Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Üç Düzlem

Güney Çin Teknoloji Üniversitesi’nin Mimari ve Tasarım Araştırmaları Enstitüsü tarafından geliştirilen proje, Çin’in tarihi referanslarından besleniyor. Üç ana kütleden oluşan müze, Çin’in efsanevi boylarının birleşimini temsil ediyor.

Çin’in kuzeyinde yer alan Hebei eyaletindeki Zhuolu’da konumlanan müze, içerdiği deneysel sergi mekanı ve ofis kullanımı için karma alanlarıyla toplam 9174 metrekarelik inşaat alanına sahip.Çin’in efsanevi üç boyu olan Huangdi, Yandi ve Chiyou’yu birleştiren ve uygarlığın beşiklerinden biri kabul edilen Zhuolu’ya referansla müze, üç ana kütleden oluşuyor. Bu üç büyük ailenin bir araya gelişini sembolize edecek biçimde bu üç kütle, fiziksel olarak birbiriyle birleşiyor.

Cephede kullanılan doğal taşın işlenmemiş formu ile antik uygarlığın yerel malzeme karakteristiğinin ve bir Çin ikonu olan ejderhanın bedeninin ve gücünün yansıtılması hedeflenmiş.

Mimari planının doğal yapı çevresi ve yerel şartlara göre şekillendiği müze yapısı, geometrik formuyla mevcut peyzaj dokusuna eklemleniyor. Müzenin en yüksek kotu olan yükseltilmiş seyir terası ise yapının manzaraya daha fazla açılmasını sağlayarak mekansal dinamikleri çoğaltıyor.

Müze yapısının merkez avluyu çevreleyen üç bloku, zamanın ve mekanın deneysel inşasını oluşturmayı amaçlıyor ve ahenk, canlılık ile birlik kavramlarını sembolize ediyor. Bu üç bloku birleştiren üç köprü ise Çin uygarlığının ayrılıktan birliğe geçişini anlatıyor.

Fotoğraflar: © Zhan Changheng - Ma Minghua

Bu Ayın Bülteninden

ddc14df1fd7048076b8ab5f0c0433785
Referans

Birleştiren Detaylar

Kalebodur’un seramik karolarının kullanıldığı Studio Loft, fotoğraf stüdyosunun ve sergi alanlarının yanı sıra yaşam alanlarına da yer açıyor. Yerce Mimarlık ve Zaas tasarımı yapıda özel ve kamusal ayrımı işlevleri bir araya getirerek yeniden ele alınıyor.

İncele Angle Right
70bf75f52b43ae3951af156fac4ade46
Söyleşi

Tarihin Eşikleri

"ODTÜ kurulurken ortaya konan en büyük farklılık eleştirel duruştu." Haluk Pamir ODTÜ’de uzun süre eğitim veren Prof. Dr. Haluk Pamir ile Celal Abdi Güzer Türkiye mimarlık tarihindeki düğüm noktalarını değerlendiriyorlar.

İncele Angle Right
5391b910243a8c0156a1e8419cbd6fca
Haber

Eski Yunan'dan Günümüze Mimarlık ve Teknoloji

Şebnem Yalınay Çinici moderatörlüğündeki "Mimarlık ve... Teknoloji" panelinin konuşmacıları Kaan Atalay, Uğur Tanyeli, Nilüfer Kozikoğlu ve Elif Erdine Eski Yunan'dan moderniteye ve günümüze teknoloji ile mimarlık ilişkisine değindi.

İncele Angle Right
99cae57c3a94475c0b3cd136b0352d59
Söyleşi

Tasarımla İlk Buluşma

Mimarlık eğitimini ve mimarlıkla tanışma anını sorgulayan bir tavırla çeşitli atölyeler yürüten Mil’i kurucuları Dilara Tekin Gezginti ve Eda Özgener ile konuştuk.

İncele Angle Right