Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Family House Hlubocepy

Polonya ve Çekya’da faaliyet gösteren mimarlık ofisi RO_AR Szymon Rozwalka Architects tarafından tasarlanan evin yapımı 2021 yılında tamamlanmış.

Önerilen bina kent ve doğanın arasındaki sınırda yer alıyor. Alanın kuzeybatı tarafında Dalejský Deresi boyunca uzanan bir biyo-koridor yer alıyor. Bu koridor, Hlubočepské Kayalıkları’nın özgün görünümüyle zenginleşiyor. Kentsel yerleşim araziyi güney ve doğu yönlerinden kuşatıyor. Evin şehirle kurduğu ilişkiyi koparmak isteyen tasarımcılar yapının biçimini ve mekansal düzenini bu bağlamda oluşturmuş. Önerilen tasarım, doğal ortamı konutun içine doğru genişletmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte, ev ‘kentsel dünyadan’ ayrılarak, formu ve ölçeği ile arka plandaki kayalıklara karşılık gelen soyut bir nesneye dönüşüyor.

İlk aşamada mimarlar, arazi deformasyonu yöntemiyle oluşturulan bir tasarıma yönelmişler. Bu öneriye göre topografya, kuzeybatı tarafından evin içine yerleşeceği yapay bir tepeyle uyum sağlayacakmış. Güneydoğu yönünden ise “tepenin” altı oyulacak ve bu sayede yapının altında farklı bir dikdörtgen geometriyle oluşturulmuş bir giriş avlusu oluşturulacakmış. Fakat sınırlı bütçe nedeniyle, bu öneriyi önemli ölçüde küçültmek gerekmiş.

Bu küçültme için gereksiz olduğuna karar verilen mekanlardan vazgeçilmiş ve önceki organik forma referans veren, ama daha rasyonel bir yapı formu önerilmiş. Binanın formu aynı zamanda odaların doğal ışıkla düzgün bir şekilde aydınlatılması ihtiyacını, “dar” giriş sorununu ve arazinin güney sınırındaki komşu binanın sorunlu konumunu çözmekle ilişkileniyor.

Giriş kotu iki farklı kütle şeklinde evin girişini ve otoparkı barındırırken, bu iki kütleye saplanıp giriş için gölgelik oluşturan üst kot daha küçük bir taban alanına sahip. Giriş kotundaki yaşam alanı, amorf formlu yeşillendirilmiş çatısıyla evin arka bahçesine açılıyor. Yatak odaları ve ıslak hacimlerin bulunduğu ikinci katın cephesi ise meşe ağacından üretilmiş ısıl ahşap parçalarıyla çevrelenmiş. Cadde girişindeki kütlesel izlenim, arka bahçedeki yeşil ve kot olarak alçalan cepheyle zıtlık oluşturuyor.

--

Proje Yeri: Çek Cumhuriyeti, Brno

Proje Ofisi: RO_AR Szymon Rozwalka Architects

Tasarım Ekibi:Adéla Kyselová Ada Rypl-Žabčíková Jakub Staník Jan Vojtíšek

Peyzaj Projesi:Flera

Statik Projesi: STATIKA Olomouc

Proje Başlangıç Yılı:  2015

İnşaat Bitiş Yılı:  2021

Bu Ayın Bülteninden

Chessy Cultural Center (4)
Proje

Chessy Cultural Center

Agnès Pontremoli, Bruno Decaris, ve Pierre Tisserand ortaklığında oluşan OPUS 5, Paris yakınlarındaki Chessy kentindeki kültür merkezi projesini Mart 2023'te tamamladı.

İncele Angle Right
Casa Estudio 09
Proje

Casa Estudio

Ev ve stüdyoyu bir araya getiren proje, iki farklı konutuyla Mexico City’e 4 saat uzaklıktaki Amatepec’de eğimli bir araziye yerleşiyor.

İncele Angle Right
Evabloem Unstudio Fellenoord Exterior 017 Wwwkits
Proje

Fellenoord 15

Hollandalı mimarlık ofisinin tasarımı, Fellenoord 15 isimli eski banka merkezi binasını dönüştürürken sağlıklı ve esnek bir çalışma konseptini sürdürülebilir, teknoloji destekli bir altyapı ile birleştiriyor.

İncele Angle Right