Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Chessy Cultural Center

Agnès Pontremoli, Bruno Decaris, ve Pierre Tisserand ortaklığında oluşan OPUS 5, Paris yakınlarındaki Chessy kentindeki kültür merkezi projesini Mart 2023'te tamamladı.

Fransa’nın Brie bölgesindeki büyük ölçekli çiftliklerin son örneklerinden Tournelles Çiftliği’ni yer edinen tasarım, kırsal hayatın kalıntıları kentle birleştirmeye odaklanıyor. Şehirleşmenin aştığı sınırlarla konut bölgeleriyle başbaşa gelen arazi, kent ve kırsal arasındaki ilişkiyi tekrar kuruyor.

Tournelles Çiftliği’nin halihazırdaki mimari gücünün hacimlerin masifliği ve sadeliğinden geldiğini savunan tasarımcılar, bu hacimlerin sardığı ve dış dünyadan ayırdığı faaliyet alanının mekansal potansiyelinin altını çiziyor. Bu sarmalın yıkılmış kısımlarına eklenen yeni iki yapı müzik stüdyoları, çok işlevli bir salon ve salonun servis mekanlarını barındırıyor. Bu eklemeler yapının halihazırda güçlü bulunan morfolojisini ve avlu etrafında çevrelenen plan şemasını koruma amacıyla ‘çevreleme duvarı’ gibi düşünülmüş.

Zarar görmüş binaların yerine gelecek yapılar için sökülen duvarlardan toplanan seramikler ve molozlar ayrıştırılıp yeni yapıda kullanılmak için depolanmış. Kireçtaşı ve pişmiş toprakla birleştirilen çıkma malzemeler kendi dokularını koruyup yeni malzemelerle katmanlaşarak yapının tarihine atıfta bulunan bir detay oluşturmuş. Çiftliğin mekansal hafızasını öne çıkarmak için iç mekanlarda malzemelerin ham haliyle kullanılmasına özen gösterilmiş.

Kültür merkezinde yer alacak müzik okulunun performans sahnesi ve ana sahne için restore edilmiş iki ambar mekanı kullanılmış. Sahnelerin büyüklükleri ve kapasite açısından atipik durumları tasarımcıları yeni bir boşluk önermek yerine çiftliğin en büyük boşluklarına yerleşmeye itmiş.

--

Proje Yeri: Fransa

Proje Ofisi: OPUS 5 Architectes

İşveren: Ville de Chessy

Proje Yöneticisi: OPUS 5 Architectes, Bruno Decaris, Agnès Pontremoli, Pierre Tisserand

Fotoğraf: Luc Boegly

Bu Ayın Bülteninden

Casa Estudio 09
Proje

Casa Estudio

Ev ve stüdyoyu bir araya getiren proje, iki farklı konutuyla Mexico City’e 4 saat uzaklıktaki Amatepec’de eğimli bir araziye yerleşiyor.

İncele Angle Right
Ro Ar Family House Hlubocepy Viola Hertelova 04
Proje

Family House Hlubocepy

Polonya ve Çekya’da faaliyet gösteren mimarlık ofisi RO_AR Szymon Rozwalka Architects tarafından tasarlanan evin yapımı 2021 yılında tamamlanmış.

İncele Angle Right
Evabloem Unstudio Fellenoord Exterior 017 Wwwkits
Proje

Fellenoord 15

Hollandalı mimarlık ofisinin tasarımı, Fellenoord 15 isimli eski banka merkezi binasını dönüştürürken sağlıklı ve esnek bir çalışma konseptini sürdürülebilir, teknoloji destekli bir altyapı ile birleştiriyor.

İncele Angle Right