Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Özgün Tonozlar

Comas-Pont Arquitectes tasarımı sağlık merkezi, zemin kotunda hastaların doğrudan yeşil dokuya temas edebilecekleri bir ortam sunuyor. Barselona’da konumlanan yapı, farklı sağlık birimlerinin ihtiyaçlarına göre şekillenen parçalı yerleşimini modüler hacimlerle kurguluyor.

Altı metre genişliğindeki modüllerin tekrar edilmesiyle oluşturulan binada, tüm rehabilitasyon hizmetleri toplanıyor. Düşük maliyetli ve enerji verimliliği yüksek yapım sistemli binanın ölçeği ve iç mekanda oluşturulan sakin ortam, kullanıcıların iyileşme sürecine katkıda bulunmayı amaçlıyor.Proje başlangıcından itibaren katılımlı bir süreçle yürütülmüş. Temel zorluk, zihinsel hastalıklara ve bağımlılık sorunlarına sahip farklı kullanıcı profillerini aynı binaya entegre etmek olmuş. Her birimin kendine has ihtiyaçlarından yola çıkılarak zemin kotuna yayılan işlevsel olarak esnek bir program oluşturulmuş. Böylece konstrüksiyon çok daha ekonomik bir şekilde çözülmüş, bakım ve enerji tasarrufu sağlanmış.

Yapı, Barselona’nın merkezi sağlık tesisi Vic’in hemen yanında konumlanıyor ve bir parkla çevreleniyor. Yapının tek katta çözülmüş olması kullanıcıların hareketliliğini de kolaylaştırıyor. Merkezi bir giriş pavyonunun etrafına yerleşen diğer pavyonlar da arazinin topoğrafyasına uyumlu bir şekilde açık yeşil alanlar ve meyve bahçeleriyle birbirinden ayrılıyor, özgün programlarına göre gruplanıyor. Pavyonlara ulaşım rampalarla sağlanıyor.

Tonozlarla kurgulanan metal strüktürlü yapıda cephe ve çatı kaplaması olarak tek bir malzeme kullanılmış. İç mekanda ise ahşap malzemeler öne çıkıyor. Yapının çatı örtüsü açılıp kapanır bir sistemle çalışıyor, bu sayede de yazları açık, kışları ise kapalı şekilde kullanabiliyor. Ayrıca çatı örtüsü doğal havalandırmada da etkin rol oynuyor. Yapının güneye bakan yönlerinde ise biyoiklimsel sistemler olarak sebze seralarına yer verilmiş. Yeşil doku, enerji etkin bir ortam sağlamanın yanı sıra hastaların tedavi sürecine de olumlu katkılar sağlıyor.

Fotoğraflar: © Adria Goula Photo

Bu Ayın Bülteninden

d7b7a39ecf22e3c1873cffe60208013c
Söyleşi

Zamana Direnmek

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor dizisinde Celal Abdi Güzer'in konuğu olan Sevinç Hadi, 1959 yılındaki mezuniyetinin ardından çalıştığı işleri ve süreçlerini, Şandor Hadi ile birlikle yürüttükleri ofisi ve deneyimlerini anlatıyor.

İncele Angle Right
ef51329bb1540798a5ab978e7a43f38d
Referans

İşlevsel Kademeler

Tasarım ve uygulama projesi NKY tarafından gerçekleştirilen Mersin Entegre Sağlık Kampüsü, her biri ayrı bir ana bilim dalına hizmet eden üç hastane blokundan meydana geliyor. Arazinin topoğrafyasına uyum sağlayan yapı, üç farklı kota oturarak kademeleniyor.

İncele Angle Right
3bc1511e2407da6aa2940cee36a215ff
Haber

300 Sayı / 27 Yıl / 1 Dergi / Arredamento

Arredamento, 27 yıllık yayın tarihini Salt Galata’da gerçekleştirilen bir sergiye dönüştürüyor. Sergide yayımlanmış 300 sayının içeriği maddelerle özetlenirken Arredamento'nun odaklandığı konularda 27 yılda yaşananlar ile yayının geçirdiği dönüşümlere de ışık tutuluyor.

İncele Angle Right
865dd2be942b8f176d5c32d78bae1af3
Söyleşi

Üretimde Tutarlı Yaklaşımlar

SCRA Mimarlık ofisi kurucuları Seden Cinasal ve Ramazan Avcı, farklı ekiplerle çoğalan üretim süreçleri ile kamu projelerindeki yarışma ve inşa deneyimlerini anlatıyorlar.

İncele Angle Right