Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Gümüşyan Konağı Restorasyonu

Abbasağa parkının üst kotunda, güneye bakan ana giriş kapısı karşısında bulunan yapı, Pervititch haritalarında 9 numaralı paftada “Villa Ipranosian” adıyla yer alıyor.

Amasyalı bir aile olan İbranosyanlar, 19.yy ortasından 20.yy başlarına kadar tekstil alanında faaliyet göstermiş ticari ve üretim kuruluşudur. Yeprem İbranosyan’ın 1890’lı yıllarda İstanbul’a yerleştiği, aynı dönemde ticari bir ofis ve kumaş deposu kurduğu biliniyor. 1896 sonrasında da ailece İstanbul’a taşınmışlar ve Maruke İbranosyan ile birlikte İbranosyan Kardeşler Ticaret Evi’ni kurmuşlar. Anadolu’da yaklaşık 50 şubede beşbinden fazla Ermeni aileye iş olanağı sağlamışlar. Ancak I. Dünya Savaşı sırasında şirketin tüm şubeleri kapatılmış. Kardeşlerin ölümünden sonra tüm mal varlığı açık arttırmayla satılmıştır. Günümüzde mülkiyeti Beyoğlu Ohannes Gümüşyan Ermeni Kilisesi Vakfı’na aittir.

Taban alanı brüt 150 m2 olan yapıda bodrum kat, zemin kat, cumbalı 1.kat, cumbalı ve balkonlu 2.kat olmak üzere 4 katta toplam 600 m2 bulunmaktadır. Bu katlara ek olarak en üst kotta yer alan üzeri açık 150 m2 büyüklüğündeki terastan tarihi yarımadayı, boğazın Marmara denizi bağlantısını ve şehrin Barbaros Bulvarı aksındaki silüetini görmek mümkündür.

Mermer kolonlarla tariflenen ana giriş cephesini ve arka cepheyi kuşatan, bütünüyle aynı kotta kullanılabilecek bir bahçesi bulunmaktadır. Servis girişi olarak da kullanılabilecek mutfak kapısı doğrudan yolla bağlantılıdır. Ayrıca, yoldan bağımsız girişi olan 20 m2 dükkan da yapıya aittir.

Yapının duvarlarında dolu tuğla ve 15cm kalınlığında malta taşı kaplama malzemesi olarak kullanılmıştır. Bodrum kat ve 2.kat tavanlarında volta döşeme tekniğiyle döşemeler oluşturulmuştur. Zemin kat ve 1.katta ise tavanlar ahşap kirişlerle teşkil edilmiştir. Restorasyon aşamasında bodrum kat duvarları aslına uygun şekilde tamamlanmış ve gerekli yerlerde güçlendirmeler yapılmıştır. Benzer şekilde ahşap döşeme kirişlerinde de ek bağlantılarla güçlendirmeler yapılmıştır.Teras ve balkon döşemelerinden akan sularla yıllar içinde yıpranan yapının terası, 1950’li yıllarda ahşap çatı ile kapatılmıştır. Sonradan yapılan bu çatının ağırlığıyla taş cephe kaplamalarında bozulmalar meydana gelmiştir. Restorasyon aşamasında çatı sökülmüş ve özgün detaylarıyla taş parapetler yapılmıştır.

Restorasyon öncesinde yapının sadece zemin katındaki iki odasının tavan resimleri görünür durumdadır. Uygulama aşamasında yapılan raspalarla, her katta duvar ve tavan resimleri ortaya çıkarılmıştır. Bu resimler kuru sıva üzerine yapılmıştır. Duvar resimlerinin kompozisyonlarında benzerlikler olmasına rağmen bezemeler birbirinden farklıdır. Tavanlarda ise farklı kompozisyonlar uygulanmıştır. Bezemelerde kullanılan motifler, kompozisyon üslup ve teknikleri II. Abdülhamit döneminde (1876-1909) yapıldığını göstermektedir. Duvar resimlerinin restorasyonunda eksik desenler tamamlanmadan olduğu gibi bırakılmış, sadece eksik sıvalarla birlikte kompozisyonun algılanabilmesi için gerekli konturlar tamamlanmıştır.

__

Proje Adı: Gümüşyan Konağı Restorasyonu

Proje Yeri: Beşiktaş/İSTANBUL

Proje Ofisi: ROTA MİMARLIK, HS MİMARLIK

Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri: Çiğdem Eren

Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Tadilat Projeleri: Hayriye Sözen, Yeşim Bakırküre

Yardımcılar: Hüseyin Erman Soyman, Sercan Gül, Gamze Altın, Tolga Korkmaz

Elektrik Mekanik Projeleri: MEP Mühendislik

Proje Yöneticisi: Hayriye Sözen

Danışman: Erkan Işık (Restorasyon), Hayri Fehmi Yılmaz (Sanat Tarihi), Ahmet Vefa Çobanoğlu (Sanat Tarihi), Celal Erdem (Statik), Serkis Delgi (Mekanik), Uğur Arıcan (Elektrik)

Duvar Resimleri Projesi: Battal Etlik, Elif Demiralev

Peyzaj Projesi: Nihan Musdal

Fotoğraflar: Emre Dörter

İşveren: Alp Oral Kurt

Ana Yüklenici: ADA YİYECEK İÇECEK VE TURİZM HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ

