Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Düş-e-zemin

UrbanTank tarafından tasarlanan Düş-e-zemin, "Çocukların kentte kendi mekanlarını düşleyecekleri bir zemin nasıl oluşur?" sorusuna cevap aramak üzere, Kültürpark’ta sergilenen bir kamusal yerleştirmedir.

UrbanTank, projeyi anlatıyor:

Melis Varkal ve Tuba Doğu koordinatörlüğündeki Düş-e-zemin projesi, okul öncesi eğitmeni, klinik psikolog, mimar, mimarlık öğrencileri, tasarımcı ve sanatçı olmak üzere farklı disiplinlerden gelen katılımcılarla tasarlanmıştır.

Kamusal yerleştirme için seçilen Kültürpark, kentin en görünür, nefes alan, ve nitelikli kamusal boşluklarından birisi olarak halihazırda çocuklar için belirgin ve önemli bir odaktır. Çocuklar üzerinden incelediğimizde belirli aralıklarla konumlandırılmış oyun parkları, lunapark ve spor sahaları kadar kentte nadir olarak karşımıza çıkan geniş yeşil alanları ile Kültürpark, yalnızca çocuk için değil kentli için de oldukça özel bir açık alandır. Özellikle son dönemde yoğunlukla gördüğümüz, çocuğu merkeze koyan ve kentsel mekandaki varlığını güçlendirecek atölye ve açık hava tiyatrosu gibi etkinlikler de mekânın kullanımını arttırmak adına atılan olumlu adımlardandır.

Düş-e-zemin’in temel hedefi bu ilişkiyi daha da öteye taşımak, bunu yaparken de çocuk için yeni bir alan tariflemek ve bu alanı bir deneyim mekânına dönüştürmektir. Araştırma, tasarım, uygulama ve deneyim olmak üzere dört aşamadan oluşan sürecin ilk aşamasında katılımcılar, çocukların Kültürpark deneyimlerini analiz etmiş ve çocukların mekânı dönüştürme eylemleri üzerinden potansiyel yeni mekânsal açılımları keşfetmiştir. Bu aşamayı takiben tasarım yaklaşımları geliştirmişlerdir. Üçüncü aşamada uygulanan kamusal yerleştirme, Kültürpark içerisinde belirlenmiş yeşil alan üzerinde kurulmuştur. Deneyim sürecinde ise, farklı yaş gruplarını hedef alan bir seri etkinlik aracılığıyla katılan çocuklar, tasarlanan yerleştirmeyi deneyimlemiş ve dönüştürmüşlerdir.

Düş-e-zemin’in mekânsal kurgusundaki yaklaşım, 20. yüzyılın ortalarında Hollanda’da Aldo Van Eyck tarafından öne sürülen ve geliştirilen oyun alanlarının tasarımına paraleldir. Bugün hala güncelliğini koruyan bu oyun alanları, işlevselci bir biçimde ele alınan ve kullanımı önceden belirlenmiş oyun alanlarının aksine kullanıcının deneyimiyle tariflenen esnek bir mimari yaklaşımı mümkün kılmıştır. Bu gözlemden yola çıkarak Düş-e-zemin, çocuk kullanıcıların duyusal ve eylemsel kesişimlerini odağına alarak kullanıcıların hayal gücünü tetiklemek adına minimalist bir yaklaşımla tasarlanmıştır. Burada hedef, mekânı çocuğun yorumlayabilmesi ve kendisine göre dönüştürebilmesidir. Temel bedensel aktiviteler ve duyuları odağına alan, açık/kapalı, alçak/yüksek, aydınlık/loş gibi farklı mekânsal niteliklerin bir aradalığı ile bir kompozisyon oluşturulmuş, bu tasarım girdilerinin etkileşimi ile çocuğun zihnini harekete geçirmek amaçlanmıştır. Kot farklılıkları ile kendi içerisinde ayrışan mekânda, farklı yaş gruplarının mekâna yaklaşım ve algılama biçimleri çeşitlendirilmiştir. Mekânın dört bir yanından görülebilen ve farklı yüksekliklere erişen kırmızı ses boruları merak uyandırarak mekânı davetkar kılarken, farklı eylemler üzerinden boruların kullanımı ile mekândaki kullanımlar duyular üzerinden de çeşitlenmiştir.

‘Döngü’ teması atölyenin üretim sürecinde kendisini göstermiştir. Temaya süreçte biyolojik açıdan yaklaşılmış, ve farklı yaş gruplarının projeye katılımıyla karşılıklı öğrenme ve birlikte üretme süreci deneyimi olarak yorumlanmıştır. Bunun ötesinde proje, temaya daha farklı bir ölçekte dokunmak istemiş, Düş-e-zemin’in kent için öğretici bir başlangıç olmasını ummuştur. Düş-e-zemin, kentte çocuklara kullanımı açık bırakılmış, yani işlevlendirilmemiş bir ‘ara mekân’ sunulduğu takdirde bunun çocuk kullanıcı tarafından kısa zamanda nasıl sahiplenilebileceğini bize göstermiştir.

