Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Değişimin Yaratıcı Potansiyeli

Bakırküre Architects tasarımı Şişecam Genel Merkezi, içinde yaşam barındıran bir yerleşke olarak farklı işlevleri bir araya getiriyor. Kalebodur ürünlerinin kullanıldığı projede ofis, çekirdek ve çeper ikiliği üzerinden biçimleniyor. Etkileşimi yüksek alanlar merkeze yerleşiyor.

Projede, önceden İstanbul’un merkezi konumu olan 4. Levent’te bulunan Şişecam çalışanlarının Tuzla’ya taşınan ofisleriyle birlikte hayat biçimlerindeki değişikliği olumlu bir yöne sevk etmek adına bir “yaşam kampüsü” kurma amacıyla hareket edilmiş. Bu değişiklik, estetik kaygılarla birlikte ele alınıp ergonomik ve çağdaş mimari anlayış ile dinamik çalışma alanlarını ortaya çıkarmış.Ürün çeşitliliği, temin kolaylığı ve hızı, fiyat kalite performansının yüksek olması ile gerek tasarım gerekse uygulama sürecinde büyük avantaj sağladığı için Kalebodur ürünlerini tercih ettiklerini belirten Gürhan Bakırküre, projede doku ile renk uyumu ve mukavemeti ön planda tutarak Edilgres ve Supernova ürünlerini kullanmış.

Çekirdek ve çeper (shell&core) olarak tasarlanan üç blok ile mevcut alışveriş merkezinden sağlanan alanlarda ortak buluşma noktaları oluşturulmuş, gerekli bağlantılar sağlanmış. Bu anlamda yapıda işlev değişiklikleri de yapılmış. Proje, 35.000 m² alanda, 1.500 çalışana ve pek çok farklı işleve ev sahipliği yapıyor.

4.500 m² büyüklüğündeki sosyal alan, genel merkezin kalbi olarak kurgulanmış. Çalışma alanlarının yanı sıra kuaför, lostra, kuru temizleme gibi ek işlevler de yer alıyor yapıda. Ayrıca 110 çalışana hizmet verebilen, 520 m² akademi alanı, Şişecam eserlerinin sergilendiği 155 m² müze alanı ve aynı zamanda sosyalleşme ve küçük toplantılar için de kullanılabilecek 525 kişi kapasiteli 1.250 m² yemekhane alanı bulunuyor.

Bünyesinde birçok şirket bulunan Şişecam için sağlıklı ve esnek çalışma ortamına sahip 27.000 m² açık ofis alanında her birimin ortak ihtiyaçları belirlenip bütün bileşenler ortak bir noktada buluşturularak ihtiyaçlara yönelik çözümler üretilmiş. Gün ışığından faydalanmak adına çalışma istasyonları cephe önlerine yerleştirilirken ortak çalışma alanları paylaşıma açık ve herkesin ulaşabileceği şekilde, takım çalışmasına uygun, yenilikçi bir kimlikle gerçekleştirilmiş. Farklı biçimlerde olabilecek ve katılımcı sayılarına göre şekillendirilebilecek toplantı alanları için 2.950 m² alan ayrılıyor. Yaklaşık 2.000 m²’ye sahip sosyal alanlar çalışanların bir araya gelerek küçük toplantılar yapabilecekleri, sosyalleşebilecekleri işlevlerle destekleniyor. Küçük mutfaklar, telefon kulübeleri bu amaca hizmet edecek şekilde tasarıma eklenmiş.

Donanımlı bir otomasyon senaryosuna sahip; çevre dostu, yeşil bir mimari anlayışa sahip, sürdürülebilir nitelikteki yapı, LEED sertifikası sahibi.

  1. Proje Adı: Şişecam Genel Merkezi
  2. Proje Yeri: Tuzla, İstanbul
  3. Mimar: Gürhan Bakırküre
  4. Yüklenici: Bakırküre Architects
  5. İnşaat Alanı: 35.000 m²
  6. İşveren: Şişecam
  7. Proje Tarihi: 2016
  8. Fotoğraflar: Gürkan Akay

Bu Ayın Bülteninden

db281a319e22619c7e9be17e7f0a6026 (1)
Proje

Işığın Kesiştiği Hacimler

Durham Üniversitesi kampüsüne yerleşen yeni araştırma merkezi, kullanıcıların çevre, yapı ve birbirleriyle kurdukları ilişkileri beslemek üzere şekillendirilen tasarımını, seçilen malzemeler ve benimsenen sürdürülebilir yaklaşımlarla pekiştiriyor.

İncele Angle Right
e81af57af94a851b27ec959cc8716e6b
Söyleşi

Nesilden Nesile Mimarlık

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'un konuğu olan Hazan Mimarlık ortakları Yakup ve Tolga Hazan, iki nesli buluşturan ofis yapılanmalarını anlatıyor.

İncele Angle Right
aa026a6baf6d3cc518c3e8363591264a
Söyleşi

Deneyimi Tasarlamak

I-AM İstanbul ekibi ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide ekibin insanı ve deneyimi odağa yerleştiren tasarım pratiklerini, süreçlerini ve Kale Grubu için Unicera 2017 kapsamında tasarladıkları standı konuştuk.

İncele Angle Right
4278e316ac8d8fc4ac800ddde4516bdd
Haber

Unicera 2017’de Büyük Boyutlu Porselen Karolar

Altmışıncı yılını kutlayan Kaleseramik, UNICERA İstanbul Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda yenilikçi ürünlerini sergiledi. Kalebodur da ileri teknoloji ile üretilen farklı renk ve ebatlardaki karolarını tanıttı.

İncele Angle Right