Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Iredale Pedersen Hook Architects tasarımı Noonygar Kültürü ve Çevre Tasarımı Merkezi, kültürel değerleri yaşatmak amacıyla bölgenin topoğrafyasından esinlenilerek kurgulanmış.

Avustralya’da 1905 Aborjin Yasası ile yerlerinden edilmiş ve ancak 1954 yılında evlerine geri dönebilmiş Ballardong ailelerinin hikayelerini ve kültürel değerlerini yaşatmak için Shire Council tarafından desteklenen projede, program da Aborjin topluluklar ile birlikte hazırlanmış. Tasarım ekibi halkın temsilcileriyle beraber, kültürel değerlerin nasıl temsil edilebileceğini kararlaştırmış.Ana tasarım kararı, yapının form itibariyle yerel değerleri öne çıkarması ve peyzajla bütünleşmesi yönünde olmuş. Nehir akışı ve bölgedeki sel-kuraklık döngüsü, formu belirleyen önemli birer referans olarak değerlendirilmiş. Yapı, ahşap bir yüzeyle nehre doğru açılan iki adet siyah, eğrisel formun birleşiminden oluşuyor. Bu formlar yerden yüksekte bulunuyor ve zemine, rüzgar ve güneş kırıcı malzemelerle kaplı uzun bir rampa aracılığıyla temas ediyor.

Sergi salonları başta olmak üzere, okullara ayrılmış etkinlik alanları, bilgi merkezi ve çok amaçlı salonlar gibi birden çok işlevi barındıran yapıda sürdürülebilirlik ilkeleri de göz önünde bulundurulmuş. Nehre bakan açıklık, geri dönüştürülmüş yerel ahşap malzemeden oluşan dikey döşenmiş güneş kırıcılarla çevrelenmiş.

Yapıdaki pencere ve açıklıklar, manzara boyunca farklı tarihi alanları izleme fırsatı yaratarak tasarımcılarının tabiriyle birer “kültür pusulası” olarak işliyor.

Fotoğraflar: © Peter Bennetts

Bu Ayın Bülteninden

2b708c4810ae39b90594caef52af43e3
Söyleşi

Kaynakların Potansiyeline Dair

“Sadece kentleşme ve büyümeyle gelen konut ihtiyacı sorunlarıyla değil, aynı zamanda iklim değişikliğinin getirdikleriyle de karşı karşıyayız.” - Kunlé Adeyemi Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2019 kapsamında İstanbul’a gelen Kunlé Adeyemi, Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor serisinde Celal Abdi Güzer'in konuğu oldu.

İncele Angle Right
f486d12bd0099bffd52513d760acbaae
Haber

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi Karaköy’de Kapılarını Açtı

Sanat ve tasarım alanında ortak bir üretim ve öğrenme alanı oluşturmak amacıyla Kale Grubu’nun, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle Karaköy’deki ilk merkez binasında hayata geçirdiği Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, hizmete girdi.

İncele Angle Right
e9a07d01d54e5948cf8b36c40662f92b
Söyleşi

Uluslararası Kökler

BINAA ofisinin kurucusu Burak Pekoğlu ile uluslararası ortamda edindiği deneyimleri ve bunlar doğrultusunda Türkiye’de şekillendirdiği iş yapma biçimini konuştuk.

İncele Angle Right
d24e89c752283c3825e45d0e41d13e50
Haber

WAF 2019 Finalistleri Açıklandı

Bu yıl, 4-6 Aralık tarihleri arasında Amsterdam'da düzenlenecek World Architecture Festival ödül programında finale kalan projeler belli oldu. Listede Türkiye'deki mimarlık ofislerinin projeleri de yer alıyor.

İncele Angle Right