--

Proje Yeri: İzmir, Konak

Proje Tipi: Geçici Strüktür / Enstalasyon

Proje Tipi Grubu: Kültür

İşveren: İyi Tasarım İzmir_4

Ana Yüklenici: UrbanTank

Uygulama Projesi: UrbanTank

Proje Başlangıç Yılı: 2019

Proje Bitiş Yılı: 2019

İnşaat Başlangıç Yılı: 2019

İnşaat Bitiş Yılı: 2019

Toplam İnşaat Alanı: 15 m2

Bu Ayın Bülteninden

de0edf40ddcdfbb03f1f8eb2c91c8770
Proje

Gümüşyan Konağı Restorasyonu

Abbasağa parkının üst kotunda, güneye bakan ana giriş kapısı karşısında bulunan yapı, Pervititch haritalarında 9 numaralı paftada “Villa Ipranosian” adıyla yer alıyor.

İncele Angle Right
b70a4e04d48e504e071ccafd6babb540
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Emre Arolat

"Doğrusunu söylemek gerekirse dijital yayınlar, uzun zamandır alışık olduğumuz konular. Özellikle bizim New York ve Londra ofisleriyle yaptığımız yayınlar, birbirini ancak ekrandan gördüğümüz, konuştuğumuz, şakalar yaparak yürüttüğümüz toplantılar oluyor. Bu yüzden bir tür yatkınlığımızın, alışkanlığımızın olduğunu söylemek yanlış olmaz."

İncele Angle Right
78299fdf5f6455d95f001a3bb651ac93
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Suha Özkan

"Bir gizem teorisi var. Buna göre diyorlar ki Bodrum’daki fazla konutun nedeni, İstanbul depreminde, insanları buraya taşımak. Onun için Bodrum’da bu kadar fazla inşaat malzemesi dükkanı var ve bu kadar rahat inşa edilebiliyor. Bu benim inandığım bir şey değil."

İncele Angle Right
9ad1de1d80ab8497e0e1b04c5b448e1d
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Nevzat Sayın

"Bir hayat bu kadar anlamlı ve bu kadar iyi geçirilebilirdi. Bir rastlantıyla var olduğumuz dünyayı, başkalarının hayatlarını daha anlamlı kılabilecek ne varsa yapmaktan sakınmamalıyız. Benim için sanki öyle bir modeldi."

İncele Angle Right
4e0e85200d733851a0cbb6bd48304436
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Han Tümertekin

"Alpaslan (Ataman) benim mimarlık düşüncemin gelişmesindeki önemli figürlerden biriydi. İnsani dostluğum dışında benim için öyle bir önemi vardı."

İncele Angle Right
d7d0919a5e59bad8add7e00113e4d0a9
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Uğur Tanyeli

"500 yılda bir rastlanan bir döneme isabet etmeyi başardık. Son olarak bütün dünyanın böyle büyük salgın yaşadığı bildiğim kadarıyla Avrupa’da hatta Orta Doğu’da kara veba olarak bilinen bir durumdu. 14. yy içinde gerçekleşti. Korkunç denebilecek sonuçları oldu öte yandan olumlu sonuçları da oldu."

İncele Angle Right
b180fbd8bf06b615579db5773d3eae00
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Deborah Berke

Yale School of Architecture'ın Dekanı Deborah Berke 21 Nisan'da Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in konuğu oldu.

İncele Angle Right
e7af97eae37a2475a4795d39f2798d47
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Gökhan Avcıoğlu

"Yeni ofis düzeninde 1 ayı aşkın bir zamandır, 1 yıldır konuştuğumuz bir konu gündeme geldi. Bir süredir stajyerlerle bir program yapıyoruz, 50 stajyer ağırlıyoruz. Acaba bunu bir sertifika programına dönüştürebilir miyiz?"

İncele Angle Right
031b3cb38024c101779f8325dacaf2a3
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Murat Tabanlıoğlu

"6 hafta önce ofisi kapatıp 1 gün içinde eve taşındık. Ofise gidince bilgisayarlar çalışıyor, sanki robotlar bir şey çiziyor gibi ama herkes evden çalışıyor. Garip ve hiç de alışmadığımız bir durum. "

İncele Angle Right
fc26562afde8a16bc27df858eaca22d9
Haber

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online Olarak Devam Ediyor

Prof.Dr. Celal Abdi Güzer moderatörlüğünde düzenlenen ve 2013 yılından beri Kalebodur'un Youtube kanalında yayınlanan "Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor"un keyifli sohbetleri Nisan sonuna kadar devam etti. Nisan ayında 8 konuğun katıldığı sohbetler Mayıs ayında da devam edecek.

İncele Angle Right