gösterileri düzenleniyor. Müzenin giriş pavyonu meydanı çevreliyor ve Yasak Şehir’in kapılarını hatırlatıyor. İleride, misafirler geniş bir lobide dinlenebiliyor, sohbet edebiliyor ve sergiler hakkında bilgi edinebiliyor.

Kıvrımlı bronz tavan mekânı vurguluyor ve Pekin Sarayı’nın altın çatılarını hatırlatıyor. Binanın yüksekliğinde yayılan bir dolaşım iskeletiyle birlikte açılıyor, dikey sirkülasyonu arttırarak ve yukarıdan gelen doğal ışığı aşağıya taşıyor. Bu tavan, yön belirleyici ve heykelsi bir unsur olarak ve mekânın taş ve parlak beton duvar ve zeminlerden oluşan zengin paletine vurgu yapıyor.

İskelet, 7.800 metrekarelik toplam sergi alanı sunan üç kata ayrılan sergi odalarını geçiriyor. Galerilerde Jin İmparatorluğu (AD 226-420) döneminden itibaren yapılmış resim, yazı, nadir kitaplar ve altın, bronz ve yeşim taşı eşyalar gibi dekoratif sanat eserleri içeren bir nesne koleksiyonunu sergileniyor.

Galeriler çoğu uzun vadeli sergiler içerirken, dördüncü katta yer alan çift kattaki tematik galeride geçici sergiler yer alıyor, interaktif ve teknolojik olarak geliştirilmiş sergiler gibi yenilikçi sergi deneyimlerini içeriyor.

Bina Temmuz 2022 tarihinde açıldı.

Proje Yeri: West Kowloon Cultural District, Hong Kong

Proje Ofisi: Rocco Design Architects Associates

İşveren: West Kowloon Cultural District Authority

Peyzaj Projesi: Ove Arup & Partners Hong Kong Ltd.

Proje Bitiş Yılı: 2016

İnşaat Bitiş Yılı: 2022

Arsa Alanı: 13.200 metrekare

Bu Ayın Bülteninden

Emineogunmehmetogun
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Emine Öğün & Mehmet Öğün

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Mart ayında konuğu kendi isimleri ile kurdukları mimarlık pratiklerini sürdüren Emine Öğün ve Mehmet Öğün oldu.

İncele Angle Right
Atomy Headquarter 10
Referans

Park Adhocracy

L'EAU Design lab’ın ATOMY Co., Ltd. için tasarladığı ödüllü Park Adhocracy yapısı, Güney Kore'nin başkenti Seul’de bulunuyor.

İncele Angle Right
Mall Of Islamabad
Referans

Mall of Islamabad

Pakistan'ın başkenti Islamabad'da yer alan Blue Area'daki Main Jinnah Caddesi'nde konumlanan Mall of Islamabad, Bahria Town tarafından geliştirilen ticari bir gayrimenkul projesi.

İncele Angle Right
Classicsmeetsmodern
Proje

Classic Meets Modern

KiKİ ARCHi tarafından tasarlanan, Pekin’de bulunan geçmiş ve moderni buluşturan ev.

İncele Angle Right
Powerlong Ideas Lab
Proje

Powerlong Ideas Lab

X+Living, müşterilerin ve bilgi teknolojisi yaratıcılarının etkileşimleriyle gelişimin ve ortak araştırmaların yapılması umuduyla, Şanghay'da bilginin daha fazla edinildiği ve yayıldığı Powerlong Ideas LAb’ı tasarladı.

İncele Angle Right