Alt Yüklenici: HS MİMARLIK

Şantiye Yöneticisi: Hayriye Sözen, Yeşim Bakırküre

Şantiye Koordinasyonu: Barış Keleş

Elektrik Tesisat: Ayhan Akbaşoğlu - Akay Elektrik

Mekanik Tesisat: Nail Daşdemir

Yapı Uygulamaları: Mümin Karaer, Namık Çınar, Abdullah Murat

Taş Cephe İşleri: Semih Özdemir, Cemil Çalışkan, Necati Karakuş, Sacit Miniğsar

Ahşap İşleri: Kamil Sönmez - Cem Mobilya

Metal İşleri: Osman Dede - Metal Dekorasyon

Duvar Resimleri Uygulaması: Battal Etlik

Peyzaj Uygulaması: Seçgül Çelik

Proje Başlangıç Yılı: 2012

Proje Bitiş Yılı: 2016

İnşaat Başlangıç Yılı: 2016

İnşaat Bitiş Yılı: 2019

Arsa Alanı (m2): 371 m2

Toplam İnşaat Alanı (m2): 620 m2

Bu Ayın Bülteninden

8f92120102592c039b60b27e9911a03d
Proje

Düş-e-zemin

UrbanTank tarafından tasarlanan Düş-e-zemin, "Çocukların kentte kendi mekanlarını düşleyecekleri bir zemin nasıl oluşur?" sorusuna cevap aramak üzere, Kültürpark’ta sergilenen bir kamusal yerleştirmedir.

İncele Angle Right
b70a4e04d48e504e071ccafd6babb540
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Emre Arolat

"Doğrusunu söylemek gerekirse dijital yayınlar, uzun zamandır alışık olduğumuz konular. Özellikle bizim New York ve Londra ofisleriyle yaptığımız yayınlar, birbirini ancak ekrandan gördüğümüz, konuştuğumuz, şakalar yaparak yürüttüğümüz toplantılar oluyor. Bu yüzden bir tür yatkınlığımızın, alışkanlığımızın olduğunu söylemek yanlış olmaz."

İncele Angle Right
78299fdf5f6455d95f001a3bb651ac93
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Suha Özkan

"Bir gizem teorisi var. Buna göre diyorlar ki Bodrum’daki fazla konutun nedeni, İstanbul depreminde, insanları buraya taşımak. Onun için Bodrum’da bu kadar fazla inşaat malzemesi dükkanı var ve bu kadar rahat inşa edilebiliyor. Bu benim inandığım bir şey değil."

İncele Angle Right
9ad1de1d80ab8497e0e1b04c5b448e1d
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Nevzat Sayın

"Bir hayat bu kadar anlamlı ve bu kadar iyi geçirilebilirdi. Bir rastlantıyla var olduğumuz dünyayı, başkalarının hayatlarını daha anlamlı kılabilecek ne varsa yapmaktan sakınmamalıyız. Benim için sanki öyle bir modeldi."

İncele Angle Right
4e0e85200d733851a0cbb6bd48304436
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Han Tümertekin

"Alpaslan (Ataman) benim mimarlık düşüncemin gelişmesindeki önemli figürlerden biriydi. İnsani dostluğum dışında benim için öyle bir önemi vardı."

İncele Angle Right
d7d0919a5e59bad8add7e00113e4d0a9
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Uğur Tanyeli

"500 yılda bir rastlanan bir döneme isabet etmeyi başardık. Son olarak bütün dünyanın böyle büyük salgın yaşadığı bildiğim kadarıyla Avrupa’da hatta Orta Doğu’da kara veba olarak bilinen bir durumdu. 14. yy içinde gerçekleşti. Korkunç denebilecek sonuçları oldu öte yandan olumlu sonuçları da oldu."

İncele Angle Right
b180fbd8bf06b615579db5773d3eae00
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Deborah Berke

Yale School of Architecture'ın Dekanı Deborah Berke 21 Nisan'da Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in konuğu oldu.

İncele Angle Right
e7af97eae37a2475a4795d39f2798d47
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Gökhan Avcıoğlu

"Yeni ofis düzeninde 1 ayı aşkın bir zamandır, 1 yıldır konuştuğumuz bir konu gündeme geldi. Bir süredir stajyerlerle bir program yapıyoruz, 50 stajyer ağırlıyoruz. Acaba bunu bir sertifika programına dönüştürebilir miyiz?"

İncele Angle Right
031b3cb38024c101779f8325dacaf2a3
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Murat Tabanlıoğlu

"6 hafta önce ofisi kapatıp 1 gün içinde eve taşındık. Ofise gidince bilgisayarlar çalışıyor, sanki robotlar bir şey çiziyor gibi ama herkes evden çalışıyor. Garip ve hiç de alışmadığımız bir durum. "

İncele Angle Right
fc26562afde8a16bc27df858eaca22d9
Haber

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online Olarak Devam Ediyor

Prof.Dr. Celal Abdi Güzer moderatörlüğünde düzenlenen ve 2013 yılından beri Kalebodur'un Youtube kanalında yayınlanan "Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor"un keyifli sohbetleri Nisan sonuna kadar devam etti. Nisan ayında 8 konuğun katıldığı sohbetler Mayıs ayında da devam edecek.

İncele Angle Right