Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Doğan Tekeli ile 60 Yılı Aşan Mimarlığı Üzerine

Kalebodur’un desteklediği SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi çalışmaları kapsamında sınıflandırma ve dijitalleştirme süreçleri devam eden Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi’ni erişime açma hazırlıkları çerçevesinde düzenlenen ilk etkinlikte Doğan Tekeli, Pelin Derviş’in sorularını yanıtladı.

Herkesin katılımına açık programların ilkinde, mimarın yayın faaliyetlerine yaklaşık iki yıldır editöryel katkı sağlayan Pelin Derviş, Tekeli’nin mimarlık ve kent algısının, daha iyi yaşam alanları oluşturma tutkusunun temeli ve gelişimi üzerine soruları gündeme getirdi. Derviş’in “kişisel bellek taraması veya haritalama denemesi” olarak tanımladığı bir seyirde, mimarın 60 yılı aşkın meslek hayatında proje geliştirmeden mimarlık yazınını desteklemeye ve meslek örgütlenmeleri, kültür kurumları ve akademik ortamın niteliğini yükseltmeye uzanan üretim, gayret ve girişimleri masaya yatırıldı. Neredeyse bir yüzyıla yayılan deneyimleri üzerinden Tekeli’nin kurduğu çalışma ortamları, kullandığı araç ve yöntemler, bunların birbirine ve daha büyük çevrelere etkileriyle zaman içerisinde geçirdiği değişimler değerlendirildi.

Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi programları, 23 Kasım’da “1950’lerden 2000’lere Tekeli-Sisa Mimarlığı” konferansıyla devam edecek; Aralık ayında Tekeli’nin mimarlık yayıncılığına odaklı bir sunumla tamamlanacak.

Bu Ayın Bülteninden

ddc69d48432cfad7c06533ed4d91cd47 (1)
Referans

Endüstriyel İzler

Kalebodur ürünlerinin tercih edildiği Erginoğlu & Çalışlar tasarımı İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü projesi, Cevizli Tekel Sigara Fabrikası’na ait tescilli yapıların yeniden işlevlendirilmesini ve endüstriyel bölgenin eğitim işlevine uyumlu bir biçimde planlanmasını kapsıyor.

İncele Angle Right
1dfb65f07ddc0a8afaf6157321aa24c3
Söyleşi

Kamusallığın Temeli

"Bu toplumun mimarlık öğrencilerine ve mimarlara, diğer branşların hepsinden daha fazla ihtiyacı var." - Hüseyin Egeli Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinin konuğu İzmir Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Hüseyin Egeli oldu.

İncele Angle Right
50edfc4ac3f325b1a4e048b552ff241a
Proje

Ritmik Gelişim

UAD ofisi tarafından tasarlanan Cyrus Tang Vakfı’nın genel merkezi, parçalı dokusuyla yerleştiği peyzajın içine sızıyor ve yeşil sistemlerle doğal değerlerin korunmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

İncele Angle Right
261df3d1f42be0df920e48242bb89643
Söyleşi

Atilla Yücel Mimar Akademisyen Yaşam Ustası

Atilla Yücel’in aramızdan ayrılışının birinci yılında düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında İTÜ Taşkışla’da açılan ve geçtiğimiz günlerde son bulan sergiyi, küratörü Funda Uz ve sergi danışmanı Saitali Köknar’a sorduk.

İncele Angle Right