Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Doğallığın Peşinde

Ataşehir'de salt gastronomi ve rekreasyona dayalı bir yaşam merkezi olan Watergarden, doğal mekanlar üretilmesinin yollarını araştırıyor. Hollandalı T Concept firması tarafından tasarlanan projenin mekan organizasyonu ve iç mimari projeleri Görkem Volkan Design Studio tarafından üstlenildi.

Açık, yarı açık ve kapalı mekanların bir arada dengeli bir şekilde kurgulandığı projede temel odaklar yeme-içme ve rekreasyon fonksiyonlarına ayrılıyor. Toplam 165.000m²'ye yayılan bir alanda çeşitli aktivitelere göre tasarlanmış birbirinden farklı ama ilişkili bölgeler bulunuyor. Alanın tam ortasında projenin görsel ve işlevsel ağırlık merkezi olarak konumlanan 5.000 m²'lik gösteri havuzunun etrafındaki alanlar, işlev ve kullanıcı profillerine göre farklı atmosferler kuruyor.

Havuzun bir yanında restoranlar konumlanırken diğer yakasında bistrolar ve biraz ilerisinde de Organik Pazar ve Nostalji Sokağı yer alıyor. Bu alanlar kesintisiz ve alternatif rotalarla birbirlerine bağlanıyor. Bu nedenle, standart alışveriş merkezlerindeki alışılmış dikey hiyerarşinin yerine Watergarden projesinin iç mekan organizasyonunda yatay bir hiyerarşi benimsenmiş.

Organik Pazar ve Nostalji Sokağı, doğal bir görünüm elde etme fikriyle şekillenmiş. Malzeme, doku, renk, oran seçimleri bu doğrultuda gerçekleştirilmiş. Organik Pazar alanında geçicilik teması üzerinde durulmuş ve hem estetik hem de işlevsel arayışlara cevap veren Kalebodur ürünleri kullanılmış. Luxury Cement Vizon ve Antrasit’i 60x120, 30x120 ve 15x120 ölçülerinde kullanarak doğal bir taş görünümü elde edilmiş. Serinin patine yüzeyi, mekanda yaratılmak istenen ortamı da kurmada etkili olmuş.

Mekanın geçiciliği, semt pazarlarından esinlenilerek, strüktürler üzerinden tanımlanmış. Bu alandaki tüm taşıyıcı elemanlar, döküm demirden özel olarak tasarlanmış. Bu sayede söküldüklerinde boş ve zarar görmemiş bir nötr mekan elde etmek amaçlanmış. Bu nötr mekanın yaşamasını sağlayacak esas elemanların insanlar ve aralarındaki ilişkiler olacağı göz önüne alınarak, bu ilişkilere fon oluşturabilecek tarafsız bir atmosfer yaratılmaya çalışılmış. Mevcut strüktüre en az şekilde değen, montajda veya değişiklik sırasında binayı zorlamayacak yüzeylerde perfore metal, doğal ahşap ve taş kaplamalar seçilmiş.

Yeme-içme konusunda İstanbul'un Anadolu yakasında önemli bir merkez olacağı öngörülen Watergarden projesinde ayrıca 11 salonlu sinema kompleksi, farklı etkinliklerin sahnelenebileceği 4000 kişilik etkinlik alanı, tiyatro salonu, eğlence kulüpleri, çocuklar ve yetişkinlere hizmet verecek mutfak sanatları okulu, spor merkezi, çocuk oyun alanı ve çocuk yuvası yer alıyor. Ayrıca Organik Pazar alanından botanik bahçe katına kadar yapının tüm kesitinin izlenebildiği, yürüyen merdivenleri de barındıran eliptik galeri içindeki tüm botanik ambiyans da özel olarak tasarlanmış.

Tüm bunlara ek olarak peyzaj tasarımı DS Mimarlık tarafından üstlenilmiş, bitkiler ve ağaçlarla donatılmış 15 bin metrekareye ulaşan ve bu alanlara entegre edilmiş bir Şehir Parkı da projenin önemli bir kısmını oluşturuyor.

  1. Proje Yeri: İstanbul
  2. Proje Türü: Ticari
  3. Proje Yılı: 2016
  4. Proje Alanı: 15.000 m²
  5. İşveren: Ziylan Group
  6. Fotoğraflar: © Ali Bekman

Bu Ayın Bülteninden

8c59b045203d6199e573f7f6e2cb86fc
Söyleşi

Farklılıkların Buluşması

"Yarışmayla proje elde etme süreçleri, çoğu zaman bir başarı hikayesini beraberinde getiriyor ama bu, bütün yarışma süreçlerinin başarıyla da sonuçlandığı anlamına gelmiyor." Alişan Çırakoğlu Bu ayın Mimarlar Konuşuyor serisinde Celal Abdi Güzer'in konukları, Alişan Çırakoğlu ve Ilgın Avcı.

İncele Angle Right
ba52e57f2059cb07cd7901524adecde1
Proje

Yenileyen Parıltılar

İspanya’nın Alicante bölgesinde gerçekleştirilen proje müzikle iç içe yaşayan bir toplumun kültürel etkinliklerini zenginleştirip sıklıkla bir araya gelmelerine olanak tanıyor. Mekan, kültürel değerler ışığında müzik kadar başka sanat dallarına da bünyesinde yer açıyor.

İncele Angle Right
ed7b612a0d90fedf191e90f6a4480193
Haber

Designjunction’da Seramik Geçidi

Turkishceramics, Londra Tasarım Haftası kapsamında gerçekleştirilen Designjunction’da Adam Nathaniel Furman’ın tasarımlarıyla yer alıyor.

İncele Angle Right
6b15def1ffa2c9e9f35f978d74e4aaca
Söyleşi

Tasarımın Yapıtaşları

Super-Eight ekibinden Bilge Kobaş ve Mert Cığızoğlu ile mimari tasarımın olmazsa olmazlarını, yapı fiziği ve bilişim alanlarına odaklanan araştırma temelli pratiklerini konuştuk.

İncele Angle Right