Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Yakut Müze

Adjaye Associates ve Alamo Architects işbirliğiyle Teksas’ta tamamlanan sanat merkezi Ruby City, yerleştiği coğrafyanın hem doğal hem de tarihi değerlerinden ilham alıyor.

Linda Pace Vakfı’nın giderek büyüyen koleksiyonuna ev sahipliği yapacak olan merkezde, bölgedeki yaratıcı topluluk üretimleri ile yerel ve uluslararası sanatçıların çalışmalarına da yer ayrılacak. Sanat merkezini inşa etme fikri bundan on iki yıl önce sanatçı ve filantrop Linda Pace tarafından ortaya atılmış. Yaklaşık 1.300 metrekare alana sahip merkezin tasarımına ise güneybatı Amerika’daki İspanyol kolonicilerinin 16. yüzyılda kurduğu misyoner yerleşimler ilham olmuş.

David Adjaye tasarımda Linda Pace’in hem topluluğu ve ziyaretçileri kendine çekecek hem de bölgenin coğrafi özellikleriyle iletişim kuracak mücevher gibi bir strüktür yaratma arzusunu izlediğini belirtiyor. İki fener strüktürün üzerinde yükseliyor ve galerilerin içine doğal ışık alırken aynı zamanda çatı çizgisine hareket katıyor. Kütle ise yakut pırıltısına sahip kırmızı renkli hazır beton ile kurgulanmış. Zeminden itibaren ilk on metrelik yükseklik, yoldan geçenlerin temas edebileceği cilalı yumuşak bir yüzeyken üst kotlarda kırmızı cam parçalarıyla bezenmiş sert, keskin bir yüzey bulunuyor.

Müzenin yanı başında bir heykel bahçesi yer alıyor ve yine kırmızı renkle tanımlı dolaşım aksı, bahçeyi müzeye bağlıyor.

Fotoğraflar: © Dror Baldinger

Bu Ayın Bülteninden

3a90a5c1b5e290dde32f8b56bd62cec7
Söyleşi

Şiirsel Anlatılar

“Şiirin dili de mimarlığın dili de önce yürekten, ondan sonra da coğrafyadan geçiyor.” -Cengiz Bektaş Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor programında Celal Abdi Güzer'in konuğu olan Cengiz Bektaş, mimarlık ve şiir arasında kurduğu ilişkiden başlayarak kendi pratiğini etkileyen kültürel ortamı ve hem uluslararası ortamdaki hem de Anadolu'daki gözlemleriyle şekillenen deneyimlerini değerlendiriyor.

İncele Angle Right
1b45d1a4300c5477b9b87f1b53a28751
Söyleşi

Çeşitlilik Temelinde

Archist ofisinin kurucu ortaklarından Ceyhan Gönen ile mimarlık eğitiminden itibaren çeşitlenen profesyonel deneyimlerini konuştuk.

İncele Angle Right
f86deb172e8e064ebf418bdb24a1411b
Haber

Walter Gropius

Yüz yıl önce Bauhaus Okulu’nu kurarak modern mimarinin temellerini atan Walter Gropius, endüstriyelleşmenin kazanımlarını hem eğitim anlayışı hem de tasarımlarına yansıtarak halen takip edilen bir dilin öncüsü oldu.

İncele Angle Right
6ea5f63edf345301d92bc4b36a56ab08
Haber

2019 Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü Ersen Gürsel’in Oldu

Ersen Gürsel, 2019 Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü (Global Award for Sustainable Architecture)'nün beş sahibinden biri oldu.

İncele Angle Right
901d65dce0020b72f482166d93cdd2a2
Haber

Kalebodur ile Mimarlık

Kalebodur ile Mimarlık, 137 haftadır güncel mimarlık haberlerini ve projeleri izleyiciyle buluşturuyor.

İncele Angle Right