Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Işığın Kesiştiği Hacimler

Durham Üniversitesi kampüsüne yerleşen yeni araştırma merkezi, kullanıcıların çevre, yapı ve birbirleriyle kurdukları ilişkileri beslemek üzere şekillendirilen tasarımını, seçilen malzemeler ve benimsenen sürdürülebilir yaklaşımlarla pekiştiriyor.

Daniel Libeskind tarafından tasarlanan Ogden Temel Fizik Bilimleri Merkezi, kozmoloji ve uzay araştırmacıları için yeni bir çalışma ve etkinlik alanı sunuyor. Yapı, birbiri üzerine istiflenmiş ve birbirine geçen kütlelerden oluşuyor. Yan cephelerde şerit halinde uzanan, kütle sonlarında ise cephenin tamamını kaplayan açıklıklar ışığı içeri davet ediyor ve yapıda çeper boyunca yerleştirilen 80 ofisin doğal ışık ile aydınlanmasını sağlıyor. Yapının merkezinde ise bir tepe ışıklığı altında katları bağlayan ve ortak alanlarla aktifleşen avlu konumlanıyor. Cephede açılan balkonlar ve çatıdaki teras ise kullanıcıların bakışını şehre yönlendiriyor.

Malzeme tercihi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile sürdürülebilir bir tasarım benimseyen proje, son derece tanımlı programını dinamik bir yapı içinde çözüyor. Zemin katta 100 kişilik bir seminer odası, üst katta ise sosyalleşme ve etkinlik alanları ile birlikte video konferans odaları bulunuyor. Üçüncü katta ise ilave çalışma ofisleri ile terasa çıkış bağlantısına ulaşılıyor. Hafiflik ve açıklığın iki ana kriter olduğu tasarımda mekanlar basit ama dayanıklı malzemeler ile şekillenirken kullanıcı deneyimi ön plana çıkıyor. İç mekandaki brüt beton yüzeyler, ortama sıcaklık katan ahşap ve ışığın içeri ulaşmasına izin veren buzlu cam ile tamamlanıyor.

Fotoğraflar: © Hufton + Crow

Bu Ayın Bülteninden

e81af57af94a851b27ec959cc8716e6b
Söyleşi

Nesilden Nesile Mimarlık

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'un konuğu olan Hazan Mimarlık ortakları Yakup ve Tolga Hazan, iki nesli buluşturan ofis yapılanmalarını anlatıyor.

İncele Angle Right
802311fb6e9e16e7cae1faad3c0f103d
Referans

Değişimin Yaratıcı Potansiyeli

Bakırküre Architects tasarımı Şişecam Genel Merkezi, içinde yaşam barındıran bir yerleşke olarak farklı işlevleri bir araya getiriyor. Kalebodur ürünlerinin kullanıldığı projede ofis, çekirdek ve çeper ikiliği üzerinden biçimleniyor. Etkileşimi yüksek alanlar merkeze yerleşiyor.

İncele Angle Right
aa026a6baf6d3cc518c3e8363591264a
Söyleşi

Deneyimi Tasarlamak

I-AM İstanbul ekibi ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide ekibin insanı ve deneyimi odağa yerleştiren tasarım pratiklerini, süreçlerini ve Kale Grubu için Unicera 2017 kapsamında tasarladıkları standı konuştuk.

İncele Angle Right
4278e316ac8d8fc4ac800ddde4516bdd
Haber

Unicera 2017’de Büyük Boyutlu Porselen Karolar

Altmışıncı yılını kutlayan Kaleseramik, UNICERA İstanbul Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda yenilikçi ürünlerini sergiledi. Kalebodur da ileri teknoloji ile üretilen farklı renk ve ebatlardaki karolarını tanıttı.

İncele Angle Right