Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Çağdaş Çizgiler

Archist tasarımı Binnaz Hatun Camisi, Kayseri’nin Hisarcık yerleşiminde, bölgenin mimari karakterine uygun malzeme dokusu ve dili ile kurgulanmış.

2015 yılında projelendirilen cami, bölge dokusunun çağdaş yönelimler doğrultusunda yorumunu sunuyor. Sade formu ve yönelimi, çevre verilerine uyarak yerleşen korunaklı ama geçirgen avlu duvarları, göğe uzanan yalın minaresi ile yapı, yerel mimarinin çağdaş çizgilerle temsil edildiği bir kompozisyona sahip. Kullanıcı ihtiyaçları ve alışkanlıkları gözetilmiş, alışılmıştan daha sade bir dille bunlara cevap verilmiş.

Yalınlık iç mekanda da devam ettirilmiş. Kullanıcıların mabet alanıyla daha kolay özdeşleşmesine aracılık eden sade malzemeler ve incelikle çözülen detaylar tercih edilmiş. Açık ve yalın renkler, dokularla zenginleştirilmiş. Kalebodur ürünleri de yerel dokuyu çağrıştıran dokusu ve renklerinin yanı sıra modern etkiyi destekleyen niteliği ile projenin tamamlayıcısı olarak dikkat çekiyor.

Proje adı: Binnaz Hatun Camisi
Proje yılı: 2015
Proje yeri: Hisarcık, Kayseri
Mimari, İç Mimari ve Peyzaj: Archist
İşveren: AG Gayrimenkul
Fotoğrafçı: Ceyhan Gönen

Bu Ayın Bülteninden

bed5b5f904f4443df31d061ccdddbdb5 (1)
Proje

İklim Örgüsü

Studio VDGA tarafından tasarlanan Star Mühendislik firmasının yönetim binası ve fabrikası, Vietnam’da bulunuyor. İklim koşullarının göz önüne alındığı tasarımda mekan örgüsü, iç avlularla zenginleştirilmiş.

İncele Angle Right
bd9fa36369a0ff46cb472e4cab37382b
Söyleşi

Eleştirel Düşünce Temelinde

"Eskiden mimarların bir şeyler bildiğine güvenilirdi. Aynı zamanda kentin ve mimarlığın mevcut durumunu iyileştirecek bir pozisyon alması beklenirdi." - Ian Ritchie Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor programında Celal Abdi Güzer'in konuğu olan Ian Ritchie, büyümenin kaçınılmaz olduğu bir dünyada, niteliği ve sezgileri odağa almanın yollarını işleri üzerinden tartışıyor.

İncele Angle Right
49efec3175035cca377b0037548ce6df
Haber

Yılmaz Zenger Arşiv Sergisi

Yılmaz Zenger'in dünyasını anlamayı ve aralamayı amaçlayan Yılmaz Zenger Üzerine Bir Arşiv Sergisi, Zenger’in 1960’lardan yakın geçmişe mobilya ve heykel tasarımlarından bir seçki sunuyor.

İncele Angle Right
5464588e7ae681f416a4bceebb51f9d3
Söyleşi

Detaylarda Niteliği Aramak

Epigram ofisinin kurucusu Merve Akdağ Öner ile genç mimarlık ofislerinin karşılaştığı zorlukları, araştırma ve geliştirmenin tasarımın ve çevrenin niteliğine kazandıracaklarını konuştuk.

İncele Angle Right