Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Kale Tasarım DNA’sı

Kale, köklü geçmişi ve güvenilirliğini tasarım önderliğiyle perçinlemek üzere, Ayşe Birsel’in endüstriyel tasarım alanındaki deneyimleri ile birleştirerek “Kale Tasarım DNA’sı” projesini geliştirdi.

Kale Talks etkinliğinin ikincisine 18 Nisan’da konuk olan Ayşe Birsel, tasarım süreçlerini, sevdiğiniz işe sahip olmak için tasarım pratiklerinden hayatın tümünde faydalanma yollarını aktardı. “Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın” kitabının yazarı Birsel, bir çay fincanıyla başlayan endüstriyel tasarım pratiğini, tasarım yaparken uyguladığı yapı sökümü ve yeniden yapılandırma yöntemlerini yalnız ürün tasarımına değil, kurumsal firmaların marka kimliği ve iş yapma biçimlerinin tasarlanmasında, bireylerin bugünlerini ve geleceklerini tasarlamalarında da etkin bir yöntem olarak uyguluyor.

Kale Grubu, “İşte bu Kale” dedirten ürünler geliştirmeye devam ederken Ayşe Birsel’in tasarım yaklaşımları ile destek verdiği bu proje kapsamında 10 maddede özünde olanları ve önümüzdeki dönem güçlü bir şekilde sahipleneceklerini belirledi. Kale Tasarım DNA’sının ardından Kale Design Guidelines projesi ile Kaleseramik markaları adına tasarım-ürün özelinde tasarım kılavuzları hazırlandı ve Kale Tasarım Kılavuzları Kitapçığı ortaya çıkarıldı. Güçlü ve kimlik sahibi bir tasarım dili oluşturarak rakiplerden farklılaşmayı ve marka değerine katkı sağlamayı amaçlayan projede firmanın farklı markaları arasındaki ayrışma sorununu ortadan kaldırmak için markalar arası ayırt edici bir dil birliği de oluşturuldu. Sadece global markalarda (Apple, 3M, otomobil markaları) örneklerini görebileceğimiz bu proje, sektör olarak değerlendirildiğinde Türkiye ve dünyada bir ilk teşkil ediyor.

Bu Ayın Bülteninden

8f8bc385e35ba460f9d0245f33be8bd1 (1)
Proje

Kamusallık Dalgası

Portekizli kaşiflerin yola çıktığı Belém kıyısında konumlanan, Amanda Levete Architects tasarımı sanat, mimarlık ve teknoloji müzesi MAAT, dışa dönük tasarımıyla Tejo nehri ve geniş coğrafyalarla kurulan iletişimi yeniden yorumluyor.

İncele Angle Right
3fa7b16dfc1e11a002ff20329a66e69a
Söyleşi

Yeni Neslin Mimarlığı

Mimari alandaki mesleki pratiğinin yanı sıra Fransa'da açtığı okulda alternatif bir mimarlık eğitimi modeli kuran Odile Decq, Balıkesir'de gerçekleştirilen söyleşide Celal Abdi Güzer'in sorularını yanıtladı.

İncele Angle Right
ff911c580148cfb5786572968f519942
Haber

SMD'ler Çalıştayı İstanbul'da Düzenlendi

SMD'ler Çalıştayı Kalebodur sponsorluğunda, Türk Serbest Mimarlar Derneği, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve İzmir Serbest Mimarlar Derneği üyelerinin katılımıyla İstanbul Kalebodur Merkez Binası'nda gerçekleştirildi.

İncele Angle Right
5da9fea4943b95c70cbc3d513389653e
Söyleşi

Mimarlığın Temel Meselelerine Dair

Mesleki yaşamına İzmir'de devam eden Evren Başbuğ, ofisi steb'i, mimarlık üretiminde, yarışmalarında ve özellikle eğitiminde karşılaştığı meseleleri ve konular üzerine izlediği yapma biçimlerini değerlendiriyor.

İncele Angle Right