Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Powerlong Ideas Lab

X+Living, müşterilerin ve bilgi teknolojisi yaratıcılarının etkileşimleriyle gelişimin ve ortak araştırmaların yapılması umuduyla, Şanghay'da bilginin daha fazla edinildiği ve yayıldığı Powerlong Ideas LAb’ı tasarladı.

1760’larda Batı’da başlayan Sanayi Devrimi tüm dünyayı değiştirdi. Buhar makinesinin icadıyla Buhar Çağı da başlamış oldu. Yakıt tankları ve çelik borularıyla fabrikalar bu görkemli çağın önemli bir sembolü haline geldi. Hatta daha da öteye geçerek kapitalist dünya sisteminin arkasındaki sembol oldu.

Bilgi Çağı için bilginin verimliliğini tanımlayan hiçbir ikonik sembol bulunmuyor. Bu sebeple, X+Living bu laboratuvarı tasarlarken Buhar Çağı’nın sembollerini temel alıyor ve ortak noktalardan çıkarımlar yapıyor. Örneğin, bahsedilen iki dönem de işletmelerin gelişimine inanılmaz katkıda bulunuyor.

Mekanın tasarlanmasında, Buhar Çağı’nın fabrikaları prototip olarak kullanılıyor. Reaksiyon tankları, enerji iletimi için kullanılan borular ve mühendislerin yürüdüğü yüzeyler gibi temel parçalar bırakılarak fabrikaların kompleks parçaları çıkarılıyor. Geriye bıraktığı bu parçaları kendi tasarımında işlevsel olarak kullanıyor.

X+Living, orijinde iki katlı olan bu yapının döşemelerini yıkarak burayı 9 metre yüksekliğinde tek bir mekan haline getiriyor. Firma, daha sonrasında ise zemini reaksiyon tanklarının yeni bir parakende deneyim sunması amacıyla minimalist bir yaklaşımla restore ediyor. Bu sayede, tüketiciler farklı tanklardan farklı deneyimler yaşamaya yönlendiriliyor. X+Living, ayrıca döşemeyi 4-5 m yükseklikte bir mekan oluşturacak şekilde yeniden inşa ediyor. İkinci katta, Ar-Ge personellerinin ortak çalışması ve ulaşımının sağlanması için reaksiyon tanklarıyla iç içe geçmiş döşemeler oluşturuluyor. Böylece personel yükseltilmiş bir platformda çalışırken müşteriler aşağıda yeni teknolojilerle sağlanan ticari deneyimlerin keyfini çıkarıyor. Geçmişte enerji iletimi için kullanılan borular dekoratif amaçlarla havalandırmayı ve kabloları saklamak için kullanılıyor. Mekanın bazı kısımlarında zemin kotunda dolaşan tüpler, masalar ve sandalyelerle bütünleşerek katmanlı ve farklı hisler yaratan bir çevre oluşturuyor.

Son olarak, bu konsept tasarımla birlikte Bilgi Çağı’nın devrimci hislerini yansıtmak hedefleniyor. Mekanın karakterini ortaya çıkarmak için temiz beton kullanılıyor. Firma, dikey görüş açılarıyla sanatsal bir deneyim yaşayan tüketicilerin Ar-Ge çalışanlarıyla ortak bir alan paylaşmasını sağlıyor.

Proje Yeri: Çin Halk Cumhuriyeti, Şanghay

Proje Ofisi: X+Living

Proje Yöneticisi: Li Xiang

İnşaat Bitiş Yılı: 2018

Toplam İnşaat Alanı: 1.100 metrekare

Bu Ayın Bülteninden

Emineogunmehmetogun
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Emine Öğün & Mehmet Öğün

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Mart ayında konuğu kendi isimleri ile kurdukları mimarlık pratiklerini sürdüren Emine Öğün ve Mehmet Öğün oldu.

İncele Angle Right
Atomy Headquarter 10
Referans

Park Adhocracy

L'EAU Design lab’ın ATOMY Co., Ltd. için tasarladığı ödüllü Park Adhocracy yapısı, Güney Kore'nin başkenti Seul’de bulunuyor.

İncele Angle Right
Mall Of Islamabad
Referans

Mall of Islamabad

Pakistan'ın başkenti Islamabad'da yer alan Blue Area'daki Main Jinnah Caddesi'nde konumlanan Mall of Islamabad, Bahria Town tarafından geliştirilen ticari bir gayrimenkul projesi.

İncele Angle Right
Classicsmeetsmodern
Proje

Classic Meets Modern

KiKİ ARCHi tarafından tasarlanan, Pekin’de bulunan geçmiş ve moderni buluşturan ev.

İncele Angle Right
Hong Kong Palace Museum
Proje

Hong Kong Palace Museum

Rocco Design Architects Associates Hong Kong Palace Museum projesini tamamladı.

İncele Angle Right