Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Premier Office

Tropical Space, Ho Chi Minh City'de Premier Office isimli bir ofis binası tasarladı.

Tasarım ekibi, doğrudan güneş ışığının olumsuz etkisinden etkilenmeden doğal aydınlatma performansını en üst düzeye çıkarabilecek bir bina yaratmayı amaç edinmiş. Hava güzel olduğunda kapı ve pencere sistemi açılabiliyor.

Bina betonarme yapıya sahip tuğla duvarlarla kaplı. İşlevsel alanlar, merkezde sürekli bir dikey boşlukla bölünerek, bina boyunca doğal ışık ve hava akışına yardımcı oluyor.

Merkezi boşluğun bir tarafı, güneş ışığını ve rüzgarı yakalamak için açılan iki cepheli bir ofis alanı. Diğer tarafta tuvalet, depo, asansör ve merdivenler bulunuyor. Bu iki blok, boşluk boyunca uzanan koridorlarla birbirine bağlanmış. Bina, koridorlar ve boş alanlar arasındaki boşluğu hem dikey hem de yatay olarak birleştirerek, gün boyunca hareketli ışık alanları ve mekan değişimi yaratabiliyor.

Günümüzde birçok kişi, ofisi gün içinde zamanlarının çoğunu geçirdikleri ikinci bir ev olarak görüyor. Mimar, ileride burada çalışacak insanlara ilham vermek için, dışarıda benzersiz bir “tuğla perde” ve içeride alüminyum sürgülü cam kapılar bulunan çift katmanlı bir doğal ışık ve havalandırma ile dolu ilginç bir alan tasarlamaya çalışmış.

Delikli tuğla duvar yapısı, güneş ışığının etkisini azaltan ve hareketli gölgeler oluşturan bir tampon katman oluşturmak için 45 derecelik bir açıyla dönmekte. Ağaçların iç içe geçtiği tampon katman, havanın temizlenmesine ve doğrudan güneş ışığının çalışma alanına girmesinin durdurulmasına katkıda bulunuyor.

Premier Office, alanı aydınlatmak ve soğutmak için enerji tüketimini azaltmak amacıyla doğal ışık ve havalandırmadan faydalanmasına olanak tanıyan iki açılır cepheye sahip. Aynı zamanda boş alanlar, ağaçlar, ışık, tuğla ve hatta yağmur bir açıklık yaratabilir, yaratıcılığı teşvik edebilir ve orada çalışanların enerjisini yeniden canlandırabiliyor.

Delikli tuğla kabuk, döndürülmüş duvar ve boşluklar ile Premier Ofis, kentsel alanı işgal ediyormuş hissine sahip değil. Tuğla gibi eski bir malzemenin projeye kazandırılması, yeni yapılan binanın mahalleyle bütünleşmesini sağlıyor.

--

Proje Yeri: Vietnam

Proje Ofisi: Tropical Space

Proje Tipi: Ofis

Proje Tipi Grubu: Ticari

Proje Başlangıç Yılı: 2018

İnşaat Bitiş Yılı: 2022

Bu Ayın Bülteninden

Aysinsevgi Gokhanaksoy
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Ayşin Sevgi Karakurt Macit & Gökhan Aksoy

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in bu ayki konukları Ayşin Sevgi Karakurt Macit ve Gökhan Aksoy oldu.

İncele Angle Right
Budapeşte Etnografya Müzesi (7)
Proje

Budapeşte Etnografya Müzesi

NAPUR Architects, Avrupa'nın en büyük kentsel-kültürel gelişimi olan Liget Budapeşte Projesi'nin bir parçasını oluşturan, birçok ödül kazanan yeni Budapeşte Etnografya Müzesi'ni tanıttı.

İncele Angle Right
Vicarage Farm (4)
Proje

Vicarage Farm

Hollaway Studio, 1830'lardan kalma orijinal papaz evine zamansız, aynı zamanda bu büyük bağlama oturacak kadar dramatik bir ölçek ve tasarıma sahip olan önemli bir ek tasarladı.

İncele Angle Right